TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

TOBB iki yönetim kurulu üyesini siyasete uğurladı


10.03.2011 / ANKARA​ ​
Hisarcıklıoğlu, Koçer ve Üzülmez ile yönetim kurulu üyelerinin de katıldığı TOBB Birlik Merkezinde düzenlediği basın toplantısında istifaları açıkladı.
 
Üzülmez ve Koçer ile çok uzun süredir birlikte çalıştıklarını belirten Hisarcıklıoğlu, TOBB olarak çok başarılı işlere imza attıklarını söyledi. Üzülmez ve Koçer'in TOBB'un son yıllardaki hızlı dönüşüm sürecinin temelinde harçları bulunduğunu anlatan Hisarcıklıoğlu, göreve geldiklerinden bu yana hem altyapı hem de temsil kabiliyeti yönünden TOBB olarak çok büyük mesafeler kaydettiklerini söyledi.

 

Hisarcıklıoğlu, yurtdışında etkin olan bütün organların yönetiminde TOBB'un temsil edildiğini, Türkiye'de özel sektörün itibarının yükseltilmesinde TOBB yönetim kuruluyla, Üzülmez ve Koçer'in çok büyük katkısı bulunduğunu anlattı.

 

''Kuş alayıyla uçar. Tek başına kuş uçmaz'' diyen Hisarcıklıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
''Bugün eğer bir başarı varsa bu başarıda hem yönetim kurulumuzun, hem 365 oda ve borsamızın ve TOBB çalışanlarının hepsinin katkısı vardır. Ve bizim en büyük zenginliğimiz de bugüne kadar birlik ve beraberliğimiz oldu. Camia olarak çalışanlarımızla, yönetimimizle hepimiz birbirimize kitlendik ve bunun sonucunda da bereketi hep beraber bulduk. Bizim camiamızda her görüşten, fikirden arkadaşımız var. Ama mesele hizmet olduğu zaman farklılıklarımız hep zenginliğe dönüştü. Her farklı görüşten kardeşim var. Ben hizmetlerinden ve uyumlu çalışmalarından dolayı iki kardeşime de yürekten teşekkür ediyorum.
 
Biz hep şunu dedik. Biz bugünkü bulunduğumuz makam itibariyle bir hizmet makamındayız. Anlayışımız hep bu oldu. Öte yandan siyaset kurumu da bir hizmet makamıdır. Bu çerçevede geçmiş dönemlerde oda ve borsalarımızda siyaset alanına geçenler hizmetlerine o platformlarda devam edenler oldu. Önümüzdeki dönemde de oda ve borsa camiamızdan siyaset alanına inecek epey bir dostumuz olacak gibi gözüküyor. Ben TOBB çatısı altında olduğu gibi siyaset alanında da arkadaşlarımızın son derece başarılı olacaklarına yürekten inanıyorum. Çünkü oda ve borsa başkanlarımız kendi şehirlerinde kanaat önderleridir. Şehrin nabzını tutan, ekonomiyi bilen, şehrinin kalkınmasını zenginleşmesini en iyi çözebilecek, bu konuda en iyi fikir üretebilecekler benim oda ve borsa başkanlarımdır. Ben bundan gurur duyuyorum.''
 
Oda ve borsa başkanlarının her zaman sorundan değil, çözümden yana olduğunu, birlikte uyumlu çalışma ahlakına ve bilincine sahip olduklarını ifade eden Hisarcıklıoğlu, bu işi gönüllülük esasına göre yaptıklarını kaydetti. ''Bizim inancımız şudur: Halka hizmet hakka hizmettir'' diye sözlerini sürdüren Hisarcıklıoğlu, kendilerinin bu prensiple hareket ettiğini kaydetti. Hisarcıklıoğlu, TOBB'un ana omurgasının bu olduğunu ancak herkesin içinden bazı yanlışların çıkabileceğini kaydetti.
 
Aday olanların halkın teveccühünü alacağına yürekten inandığını da belirten Hisarcıklıoğlu, arkadaşlarının ülkenin ve bölgenin kalkınmasına büyük katkı sağlayacaklarını belirterek, teşekkür etti. Üzülmez ve Koçer'den haklarını helal etmelerini de isteyen Hisarcıklıoğlu, ''Yolları açık olsun'' derken, TOBB yönetim kuruluna yeni katılacak üyelere de başarı dileğinde bulundu.
 
-İstifalar sürüyor
 
Sorular üzerine, şu ana kadar TOBB'a bağlı oda ve borsa yönetimlerinden 16 istifanın kendisine ulaştığını bildiren Hisarcıklıoğlu, bir kişinin daha istifa ettiğini, ancak onun istifasının henüz kendisine ulaşmadığını, akşama kadar istifa edeceklerin sayısının 30'a ulaşmasını beklediğini kaydetti.

 

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu'nun verdiği bilgiye göre, başkanları istifa eden Oda ve Borsalar şunlar:

 

Kahramanmaraş TSO ile Ticaret Borsası, Gaziantep Sanayi Odası, Ödemiş Ticaret Odası, Muğla Ticaret Borsası, Mustafakemalpaşa Ticaret ve Sanayi Odası, Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası (ilk kadın başkan Özlem Yemişçi), Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası, Osmaniye Ticaret Borsası, Gönen Ticaret Odası, Yahyalı Ticaret Odası, Nazilli Ticaret Odası, İzmit Ticaret Odası, Gebze Ticaret Odası, Konya Ticaret Odası.
 
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Abdurrahim Arslan'ın da istifa ettiğini, ancak istifasının henüz kendisine ulaşmadığını belirtirken, 15 kişinin istifasının kendisine ulaştığını belirtmesine rağmen, basın toplantısı sırasında kendisine ulaştırılan isimlerle birlikte bu sayının 17'ye ulaştığı görüldü.
 
Hisarcıklıoğlu, sorular üzerine, istifa eden başkanların 3 partiden adaylıklarının söz konusu olduğunu söyledi.
 
-Konya Ticaret Odası Başkanı Hüseyin Üzülmez
 

Konya Ticaret Odası Başkanlığı ve TOBB Yönetim Kurulu Sayman Üyeliği görevlerinden istifa eden Hüseyin Üzülmez ise yaptığı konuşmada, 1992 yılında Konya Ticaret Odasının meclisinde başladığı görevle iş alemine hizmette 20. yılını doldurduğunu söyledi. Vermiş olduğu hizmetlerle TOBB'un ve Türkiye'nin değişimine katkıda bulunduğunu belirten Üzülmez, yeni bir kulvarda hizmetlerine devam etmek üzere istifa ettiğini bildirdi.

 
Üzülmez, bundan sonra Türkiye'ye, Konya'ya ve iş alemine hizmet etmek amacıyla siyasette yola çıktığını söyledi. ''Allah izin verirse önümüzde ki dönemde AK Parti'den siyasete girmek amacıyla bu görevimden ayrılıyorum'' diyen Üzülmez, seçilirse bundan sonra da Türkiye'ye, Konya'ya ve iş alemine hizmet etmeye devam edeceğini belirterek, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ile yönetim kurulu üyelerine teşekkür etti. Üzülmez, yine kendisi gibi istifa Nejat Koçer'e de başarılar diledi.
 
-Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Nejat Koçer
 
Genel seçimlerde AK Parti'den milletvekili aday adayı olmak için Gaziantep Sanayi Odası Başkanlığıyla, TOBB Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinden istifa eden Nejat Koçer'de yaptığı konuşmada, 11 yılın ülke tarihinde kısa bir süre, ancak insan hayatında bir dönüm noktası olduğunu söyledi. Koçer, 11 yıl önce TOBB yönetiminde görev aldığında Türkiye'nin tarihinin en ağır ekonomik krizinden geçtiğini hatırlattı.

 

O dönemde kamu idaresinin çaresiz, özel sektörün perişan halde olduğunu, değil yarını görmeyi, o günden bile emin durumda olmadıklarını anlatan Koçer, TOBB yönetim kurulunda göreve başladıktan sonra Türkiye'de başlayan zihniyet devriminin hem parçası olduğunu hem de buna destek verdiğini kaydetti.

 

TOBB yönetiminde edilgen değil etken, pasif değil aktif, yıkıcı değil yapıcı olduklarını belirten Koçer, TOBB'u problem değil, çözüm üreten bir yapıya kavuşturduklarını bildirdi.
 
Bugün 11 yıllık bir okuldan eğitimini tamamlayan biri gibi olduğunu belirten Koçer, ''Bilgi birikimimi ve tecrübelerimi şehrimle ve ülkemle daha farklı görevlerde paylaşmak adına aranızdan ayrılıyorum'' dedi. Koçer, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ile yönetim kurulu üyelerine teşekkür etti. Yönetim kurulundan haklarını helal etmelerini de isteyen Koçer, Hüseyin Üzülmez'e de başarılar diledi.
 
Konuşmaların tamamlanmasının ardından TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Üzülmez ile Koçer'e birer plaket verdi. Hisarcıklıoğlu, Koçer'e plaketini, salonda bulanan Koçer'in kızı Bahar Koçer ile birlikte verdi.
 
-Hisarcıklıoğlu: “Milletvekili adayı değilim”

Öte yandan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu toplantının ardından Samsun’a hareket etti. Ankara’dan uçakla Samsun’a giderken hakkında aday olacağına dair iddialar yayıldığını dile getiren Hisarcıklıoğlu, “2013 yılına kadar TOBB başkanıyım, arkadaşlarıma söz verdim. Görev sürem bitene kadar oda başkanlığını bırakmayacağım. Buradan da hakkımda çıkan haberlerin doğru olmadığını beyan etmek istiyorum.” diyerek hakkında çıkan iddiaları yalanladı

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA