TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Asya Pasifik bölgesi işadamları Türkiye’yi keşfetti


09.03.2011 / İstanbulTOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Asya Pasifik Ticaret ve Sanayi Odaları Konfederasyonunun (CACCI) Başkanı Benedicto Yujuico, Konfederasyonun İstanbul’da yapılan 25. İş Zirvesini değerlendirdi. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Asya Pasifik ülkelerinde önümüzdeki dönemde maliyetlerin daha da yükseleceğini, bir süre sonra navlun maliyetlerinin göze batmaya başlayacağını belirterek, ''Bu noktada Asya Pasifik ülkeleri yurt dışında daha fazla yatırım yapmak zorunda kalacaklar. Bizim şimdiden buradaki varlığımızı güçlendirmemiz lazım'' dedi. ​ ​

Haber fotoğrafları için tıklayınız

 

CACCI Başkanı Yujuıco ise “Türkiye ile 100 milyonlarca dolarlık iş bağlantısı yapılacağını düşünüyorum'' ifadesini kulandı.

-22 ülkeden 400’ü aşkın girişimci buluştu
 
CACCI'nin bölgesel organizasyonunu çok önemsediklerini ifade eden Hisarcıklıoğlu, konferans kapsamında 27 ülkeyi kapsayan, 3 milyondan fazla özel teşebbüsü temsil eden işadamlarının verimli toplantılar gerçekleştirdiğini, konferansa 22 ülkeden, içlerinde Arçelik, Coca Cola, Honda, Hyundai, Philips, Sony gibi şirketlerin temsilcilerinin yer aldığı 400'ü aşkın temsilcinin katıldığını anlattı.
 
Hisarcıklıoğlu, bugüne kadar yapılan CACCI konferansları içinde en yüksek katılımın, İstanbul'daki toplantıyla sağlandığına dikkati çekerek, konferansın ilk gününde Türkiye'ye ilişkin bilgilerin paylaşıldığı bir oturum yapıldığını kaydetti.
 
Oturumda katılımcılara Türkiye'yi tanıtıcı sunumlar yapıldığını aktaran Hisarcıklıoğlu, şu bilgileri verdi:
 
''Özellikle Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansının, Müteahhitler Birliğinin sunumları katılımcılardan büyük ilgi gördü. Türk müteahhitlerinin başarı öyküsü, Asya Pasifik'ten gelen işadamlarının dikkatini çekti. Birçoğu Türkiye'ye yeni gelen bu ülkelerin işadamları Türkiye'yi keşfetti. Türkiye'deki CACCI zirvesine yoğun katılımın nedenini sorduğumuzda büyük çoğunluğun ortak cevabı 'Türkiye'nin başarı öyküsünü yerinde görmek ve gözlemlemek' oldu. Türk firmalarıyla nasıl işbirliği yapabileceklerini görmek istediklerini söyledi.''
Hisarcıklıoğlu, işadamlarının özellikle üçüncü ülkelerde de ortak iş yapma arayışları bulunduğuna dikkati çekerek, işadamlarının gerek Türkiye'den firmalarla gerek kendi aralarında ikili görüşmeler yaptıklarını söyledi.
 
-''Sadece İstanbul'u değil, Bursa, Gaziantep'i de biliyorlar''
Eskiden uluslararası toplantılara Asya Pasifik bölgesinden katılan iş dünyası liderleriyle yaptığı sohbetlerde onlara Türkiye'yi anlattığını aktaran Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti:

 

''Şimdi artık onlar beni buluyor. Türkiye ile ilgili sorular soruyorlar. Sadece İstanbul'u değil, Bursa, Gaziantep'i de biliyorlar. Kriz döneminde Türkiye'nin performansına bakarak ne tür politikalar izlediğimizi soruyorlar. Çünkü Türkiye'nin uyguladığı politikaları 'best practice' olarak görüyorlar. Teşvik sisteminden bankacılığa detay sorular soruyorlar.
 
Ben, CACCI toplantılarında çok önemli bir gelişmenin farkına vardım CEO'larla görüştüğümde. Halihazırda zaten yükseliyor ama Asya Pasifik ülkelerinde önümüzdeki dönemde maliyetler daha da yükselecek. Çin'de mesela her geçen yıl işçilik, kiralar, teknoloji kullanımı kaynaklı maliyet artışları oluyor. Bir süre sonra bugün göze batmayan, bölgenin Avrupa'ya Kuzey Afrika'ya, Ortadoğu'ya gönderdiği ürünler için navlun maliyetleri göze batmaya başlayacak.
İşte bu noktada Asya Pasifik ülkeleri yurt dışında daha fazla yatırım yapmak zorunda kalacaklar. Bugünlerde hammadde ve enerjiye yoğunlaşan ilgileri üretim sektörlerine de kaymak zorunda. Çin'in 2000 yılında yurt dışında toplam 28 milyar doları vardı. Bugün 270 milyar dolar yurt dışı yatırım stoğu var. 10 yıl sonra bu kadar tempolu büyürken, bu durum trilyon dolarlarla ifade edilecek. Bizim şimdiden buradaki  varlığımızı güçlendirmemiz lazım. CACCI konferansı Türkiye'nin, Asya Pasifik'in radarına girdiğinin miladı oldu.''
 
-İran ile ortak komite-
Oturumlarda uzman konuşmacıların yer aldığı sektörlerle ilgili gelişen eğilimler, problemlere çözümler ve ilgili sektörlerin büyümesi için önerilerin tartışıldığını dile getiren Hisarcıklıoğlu, ''Ortak hareket edilmesi ve daha yakın işbirliği yapılması gerektiği vurgulandı. Genç Girişimciler ve Kadın Girişimciler Konseyleri büyük ilgi gördü'' dedi.
 
Hisarcıklıoğlu, yaptığı ikili görüşmelere de değinirken, Yeni Zelanda İşverenler Ticaret ve Sanayi Odası'ndan Richard Stone'un, Türkiye ile Yeni Zelanda arasında tarım ve hayvancılık konusunda işbirliği yapılabileceğini ve bu konuda ilgili kişilerle görüşeceğini söylediğini aktardı.
 
İran Ticaret, Sanayi ve Madenler Odası Başkanı Muhammed Nahavandiyan ile görüşmelerinde, iki ülkenin ticaret hacminin daha yüksek seviyelere çıkarılması için bir komite kurulmasına karar verdiklerini bildiren Hisarcıklıoğlu, bu konudaki yol haritasını önümüzdeki günlerde netleştireceklerini ve özellikle hangi sektörlerde somut çalışma yapılacağının ele alınacağını söyledi.
 
M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Moğolistan Ulusal Sanayi ve Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Magvan Oyunchimeg'in Türk müteahhitlerin sunumundan etkilendiğini ve Moğolistan'daki konut projelerinde Türk müteahhitlerin görev alabileceğini söylediğini dile getirdi.
 
- CACCI Başkanı Benedicto Yujuico
CACCI Başkanı Benedicto Yujuico da, böyle bir toplantının İstanbul'da gerçekleştirilmesinin önemine işaret ederek, ''Bu önemli çünkü Türkiye dinamik ve yükselen bir ekonomi. Türkiye kendini güçlendiriyor ve ekonomik gücünü dünyaya gösteriyor'' dedi.
 
Konferans için Türkiye'ye gelen üyelerinin üretim, teknoloji, bankacılık, bilgi ve iletişim teknolojileri alanlarında işbirlikleri oluşturmak üzere yerel işadamlarıyla bir araya gelmekten büyük memnuniyet duyduklarını söyleyen Yujuico, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
''Üyelerimizin büyük çoğunluğu toplantıdan ciddi sonuçlar bekliyorlar. Türkiye ile 100 milyonlarca dolarlık iş bağlantısı yapılacağını düşünüyorum. Daha önce Türkiye ile iş yapmayan işadamları özellikle daha mutlu olduklarını belirttiler. Çünkü Türkiye'deki işadamlarıyla bu kadar iş yapabileceklerini düşünmüyorlardı. 60 kadar ikili görüşme yapıldı. Konuştuğum insanlar, iş görüşmelerinin devamının geleceği ve karşılıklı ticaretin gerçekleşeceği konusunda oldukça iyimserler.''

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA