TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Girişimcilik ateşi bizi dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına sokacak


08.03.2011 / İstanbul8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda (İMKB) düzenlenen TOBB Kadın Girişimciler toplantısına katılan, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, bütün kadınların Kadınlar Gününü kutladı.​ ​

Haber videosu için tıklayınız

Konuşmasında, bugünlerde ''kadın'' ve ''genç''lerin moda olduğunu dile getiren Hisarcıklıoğlu, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu'nu kurarken de kendilerine bir hedef koyduklarını, bu hedefin Türkiye'yi dünyanın 10 büyük ekonomisi arasına sokmak olduğunu kaydetti.

Türkiye'de 1 milyon 300 bin girişimci bulunduğunu, ancak bu sayının sadece 70 bininin kadın girişimci olduğunu dile getiren Hisarcıklıoğlu, Türkiye nüfusunun yarısının kadın olduğu düşünüldüğünde bu sayının çok yetersiz bulunduğunu anlattı.

Hisarcıklıoğlu, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu'nu kurduktan sonra kurulun başkanlığını yapan Aynur Bektaş'ın büyük bir özveri ile çalıştığını vurgulayarak, ''Ben bu Aynur Hanımı zaman zaman kıskanıyorum. Ben Türkiye'de herhalde çok gezen insanlardan birisiyim. Yılda 320 bin kilometre yol katediyorum. Nereye gitsem benden önce Aynur Hanım oraya gelmiş. Aklıma zaman zaman geliyor, 'acaba benim koltukta gözü mü var' diye. Tabii olsun, ama ben gittikten sonra olsun'' şeklinde espri yaptı.

Şu anda 79 ilde kadın girişimciler kurulu olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, kendilerinin hiçbir şey yapmadığını, sadece kadınları bir araya getirdiklerini ve meclisteki kadın temsil sayısının yüzde 200 arttığını söyledi.

-“Kadınlarımız daha heyacanlı”

Bütün illerde kadın girişimcilerin, genç kızlara girişimci olma konusunda rol model oluşturduklarına değinen Hisarcıklıoğlu, ''Bizim erkek girişimcilerden kadın girişimciler daha heyecanlı ve daha ateşli. İnşallah bu ateşi yaktık. Bu ateş bizi hem dünyanın en zengin ilk 10 ekonomisi arasına sokacak hem de ferden, fert olarak hepimizi zengin edecek'' dedi.

Hisarcıklıoğlu, insana en faydalı olacak işin, insana iş ve aş verebilmek olduğunu belirterek, önemli olanın bu girişimciliği artırarak, insana iş ve aş verecek olan kişi sayısını çoğaltmak olduğunu kaydetti.

Geçen yıl Dünya Kadınlar Gününü, girişimci kadınlarla Diyarbakır'da kutladıklarını ve Diyarbakır'da bir fuar düzenlediklerini anımsatan Hisarcıklıoğlu, Dünya Kadınlar Günü'nden iki gün önce Diyarbakırspor-Bursaspor futbol karşılaşması olduğunu, erkeklerin bu müsabakada kavga ettiğini, ancak fuar alanında Bursa'dan gelen girişimci kadınlarla Diyarbakırlı kadınların alışveriş yaptığını, o zaman ''Kadınlar mı erkekler mi akıllı?'' diye sorduğunu anlattı.

Hisarcıklıoğlu, kadın girişimcilerin her fırsatta kendilerinden kredi desteği istediğini belirterek, bugün kadınları paranın merkezi olan Borsa'ya getirdiğini, girişimcilerin şirketlerini halka arz etmeleri durumunda, sıfır faizle para bulunduğunu anlattı.

-Cumhurbaşkanı Abdullah Gül

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu tarafından İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla düzenlenen seminerin açılışında yaptığı konuşmada, toplantının böyle bir günde yapılmasının çok anlamlı olduğunu söyledi.
Kadınlara karşı ayrımcılığın ister gelişmiş, isterse gelişmemiş toplumlarda, her yerde olduğunu ifade eden Gül, bunun artık dayanılmaz olduğu dönemlerde kadınların başkaldırısını anımsatarak, toplumda bu yönde bir bilinç oluşmaya başladığını anlattı.
Toplumun her safhasında kadının temsil edilir hale gelmesi için önemli gayretlerde bulunulduğunu belirten Gül, Türkiye'de de kadın erkek eşitliği konusunun daha iyi noktalara gelmesi için çaba sarf edildiğini söyledi.
Kadınların özellikle bazı alanlarda kendini çok fazla göstermeye başladığına dikkati çeken Gül, şöyle devam etti:
''Eğitimde, sağlıkta, yargıda, üniversitelerde, bilim dünyasında, hatta hariciyede... Ama kadınların çok kendini gösteremedikleri, dengenin dengesiz bir şekilde gözüktüğü alanlar da var; siyaset ve ekonomi... Bu iki alandaki noksanlığın da giderilmesi gerektiği kanaatindeyim. Ümit ederim ki siyasette önümüzdeki günlerde siyasi partiler bununla ilgili önemli kararlar alır.

-''Çok cesur olmanız gerekiyor''

İş alanında kadınların çok başarılı olacaklarına inandığını dile getiren Gül, kadınlara şöyle seslendi:
''Çünkü kendinizi bir kez ispat etmeye başladığınızda, bir kez bir şeyi başardığınızda onun arkasının çok rahat geleceğine inanıyorum ve çok örnek alınacağınıza da inanıyorum. O bakımdan çok cesur olmanız gerekir. Belki biraz tereddütler olabilir, ama gördüğüm kadarıyla önünüzde çok imkanlar var. Aslında hepimiz 'çok pozitif ayrımcılık yapılsın' deriz, ama zaten yapılıyor da. Yasalarda çok büyük değişiklikler yapıldığı gibi uygulamada da çok oluyor.''
Türkiye'nin en büyük işadamlarının bir araya geldiği TÜSİAD'ın iki dönemdir başkanının kadın olduğunu anımsatan Gül, ''Demek ki yapılabiliyor, olabiliyor'' dedi.
Anadolu ziyaretlerinde iş dünyası ile mutlaka bir araya geldiğini anlatan Gül, onların arasında artık artan sayıda kadın girişimciyi görmekten de memnuniyet duyduğunu ifade etti.

-TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Bektaş

TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Aynur Bektaş da İMKB tarihinde ilk defa kadınlar tarafından gong çalındığını söyledi.

Bektaş, Kadınlar Gününü İMKB'de kutlama nedenlerinin, bu gibi kurumların kadınlar için de var olduğunu göstermek ve konuda kadınları cesaretlendirmek olduğunu dile getirdi.

TOBB Kadın Girişimciler Kurulu olarak yeni girişimciler oluşturmaya çalışırken mevcut girişimcilere de destek olduklarına değinen Bektaş, bundan sonra girişimcilere şirketlerini halka açma noktasında da destek olacaklarını söyledi.

Bektaş, bundan sonraki bir diğer hedeflerinin de Oda meclislerinde kadın sayısını 500'e çıkarmak olduğunu ile getirerek, farkındalığı artırmayı amaçladıklarını kaydetti.

-''İMKB'de broker’ların yaklaşık yüzde 50'si kadın''-

İMKB Başkanı Hüseyin Erkan ise Borsa'da şu anda lisans almış broker'ların yaklaşık yüzde 50'sinin kadın olduğunu bildirdi.
Erkan, bu durumun dünyada eşinin olmadığını dile getirerek, hiçbir borsada bu kadar yüksek temsil edilen kadın çalışanı görmediklerini söyledi.
Girişimcinin cinsiyeti olmayacağını ifade eden Erkan, girişimcinin şirketi kurduğunu ve vizyonuyla şirketi büyüttüğünü anlattı.

-Borsanın açılış gongunu Cumhurbaşkanı Gül çaldı

8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde İMKB'de seans, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu üyelerinin katılımıyla düzenlenen gong töreniyle açıldı.

Kadınların, toplumun bütün kesimlerinde faal olması gerektiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, kalkınmış ekonomilerde, toplumlarda kadınların karar mekanizmalarındaki rolüne işaret etti.

Türkiye'de de kadınların hayatın her safhasında rol aldıklarını görmekten mutluluk duyduğunu dile getiren Gül, her alanda kadınların giderek daha fazla temsil edildiğini gördüklerini söyledi.

Siyasette ise kadın temsilinin biraz noksan olduğuna dikkati çeken Gül, ''Ümit ediyorum ki giderek daha da çoğalacaktır'' dedi.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA