TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Hisarcıklıoğlu Siirt’de iş dünyasıyla buluştu


23.09.2022 / SiirtTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Siirt TSO Yönetim Kurulu Başkanı Güven Kuzu’nun ev sahipliğinde meclis üyeleri ile düzenlenen istişare toplantısına katıldı. Toplantıda Siirt Valisi ve Belediye Başkan Vekili Osman Hacıbektaşoğlu, TBMM Eski Başkanı Cemil Çiçek, Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca ve Yargıtay Cumhuriyet Başsevcısı Bekir Şahin de yer aldı.​

Hisarcıklıoğlu kentin iş dünyasının görüş ve önerilerini dinlerken, burada yaptığı konuşmada Siirt’e hayırlı işler için geldiklerini ifade etti. “TOBB Atatürk Anadolu Lisemizin resmi açılışını gerçekleştirdik. Uyum ve Arabuluculuk Merkezi’nin açılışını yaptık” diyen Hisarcıklıoğlu şunları söyledi: “Odamız akredite, yani 5 yıldızlı oda. Bu vizyonundan dolayı, Odamızı ve Güven Kuzu Başkanımızı kutluyorum. Güven kardeşimle Ankara’da da birlikte çalışıyoruz. Kendisi, Milletlerarası ticaret odası Türkiye Milli Komitesi’nin yönetimindedir. Sizleri de, Ankara’da en iyi şekilde temsil etmektedir. Siirt’in bir şansı da, ülkemizin önde gelen iş adamı, Sayın Nihat Özdemir’in, Odamız meclis başkanı olmasıdır. Nihat Başkanımızla da, TOBB Genel İdare Kurulunda bir aradayız. Ben, her 2 Başkanımızla birlikte çalışmaktan ve yol arkadaşım olmalarından dolayı çok mutluyum. Siirt’te en iyi şekilde hizmet vermek için, azimle çalışan Güven Kuzu ve Nihat Özdemir Başkanlarımızdan Allah razı olsun diyorum. Onlar hem Siirt’e değer katan çalışmalar yapıyor, hem de sizlerin her sıkıntısını Ankara’ya getirip, çözüm arıyor. Pandemi döneminde de, dertlerinize tercüman oldular. Sizlerin yaşadığı sorunları ve önerilerinizi topladılar. Hep birlikte bunları, icra makamında olan hükümete ilettik. Bunların önemli bir kısmından da sonuç aldık. Pek çok destek ve düzenleme hayata geçti. Ama sıkıntılarımız bitmedi, sorunlar elbette var. Bunları da devamlı dile getiriyor, çözüm sağlamak için uğraşıyoruz.”

 

-Üyelerin taleplerini aktarıyoruz

 

Girdi maliyetlerimizdeki artışı, krediye erişimdeki sıkıntıları, yüksek enerji fiyatlarını, ilgili Bakanlara ilettiklerini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, tarımda gübre ve yem gibi girdi fiyatlarındaki yükselişin yanı sıra kuraklığın da, büyük bir soruna dönüştüğüne dikkat çekti. TOBB Başkanı, yüksek enflasyonun, işletme sermayesi ihtiyacını artırdığını belirtirken, “Onları desteklemek üzere, yeni kredi ve KGF kefaletli kredi paketleri gerektiğini de hükümete iletiyoruz. Kredi faizleri ve limitlerinde, hepimiz büyük sıkıntılar yaşıyorduk. Önce Merkez Bankamızla, sonra kamu bankalarımızla, TOBB’da bir araya geldik. Sonrasında yeni düzenlemeler hayata geçti. İnşallah, özellikle kredi faizine olumlu yansımasını bekliyoruz. Yeni bir KGF paketi için de çalışmalar başladı. Ayrıca Haziran ayında düzenlediğimiz, TOBB Ekonomi Şurasına, Cumhurbaşkanı Yardımcımız, Maliye, Sanayi, Ticaret ve Enerji Bakanlarımız katıldı. Yaşadığınız sorunları ve taleplerinizi hepsine anlattık” dedi.

 

Bir ve beraber olunca, Allah’ın rahmeti ve bereketi de vereceğini bildiren Hisarcıklıoğlu, “Yeter ki birbirimizi ötekileştirmeyelim. Kimseyi, fikrinden, inancından, görüşünden dolayı dışlamayalım. Huzur olsun ki, ticaret artsın, artan ticaretle de zenginlik gelsin” diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA