TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Hisarcıklıoğlu Sakarya il / ilçe meclisleriyle müşterek toplantıda buluştu


25.05.2022 / SakaryaTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Akgün Altuğ evsahipliğindeki Sakarya il ve ilçeleri müşterek değerlendirme toplantısına katıldı.​

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Akgün Altuğ, Sakarya Ticaret Borsası Başkanı Adem Sarı, Akyazı TSO Başkanı Şinasi Bayraktar, Akyazı Ticaret Borsası Başkanı Şener Bayraktar ve meclis üyelerinin görüş ve çözüm önerilerini dinleyen Hisarcıklıoğlu, Sakarya’nın 152 ülkeye 5 milyar dolar ihracat yapan büyük bir potansiyel olduğunu vurguladı.

 

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Sakarya’nın neredeyse tüm sektörlerde üretim yaptığını, ürettiğinizi de dünyaya sattığını belirterek, “İhracatta geçen sene 8'inci sıradayken, bu sene ilk çeyrekte 7. sıraya yükselmişsiniz. Türkiye'nin taşıt üretiminin ve ihracatının tek başına dörtte birini Sakarya karşılıyor

Burada üretilen araçların dörtte üçü de yurtdışına satılıyor. Yani Sakarya’nın emeği, çalışkanlığı ve kalitesini tüm dünya tanıyor. Ben de bu başarının mimarları olan sizlerle ayrıca iftihar ediyor, başarılarınızın devamını diliyorum” dedi.

 

Sanayinin Liderlerini çalışması ile TOBB Sanayi veri tabanındaki 90 bin üreticiyi ve 4 bin ürünü analiz ettiklerini ifade eden TOBB Başkanı Sakarya’nın, tam 73 üründe, üretim kapasitesi ile Türkiye’de 1. konumda olduğunu ifade etti.

 

Hisarcıklıoğlu şunları söyledi: “Karavan, demiryolu yük vagonları, traktör, rotatif konvertör, biyoyakıtlar, kavrulmuş kabuklu fındık gibi gıdadan, ulaşım araçlarına kadar tam 73 üründe Türkiye’deki en fazla üretim kapasitesi Sakarya’da. Sakarya’ya yatırım yapan, üreten tüm sanayicilerimizi yürekten kutluyorum. Burada beni gururlandıran bir tablo daha var. Sakarya ve Akyazı Odalarım ve Borsalarım, bir aradalar, Sakarya için el ele vermiş durumdalar. Sakarya’yı marka şehir yapan da, işte bu birlik ve beraberlik. Ben Sakarya’daki 4 Oda-Borsa Başkanımla da Ankara’da da birlikte çalışıyorum. Akgün Altuğ Başkanımız, TOBB’un Genel İdaresi Kurulunda, ayrıca, Türkiye’nin en büyük lojistik şirketlerinden biri olan 137 Oda-Borsa’nın ortaklığıyla kurduğumuz GTİ’nin yönetiminde.


Adem Sarı Başkanımız, Ticaret Borsaları Konseyi Başkan Yardımcısı. Tarımsal politikaları birlikte belirliyoruz. Şinasi Bayraktar Başkanımız, Sosyal Politikalar Kurulunda. Şener Bayraktar Başkanımızda; Mevzuat Komisyonu üyesi. İş hayatı ve ticaretle ilgili tüm düzenlemeleri, onlarla birlikte istişare ediyor ve politikamızı belirliyoruz. Yani 4 Başkanımız da, hem Sakarya’ya ve Akyazı’ya hizmet veriyorlar, hem de Ankara’da ülkemiz için çalışıyorlar. Hepsinden Allah razı olsun. Bu hizmet anlayışlarından dolayı Başkanlarıma, yönetimlerine ve meclislerine de ayrıca teşekkür ediyorum.”

 

-Sorun ve önerileri paylaşıyoruz

 

TOBB olarak başta Cumhurbaşkanı olmak üzere, ekonomiyle ilgili tüm Bakanlarla sorun ve çözüm önerilerini paylaştıklarını ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Bu sayede çeşitli konularda somut adımlar atılmasını sağladık. Başkanlarımızla birlikte çalışarak, sizlere yönelik pek çok desteğin çıkmasını sağladık. Vergi ertelemeleri ve indirimleri getirildi. Birçok mal ve hizmette KDV oranları indirildi. Yaptığımız girişimler neticesinde, başta medikal olmak üzere, çeşitli sektörlerin kamuda biriken alacaklarının büyük kısmının ödemesi yapıldı. Ciro kaybı yaşayan küçük işletmelerimize destek ödemeleri verildi. Kısa Çalışma Ödeneğinden yararlanma şartları iyileştirildi ve kapsamı genişletildi.


Kredi Garanti Fonu’nun kefalet kapasitesi 500 milyar TL’ye yükseltildi. Tam istediğimiz şekilde olmasa da, kamu müteahhitleri için fiyat farkı ve tasfiye uygulaması çıkarıldı. Öte yandan, 2,5 trilyon dolar ithalatıyla, dünyanın en büyük pazarı olan ABD pazarına girişinizi kolaylaştırmak, ihracatımızı artırmak üzere, Şikago’da TOBB Ticaret Merkezini açtık. Bu merkezle sizlere, satış, pazarlama, depolama ve dağıtım alanlarında hizmet veriyor, pazarda tutunmanızı kolaylaştırıyoruz. Elbette yapılması gereken daha çok iş var. TOBB olarak bunları da takip ediyor ve dile getiriyoruz” dedi.

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA