TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Haklı davasında Azerbaycan’ın yanındayız


02.11.2020 / Bakü AzerbaycanTürk Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Türk Konseyi çatısı altında faaliyet gösteren Türk TSO’nun Bakü'de düzenlenen olağanüstü toplantısında, Türk dünyası iş camiasının Azerbaycan'a desteğini dile getirdi. Hisarcıklıoğlu, "Tüm dünyayı, Ermenistan saldırılarına 'dur' demeye davet ediyorum. Biz, Türk iş dünyası olarak bu haklı davasında Azerbaycan'ın yanında durmaya, desteklemeye devam edeceğiz" diye konuştu.​

Türk dünyası iş camiası, "Azerbaycan'da Yeni Bir Sosyal ve Ekonomik Kalkınma Dönemi" temasıyla düzenlenen toplantıda, Azerbaycan'ın işgalden kurtarılan topraklarının kalkınması için gelecekte ihtiyaç duyulabilecek her türlü desteği vermeye hazır olduğunu ve Dağlık Karabağ meselesinde Azerbaycanlı kardeşlerinin yanında yer aldığını bildirdi.

 

Türk TSO ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmada Ermenistan'ın Azerbaycanlı sivillere yönelik saldırılarını şiddetle kınadıklarını belirtti.

 

Hisarcıklıoğlu, Azerbaycan ordusunun işgalci güçlere karşı sağladığı ilerlemeden Türk dünyasının gurur duyduğunu dile getirerek, "Ermenistan'ın saldırgan tutumu ve Azerbaycan topraklarını işgali kabul edilemez. Bu haksız işgal son bulmalıdır. Tüm dünyayı, Ermenistan saldırılarına 'dur' demeye davet ediyorum. Biz, Türk iş dünyası olarak bu haklı davasında, Azerbaycan'ın yanında durmaya, desteklemeye devam edeceğiz." ifadesini kullandı.

 

Türk Konseyi üyesi ülkelerin, genç ve 150 milyonu aşan bir nüfusa, 1,5 trilyon dolarlık milli gelire sahip olduğunu hatırlatan Hisarcıklıoğlu, Türk dünyasının sahip olduğu doğal kaynaklarla, bulunduğu coğrafyada önemli bir ekonomik güç haline geldiğini ve bu gücü değerlendirmek gerektiğini kaydetti.

 

Ermenistan saldırılarına karşı kahramanca direnen ve saldırılara karşı koyan İlham Aliyev baş komutasındaki Azerbaycan ordusuna Allah’tan muvaffakiyet; şehitlere rahmet, gazilere şifa, kardeş Azerbaycan halkına sabırlar dileyen Hisarcıklıoğlu, Türk Ticaret ve Sanayi Odası toplantısı için kendilerini davet eden Memmed Musayev’e, Azerbaycan Cumhurbaşkanlığına, Ekonomi Bakanlığına, Büyükelçi Bagdat Amreyev’e  Kırgızistan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Marat Şarşekeyev ile Özbekistan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Adham İkramov’a ve video konferans yoluyla katılan Kazakistan Ulusal Girişimciler Odası Başkanı Ablay Myrzahhmetov’a da teşekkür etti.

 

-Türkiye’den geniş bir heyetle geldik

 

Türkiye’den önde gelen işçi ve memur sendikaları konfederasyonu, işveren sendikaları konfederasyonu, esnaf odaları konfederasyonu başkanlarından oluşan bir heyetle Azerbaycan’a geldiklerini hatırlatan Hisarcıklıoğlu, “Azerbaycan’a her ortamda verdiğimiz desteği, bir kez de burada vurgulamak istedik.

Bahsetmiş olduğum kuruluşların başkanları da Azerbaycan’daki muadilleriyle görüşmelerini yürütüyor” dedi.

   

Türk Ticaret ve Sanayi Odası’nın kurumsallaşması sürecinde de önemli mesafe aldıklarından söz eden Hisarcıklıoğlu, “İçişleri Bakanlığımızla çalışmalarımızda son noktaya geldik. İnşallah kısa süre içinde, Türk Ticaret ve Sanayi Odası tüzel kişiliği olan bir yapı haline gelmiş olacak. Sekreterya için TOBB İstanbul ofisinde uygun büyüklükte bir mekan tahsis etmiş durumdayız. Bu süreçte Büyükelçi Sayın Amreyev başta olmak üzere, destek veren herkese teşekkür ediyorum” ifadesini kullandı.

 

Azerbaycan ordusunun gösterdiği ilerlemenin, tüm Türk dünyasına gurur verdiğini ve sevindirdiğini belirten M. Rifat Hisarcıklıoğlu Azerbaycan’ın zafer kazanacağına ve Karabağ’ın özgürlüğüne kavuşacağına inandığını vurguladı.

 

-Ermenistan’ın saldırıları insanlık suçu

 

Ermenistan’ın hem Yukarı Karabağ'ı işgali hem de sivilleri hedef alan saldırılarının, uluslararası hukuka aykırı bir insanlık suçu olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu: “Ermenistan’ın saldırgan tutumu ve Azerbaycan topraklarını işgali, kabul edilemez. Bu haksız işgal son bulmalıdır. Tüm dünyayı, Ermenistan saldırılarına ‘dur’ demeye davet ediyorum.  Biz, Türk iş dünyası olarak bu haklı davasında Azerbaycan’ın yanında durmaya devam edeceğiz. Azerbaycan, Sayın Aliyev’in liderliğinde, iktisadi alanda da ciddi başarılara imza atıyor. Ekonomi hızla gelişiyor, yatırımcılara cazip iş ve yatırım imkânları sunuyor. Dünya Bankası "Doing Business 2020" raporuna göre, Azerbaycan, 190 ülke ekonomisi içinde 34. sıraya yükseldi. Sayın Aliyev’in belirlediği inkişaf konsepti ve politikalar Azerbaycan’ın çehresini değiştirdi. Bakü, dünyanın en güzel başkentlerinden biri haline geldi. Bölgenin ticaret ve kültür merkezine, turizm mekânına dönüştü. Türk dünyası olarak, Azerbaycan’ın gösterdiği bu çarpıcı ilerlemeden gurur duyuyoruz.”

 

-Hisarcıklıoğlu ticaret ve ekonomideki işbirliği olanaklarını anlattı

 

“Karşılıklı ticaretimizi ve yatırmalarımızı artırmalıyız. Ancak ne yazık ki, bütün iyi niyetli girişimlere rağmen, hala ülkelerimiz yeterince birbirine bağlanabilmiş değil. Ulaştırma altyapımız, fiziki olarak ve aynı zamanda mevzuat olarak eksik.  Esasen, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı, lojistik engellerin azaltılması ve maliyetlerin düşürülmesi adına önemli bir fırsattır. Bu hat ile ülkelerimiz arasındaki ticaret yolu bir bütünlüğe kavuşmuştur. Ancak, bunun tek başına yeterli olmadığını da biliyoruz. Hazar Koridorundaki taşımacılık maliyetlerinin düşürülmesi gerekir. Bunun için, iş dünyası olarak Hükümetlerimizden talepte bulunmalıyız.

 

Tarihi İpek yolunun tam ortasındayız. Orta Asya ve ötesine olan taşımalarımız için Orta Koridoru daha aktif kullanmalıyız. Bu koridor her şekilde bize maliyet avantajı sağlayacak. Hazar Denizi’ni, bizi ayıran değil bizi birleştiren deniz haline getirmeliyiz. Bu kapsamda, Azerbaycan -Kazakistan ve Türkmenistan arasında düzenli ve rekabetçi fiyatlarla işleyen taşıma hatlarını yaygınlaştırmalıyız. Bölgemiz dünya hidro-karbon kaynaklarının çok önemli bir bölümünü elinde tutuyor. İnşallah, Karadeniz’de bulunan ve Akdeniz’de bulunacak rezervlerle, kaynaklarımız daha da zenginleşecek.  Diğer taraftan, Türk Konseyi üyelerinin dünya ile ticaretine bakacak olursak, ticaret hacmi geçen sene (Türkmenistan dâhil) 580 milyar Dolar. Salgın dolayısıyla, 2020 yılı için % 20’lik bir kayıp bekliyoruz. 2021 yılında ise yeniden artış olmasını umuyoruz. Türk Konseyi üyeleri olarak, kendi içimizdeki ticaret hacmi de bizi tatmin etmiyor. Üretim, pazarlama ve lojistik alanda atacağımız adımlarla, kendi içimizdeki ticareti de önemli ölçüde artırma imkânımız var. Esasen, ülkelerimiz arasında ticarette de, yatırımlarda da daha fazlayı hedeflemeliyiz. Bunun için de, yatırım ortamını daha yatırımcı dostu haline getirmeliyiz.”

 

 -Ticaret, zenginliğin anahtarı

 

Türk girişimcilerinin, Türk Konseyi üyesi ülkelerde 17 milyar Dolar’a yakın yatırımları bulunduğundan söz eden Türk TSO ve TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, aynı şekilde, Türk Konseyi üyesi ülkelerin Türkiye’deki yatırımlarının da yaklaşık 20 milyar Dolar civarında olduğunu anlattı. Bu toplamda, Azerbaycan’ın çok önemli bir payı bulunduğunu kaydeden Hisarcıklıoğlu, “Bu yatırımlarla on binlerce kişiye de istihdam sağlanıyor. Ayrıca hizmet sektöründe ciddi girişimlerimiz var. Geçen yıl, Özbekistan Cumhurbaşkanı Sayın Şevket Mirziyoyev beni kardeşim Adhem beyle birlikte kabul etti. TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi olarak Taşkent’te bir üniversite kurmamızı istedi.  Salgının en yoğun olduğu dönemde bile, kardeşim Ethem’le yakın çalıştık. Çalışmalarımızı çok kısa bir zaman içinde bitirdik. Üniversitemiz Taşkent’te faaliyete geçti. Üniversitenin ilk rektörü olarak Cumhurbaşkanı tarafından atanan kardeşim Adhem İkramov’u tebrik ediyorum.  Takip ediyorum; öğrencilerle çok yakından ilgileniyor. Allah yolunu açık etsin. Öte yandan müteahhitlerimiz, Türk Konseyi üyesi ülkelerde toplam 40 milyar Dolar değerinde 1000’i aşkın proje üstlendi.  Çok sayıda prestijli projeyi başarıyla tamamladı.  İnşallah önümüzdeki dönemde de başarılı projelere hep birlikte imza atmaya devam edeceğiz” dedi.

 

Ticaret olmadan huzur ve zenginliğin olmayacağını ifade eden M. Rifat Hisarcıklıoğlu şunları söyledi: “O nedenle, biz iş dünyası olarak, serbest ticaret için ısrarcı olmalıyız. Hükümetlerimizi bu yönde cesaretlendirmeliyiz. Ticaretin önünü açalım. Mallar ve insanlar rahatça dolaşsın.”

 

-Diğer konuşmalar

 

Azerbaycan Ekonomi Bakanı Mikayil Jabbarov da konuşmasında Azerbaycan ekonomisine ilişkin bilgi verirken, ticareti artırmanın önemi üzerinde durdu.

 

Jabbarov, gösterilen dayanışmanın önemine işaret ederek, ekonomideki işbirliğinin büyütülebileceğini ifade etti.

 

Türk Konseyi Genel Sekreteri Amreyev ise, Türk Konseyi ülkelerinin bugüne kadar zorluklar karşısında güçlü bir dayanışma ve iş birliği sergilediğini belirtti.

 

Üye ülkelerin tüm unsurlarıyla kardeş Azerbaycan ile dayanışmaya verdikleri hassasiyeti teyit ettiklerini dile getiren Amreyev, "Bu dayanışma, her türlü takdirin üzerindedir." dedi.

 

Söz konusu toplantının Türk Konseyi ülkeleri arasında artan kardeşlik bilinci ve gelişen ilişkilerin bir nişanesi olduğunu vurgulayan Amreyev, Türk iş dünyasının Dağlık Karabağ meselesinde, Azerbaycanlı kardeşlerinin yanında bulunduğunu tüm dünyaya gösterdiğini kaydetti.

 

Toplantıya, Azerbaycan Ekonomi Bakanı Mikayıl Cabbarov, Türk Konseyi Genel Sekreteri Baghdad Amreyev, Azerbaycan Dışişleri Bakan Yardımcısı Ramiz Hasanov, Türk Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile Azerbaycan, Kırgızistan, Özbekistan ve Kazakistan ticaret odaları yetkilileri katıldı.

 

Toplantıda; Türk Keneşi Genel Sekreteri, Büyükelçi Bagdat Amreyev, Azerbaycan Cumhuriyeti Dış İşleri Bakan Yardımcısı Ramiz Hasanov, Azerbaycan Sahipkarlar Konfederasyonu Başkanı Memmed Musayev,

Kırgızistan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Marat Şarşekeyev ve Özbekistan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Adham İkramov da birer konuşma yaptı. Kazakistan Ulusal Girişimciler Odası Başkanı Ablay Myrzahhmetov ise toplantıya video konferans ile bağlandı.

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA