TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Hisarcıklıoğlu, Genç Girişimciler Kurulu ile buluştu


16.10.2020 / AnkaraTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu; TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Ali Sabancı ve Genç Girişimciler Kurulu Üyeleri ile sanal ortamda buluştu. Genç Girişimciler Kurulu Üyeleri’nin görüş ve önerilerini dinleyen Hisarcıklıoğlu, Kurulların gündemlerine dijitalleşme ve yenilikçi projeleri almasını faydalı gördüğünü bildirdi.​

Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmada pandemi döneminin, sıkıntıların yanı sıra, fırsatları da beraberinde getirdiğine işaret ederek, “Bu süreçte teknolojinin ne denli önemli olduğunu gördük. Dijitalleşme ve e-ticaret, tüm dünyada öne çıktı.  İşinizi muhakkak dijital ortama taşıyın. Sadece e-ticaret olarak değil, müşteri ilişkilerinden, reklam ve pazarlamaya kadar dijital de olun” çağrısında bulundu.

 

Türkiye’deki e-ticaret hacminin, yılın ilk 6 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 64 arttığına işaret eden Hisarcıklıoğlu, geçen yılın ilk yarısında e-ticaretin genel ticaret içindeki oranı yüzde 8’ken bugün yüzde 14'e ulaştığından söz etti. TOBB Başkanı, “Dünyaya baktığımızda da, hızla büyüyen şirketlerin tamamının, e-ticaret yolunu seçtiğini görüyoruz. Covid-19 sonrasında da bu alana yönelim, hız kesmeden devam edecek. İnternetten alışveriş yapmaya başlayan tüketici için e-ticaret bir alışkanlık haline gelecek. Bu nedenle işletmeler ürün ve hizmetlerini artık dijital ortama taşımak zorunda” dedi.

 

-Dijitalleşmeyi ve yeni nesil girişimciliği önemsiyoruz

 

TOBB olarak, özel sektörün dijitalleşmesini ve yeni nesil girişimciliğin gelişmesini hedeflediklerini söyleyen M. Rifat Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu: “Firmaları ve girişimcileri, dijital dünyaya hazırlıyoruz. Bu kapsamda, KOBİ’leri dijital ortama taşımak ve teknolojik altyapılarını geliştirmek için projeler üretiyoruz.  Mesela, dünyanın en büyük küresel teknoloji firmalarından Vodafone ile birlikte çalışıyoruz. TOBB ve Vodafone olarak, Türkiye Teknoloji Buluşmaları ve Dijital Dönüşüm Hareketi ile KOBİ’leri dijital dünyaya hazırlıyoruz. Sadece firmadan tüketiciye değil, firmadan firmaya yapılan e-ticareti de geliştirmek istiyoruz. Ayrıca tüm sektörü temsil eden e-ticaret sektör meclisimizle birlikte, onlara rehberlik ediyoruz. Facebook ve Habitat işbirliğiyle, illerde, Facebook İstasyon’lar kuruyoruz. Böylece girişimcilerimize, dijital dünyada büyümeleri için gereksinim duydukları kaynak, bilgi ve becerilere erişmelerini, mobil olmalarını, etkinlik düzenlemelerini sağlıyoruz. Aynı zamanda Türkiye’deki işletmelerin küresel pazarlara açılmalarına destek oluyoruz. Kendi alanında Türkiye’nin en büyük teşkilatı haline gelen, TOBB Genç Girişimci Kurullarıyla, İstasyon’un etkisini, tüm Anadolu’ya yayıyoruz. Sizlerden de bu merkezleri etkin olarak kullanmanızı bekliyoruz.”

 

 -Sahadaki sıkıntıları Hükümete iletiyoruz

 

TOBB olarak bu sıkıntılı salgın döneminde, iş dünyası ile hükümet arasında köprü görevi üstlendiklerini anlatan Hisarcıklıoğlu, sahadaki sıkıntıları hızlı bir şekilde hükümete ilettiklerini vurguladı.

 

Genç Girişimciler Kurulu Üyelerinden illerindeki genç girişimcilerle bir araya gelip, sıkıntıları kendisine aktarmalarını isteyen TOBB Başkanı, “Biz de kamuda çözüm arayalım. İşte bugünde, sizlerin ileteceğiniz her konuyu, gündemimize alacağız. İlgili yerlere iletip, takip etmeye devam edeceğiz” dedi. 


Hisarcıklıoğlu Genç Girişimciler Kurulu üyelerine “KOSGEB ve Kalkınma Ajanslarından daha fazla yararlanın. Üniversitelerle işbirliğini sıcak tutun. Oda ve borsa başkanlarıyla, belediye başkanları ve valilerle iyi diyalog kurun. Kendi içinizde diyaloğu ve istişareyi geliştirin. Üst kurul, icra komitesi ve il kurullarıyla yakın ilişki kurun. Video konferans imkânından faydalanıp, toplantılarınızı buradan yapın. Sosyal medyayı da etkin kullanın ve birbirinize destek olun. Pandemi döneminde İl Kurullarını daha sık düzenleyin. Sahadan talep ve sıkıntıları alarak bu toplantılarda istişare edin ve İl İcra kurullarımıza taşıyın. İl İcra Kurulu toplantılarını her ay aksatmadan yaparak, Üst Kurulumuza ve bizlere iletmeniz gereken talep, sıkıntı, projeleri iletin. Ayrıca ilinizde ve bölgenizde iyi uygulanan projeleri, mutlaka üst kurul üyelerimiz vasıtasıyla bizlere ulaştırın. Girişimciliği temele alan video konferanslar düzenleyerek, başarılı girişimcileri girişimci adaylarımızla bir araya getirin” çağrısında bulundu.

 

 

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA