TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

KOSGEB’in KOBİ destekleri, bilgilendirme webinarında ele alındı


16.07.2020 / AnkaraTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve KOSGEB Başkanı Cevahir Uzkurt; TOBB ve KOSGEB işbirliğinde gerçekleştirilen “KOSGEB KOBİ Destekleri Bilgilendirme Webinarı”na katıldı.​

KOBİ’lerin yoğun katılımı ile sanal ortamda yapılan toplantıda konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, içinden geçilen zorlu süreçte KOBİ’lerin yaşadığı her sıkıntıyı, Oda-Borsalar, Sektör Meclisleri, OSB’ler ve girişimciler vasıtasıyla gün be gün takip ettiklerini anlattı. Tabandan gelen sıkıntıları her akşam ilgili kurumlara ve bakanlara bizzat ilettiklerini ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Çok şükür finansmana erişimin kolaylaştırılması, vergi ve prim ertelemesi, çalışma hayatına ilişkin düzenlemeler gibi sizlerden gelen birçok talep takibimiz sonucunda hayata geçti. KOSGEB de bu kapsamda KOSGEB destekli kredi ödemelerinin 3 ay boyunca ertelenmesini sağladı. Böylelikle KOSGEB’in kredi destek programlarından yararlanan 136 bin KOBİ’nin Nisan, Mayıs ve Haziran aylarına tekabül eden 713 milyon TL tutarında borcu ertelenmiş oldu. Yine bu süreçte KOBİ’lerimizin desteklere erişiminin kolaylaştırılması için KOSGEB desteklerine yönelik tanıtım videoları hazırlanarak yayımlanmaya başladı” diye konuştu.

 

-KOBİ’ler ekonominin bel kemiği

 

KOBİ’lerin ülke ekonomisinin can damarları olduğundan bahseden TOBB Başkanı, ekonominin çarklarını döndüren en önemli segmenti KOBİ’lerin oluşturduğunu ifade etti. Hisarcıklıoğlu, TÜİK verilerine göre ülkemizde 3,5 milyon KOBİ bulunduğunu hatırlatırken, “KOBİ'ler, toplam girişim sayısının yüzde 99,8'ini, istihdamın yüzde 74'ünü, ihracatın yüzde 63’ünü, maaş ve ücretlerin yüzde 54,1'ini, cironun yüzde 62'sini oluşturuyor. İşte bu sebeplerle KOBİ’lerimiz ekonominin bel kemiğidir. Dolayısıyla KOBİ’leri geliştirmek ve büyütmek için hazırlanan politikalar da büyük önem taşıyor. Bu politikalardan en önemlisi de finansmana erişim. Bugün KOBİ’lerin finansmana erişiminde çok önemli bir görevi KOSGEB üstleniyor. KOSGEB, İcra Komitesinde temsil edildiğimiz önemli bir paydaşımızdır. Ben bu vesile ile KOSGEB’in 30. Kuruluş yıldönümü de kutluyorum” dedi.

 

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu TOBB ve KOSGEB olarak birçok projeyi birlikte geliştirerek hayata geçirdiklerini vurgularken, KOBİ rehberliğinden, yurt dışı iş seyahatlerine, fuar katılımlarından dijitalleşme desteklerine kadar çok sayıda alanda birlikte hareket edildiğini söyledi.

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA