TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

GEKAP’da uygulama 2021’e ertelenmeli


09.07.2020 / AnkaraTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu; Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bakan Yardımcıları Hasan Büyükdere ve Çetin Ali Dönmez ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar’ın da katılımıyla düzenlenen Geri Kazanım Katılım Payı istişare toplantısına katıldı. TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Zeki Kıvanç da sanal ortamda düzenlenen bu toplantıya iştirak etti. Toplantıda GEKAP sürecine ilişkin yaşanan sorun ve talepler ilgili Bakanlıklara iletildi.​

Hisarcıklıoğlu konuşmasında uygulamanın 2021 yılına bırakılması gerektiğinin altını çizdi ve bunu hayati önemde gördüklerini söyledi. Talep etmeleri sonrası Gelir İdaresi Başkanlığı’nın 22 Mart’ta, GEKAP ödemelerinin 6 ayda bir yapılmasını ve ilk taksitin Temmuz ayında ödenmesini sağladığını hatırlatan TOBB Başkanı, “Reel sektörümüzü rahatlatan bu düzenleme için kendilerine teşekkür ediyorum” dedi.

 

Son yapılan değişikliklerle birlikte, bu Yönetmeliğin, doğrudan ve dolaylı olarak neredeyse tüm sektörleri ilgilendirir hale geldiğinden söz eden Hisarcıklıoğlu, “Ambalaj, plastik, kozmetik, otomotiv, LPG gibi farklı alanlardan talepler, Sektör Meclislerimiz, Odalarımız ve Borsalarımız aracılığıyla Birliğimize ulaştırılıyor. Bizde tüm bunları Bakanlığımıza iletiyoruz” diye konuştu.

 

-Hisarcıklıoğlu ortak talepleri sıraladı

 

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, ortak talepleri şöyle anlattı: “Petrol fiyatlarındaki düşüş, ekonomik durgunluk ve koronavirüs nedeniyle, uygulamanın 2020 yılı sonuna kadar ertelenmesi. Uygulamada tereddüt oluşturan hususlara netlik kazandırılması. GEKAP bedellerinin düşürülmesi ve tutarların yeniden belirlenmesi. Beyannamenin, GEKAP öncesi dönemde ambalaj atıklarında olduğu gibi, yılda bir kez verilmesi. GEKAP’ın, piyasaya sürenler yerine, üreticilerden alınması. GEKAP bedeline KDV uygulanmaması. Beyanname kapsamındaki cezaların daha makul seviyeye çekilmesi ve hataların düzeltilebilmesine imkân tanınması.”

 


 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA