TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Uşak Oda ve Borsaları ile istişare


06.06.2020 / AnkaraTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu video konferans yoluyla düzenlenen toplantıda Uşak İl ve İlçelerindeki Oda-Borsaların Başkanları ile bir araya geldi.​

Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmada, içinden geçtikleri bu zor süreçte, Oda ve Borsalara daha büyük görev ve sorumluluk düştüğünü, iş dünyası ile hükümet arasında köprü görevi üstlenerek, sahadaki sıkıntıları en hızlı şekilde ilettiklerini söyledi.

 

TOBB olarak, 81 ildeki Oda ve Borsalarla devamlı istişare içinde olduklarını anlatan Hisarcıklıoğlu, “TOBB Yönetiminde mesai arkadaşım olan Suat Selim Kandemir kardeşimle birlikte çalıştık. Her gün, sizlerin, üyelerimizin sıkıntılarını, dertlerini topladık. Sonra Bakanlarla bire bir konuşarak, bunların çözülmesi için girişimlerde bulunduk. İlk olarak, salgının başladığı Mart ayında, 70 maddelik bir öneri setini, Cumhurbaşkanımıza sunduk. Bunların büyük bir kısmı hayata geçti, geçmeye de devam ediyor. Çeşitli sektörlerdeki vergi ve SGK ödemeleri ertelendi. Kısa çalışma ödeneğinin kapsamı genişletildi, daha hızlı işler hale getirildi. Firmalarımıza yönelik çeşitli kredi paketleri hayata geçirildi” dedi.

 

Son olarak Denizbank ile Nefes Kredisini başlattıklarını belirten Hisarcıklıoğlu, “Yüzde 7,5 faizli, 2020’de geri ödeme yok, 2021’de ödenecek” şeklinde konuştu.

 

Hisarcıklıoğlu, istişare içinde, sorunları ve önerileri iletmeye devam ettiklerini vurgulayarak şöyle devam etti: “Çünkü bu dinamik bir süreç, her gün yeni bir konu, yeni bir sıkıntı ortaya çıkıyor. Dolayısıyla hiç ara vermeden üyelerimizle temasta olup, sıkıntı ve önerileri toplamayı sürdürelim. Sizlerin de bu vizyonla çalıştığını, üyelerimize hizmete devam ettiğinizi görmekten de, ayrıca gurur duyuyorum. Sağolsunlar, tüm başkanlarım, canla-başla gayret gösteriyor. Üyelerimizin nabzını tutuyor, onlara tercüman oluyor, öneriler hazırlayıp, bize aktarıyorlar. İşte bugün de, sizlerin ileteceği her konuyu, bu akşam ilgili bakanlara ileteceğiz. Böylece üyelerimizin, camiamızın dertlerini bir nebze olsun çözmüş ve onları rahatlatmış olacağız”.

 

Hafta başından itibaren kısıtlamaların kalkmaya başladığını anımsatan Hisarcıklıoğlu, “Ama unutmayın, daha salgın bitmedi, henüz sadece yayılması azalttık. Şimdi yeni bir süreç başlıyor. Pek çok sektörde, daha bir süre, yarı kapasiteyle çalışmak zorunda kalacağız” dedi.

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA