TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Van’da istihdam oluşturan girişimcilere ödül


25.12.2019 / VanTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rİfat Hisarcıklıoğlu, Van Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) İstihdam Yaratanlar Ödül Töreni’ne katıldı. Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmada, birlik beraberlik mesajı vererek, sıkıntıların ancak bu şekilde aşılabileceğini vurguladı.​

Van TSO Başkanı Necdet Takva’nın ev sahipliğindeki ödül töreninde bir konuşma yapan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Van için yaptıkları önemli projeleri anlattı. “TOBB olarak Van’da bir fen lisesi yaptık. Bu okulu Van TSO’muzun ve Ticaret Borsamızın talebiyle Van’a kazandırdık. TOBB olarak bu Van’a yaptığımız yatırım sadece bu değil. 2007’de Şehit Mehmet İzdal İlköğretim Okulu Ek Bina İnşaatını yapmıştık. Eğitim tesislerimizin Van’a hayır ve bereket getirmesini diliyorum. Biz Van’ın iyi günde de, kötü günde de hep yanında olduk. Van Depreminin ertesi günü de buradaydık. Ayni ve maddi yardımlarda bulunduk. Van TSO’mızın 52 bin kişilik Van Kahvaltısıyla, Guinness rekoru kırarken de buradaydık. Çünkü Serhat şehrimiz Van bizim gözbebeğimiz. İşte bu vizyonla, Kapıköy Gümrük Kapısını da yeniledik. Bunun için 112 milyon lira yatırım yaptık. Burada tabi Sayın Bakanımızın da büyük emeği ve vizyonu var. Kapıköy ile Van, eski ihtişamını tekrar geri kazanıyor. Zenginleşiyor, ticaret ve turizm merkezi haline geliyor. Lojistik bir merkez oluyor” diyen Hisarcıklıoğlu, Van Shopping Fest’in büyüdüğünü, Van’daki fuarlara katılımın arttığını bildirdi.

 

Van ve Van Gölü’nin, özellikle İranlı turistler için çekim merkezi olduğunu kaydeden Hisarcıklıoğlu, “İnşallah burası Anadolu’nun, Asya’ya açılan kapısı, Asya’nın da Anadolu’ya geçiş noktası haline gelecek. Vanlı kardeşlerim de sağolsunlar, ahde vefalarını gösterdiler. Şahsıma fahri doktora unvanı tevdi edildi. Bana layık görülen bu unvanı, Van başta olmak üzere, tüm iş dünyamız adına aldım. Allah sizlerden ve emeklerinizden razı olsun” dedi.

 

-Van istihdamda başarılı

 

Van’ın, bu yılın ilk 9 ayında, 11 binden fazla net istihdam artışıyla, bu bölgede 1., Türkiye genelinde 9. olduğunu hatırlatan Hisarcıklıoğlu, Van’ın istihdamının Türkiye’nin tam 3 katı, yani yüzde 13 arttığını söyledi.

 

Van’daki oda ve borsa ile gurur duyduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Her ikisi de akredite. Üyemize 5 yıldızlı hizmet sunuyorlar.  Van’daki 3 Başkanla Ankara’da da birlikte çalışıyorum. Necdet Başkan, Türkiye’de 186 TSO’nun temsil edildiği TSO Konseyi’nin başkanı olarak TOBB’un yönetiminde

Nayif Başkan’la Hamzabeyli kapısı, İzzet Başkan’la da Halkalı Gümrük kapısı yönetiminde birlikteyiz

Her 3 Başkanım da, Van’ın gelişmesi ve zenginleşmesi için elini taşın altına koyuyor, çalışıyor. Allah onlardan da razı olsun” dedi.

 

-Son dönemde hayata geçen talepler

 

Zor bir dönemden geçildiğine işaret eden Hisarcıklıoğlu, bunu en çok hisseden kesimin de iş dünyası olduğunu vurguladı. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu:

 

Son dönemde sizlerin bize ilettiği taleplerle pek çok düzenleme hayata geçti. En büyük şikâyetimiz bankalardandı. Hükümetimizin aldığı inisiyatifle, kamu bankaları burada devreye girdi. Hem faizleri bir miktar düşürdüler, hem de yeni kredi vermeye başladılar. Konutta ve otomotivde başlatılan kampanyalar üyelerimiz nezdinde bir moral sağladı. Son açıklanan kararla kamu bankalarında ticari kredi faizleri tek haneli rakamlara inecek inşallah. Biz de KGF ile siz kefil olmaya da devam ediyoruz.

Son 3 senede, yaklaşık 800 bin üyemizin 400 milyarlık kredisine kefil olduk. Nefes Kredileriyle 100 bin üyemize 12 milyar TL ucuz kredi sağladık. Bankalarda ikinci şikâyetimiz yüksek POS komisyonlarıydı.

Eskiden hiçbir limit yoktu. Şimdi  %1,60 üst sınır getirildi. TOBB olarak uzun zamandır üzerinde çalıştığımız bir konu vardı: Ticari alacak sigortası. Halk Sigorta bu işin başını çekti. Şuan 16 sigorta şirketi ticari alacak sigortası hizmet veriyor. Bu imkanı da muhakkak takip edip, kullanın ve duyurun.

12 Kasım’da Halk Sigorta ile burada bir toplantı yaptınız, bunun için de sizlere ayrıca teşekkür ediyorum. Mesleki Eğitim konusu camiamız için çok önemliydi. Burada da Bakanlığımızla çok önemli bir adım attık. İlk etapta her ilde 1 meslek lisesine, Oda-Borsamız sahip çıkacak, burada söz sahibi olacak. Van’daki okulumuz da, Mehmet Erdemoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’dir. Bu okulların fiziki kapasitesini ve müfredatını geliştireceğiz. Böylece buralardan, sizlerin ihtiyacı olan nitelikli çalışanlar çıkacak. Başarılı olursak bu projeyi daha da genişleteceğiz.

 

Bir diğer önemli konu, Mesleki Yeterlilik Belgesi. TOBB bünyesinde, MEYBEM - Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezi’ni kurduk. Tehlikeli ve çok tehlikeli gruplardaki 143 meslek için mesleki yeterlilik belgesi zorunlu. Bunun yanında galericilik, emlakçılık, servis şoförlüğünde de zorunlu.

Bu mesleklerde, belgesiz işçi çalıştıran işverenlere para cezası uygulanacak. Bugüne kadar 750 binden fazla çalışanı mesleki yeterlilik belgesi aldı. Daha belge alacak, 2,5 milyon kişi var. TOBB MEYBEM ile birlikte çalışarak, üyenize hizmet sunun MYK sınavlarının ilinizde yapılmasını sağlayın. MYK belgesi olan çalışanlarınız için 4,5 yıla kadar SGK İşveren Primini ödemiyorsunuz.

 

Sıkıntı yaşadığımız bir diğer konu da yargı sistemiydi. Davaların % 99’unda işverenler hep haksız çıkıyordu. Öte yandan Ticaret Mahkemeleri de 3-4 yıl sürüyordu. Arabuluculuk sisteminin gelmesini sağladık. Önce işçi-işveren uyuşmazlıklarında, sonra da tüm ticari ihtilaflarda, arabuluculuk zorunlu oldu. Artık uyuşmazlıkların %70’i mahkemeye gitmeden çözülüyor. Eğer arabulucuda anlaşamazsanız mahkemeye gitmeyin, TOBB Tahkime gelin. Hem daha hızlı, hem de daha ucuz.

 

Son olarak yine camiamız tarihi bir işe daha imza atıyor. Türkiye’nin Otomobili Projesi. Sayın Cumhurbaşkanımız bizden talep etmişti. 5 babayiğit bulduk ve işe koyulduk. 27 Aralık’ta Sayın Cumhurbaşkanımız protipleri kamuoyuna gösterecek. Bundan da hepimiz ayrı bir gurur ve mutluluk duymalıyız”

 

-Kavgayla sorun çözülmez

 

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, güzel gelişmelerin yanında sıkıntıların da bulunduğunu ancak hepsini elbirliği ile aşacaklarını söyledi. Son 30 yılda pek çok sıkıntılı süreç geçirdiklerini belirten Hisarcıklıoğlu, “Ama yola devam ettik. Yani arabayı tümsekte bırakmadık, yine bırakmayız. Ben ülkemin geleceğine inanıyorum. Çünkü potansiyelimizi, yaptıklarımızı, yapabileceklerimizi biliyorum. Türkiye’nin girişimci gücüne güveniyorum. Bir hususu da özellikle hep akılda tutun. Kavga ile sıkıntı çözülmez. Ortak akılla ve diyalogla çözülür. Bir ve beraber olunca, Allah rahmeti ve bereketi de verir. Yeter ki birbirimizi ötekileştirmeyelim” dedi.

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA