TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Erciyes Üniversitesi’nden TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu'na fahri doktora


19.11.2019 / KayseriKayseri Erciyes Üniversitesi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’na fahri doktora verdi.​

Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, Üniversite senatosunun, Türkiye ekonomisi, bölgesel kalkınma ve girişimcilik konularında çalışmaları ve başarılı yöneticiliği ile Türkiye ekonomisine kazandırdıklarından dolayı, Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik alanında Hisarcıklıoğlu’nu doktoraya layık gördüklerini söyledi.​

 

Törende konuşan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, her sene yüzlerce toplantıya katıldığını, ama en mutlu olduğum ortamın üniversitede öğrencilerin arasında olmak olduğunu söyledi.

 

Erciyes Üniversitesi’nin ayrı bir başarı öyküsü yazdığını ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Bugün Türkiye’deki 11 araştırma üniversitesi arasındasınız. 39 araştırma merkeziyle; nanoteknoloji’den, biyokimya ’ya, modern çağın ihtiyaç duyduğu tüm alanlarda, araştırmalar yapıyorsunuz. Güzel bir de; fikir üretmişiniz: ‘kampüste üniversite değil sahada üniversite’. Böylece, Kayserili sanayicinin ve ticaret erbabının da yanındasınız. Ayrıca, sadece öğrencilerimizin değil, bölgenin ve kayseri ekonomisinin gelişmesinde de büyük pay sahibisiniz” dedi.

 

6 bin yıllık tarihiyle, ticaretin merkezi olan Kayseri’ye de bunun yakışacağını belirten Hisarcıklıoğlu, “Üniversite-sanayi iş birliği ve girişimcilik odaklı bir üniversite olma yolundaki çalışmalarınızı yakından takip ediyorum. Tabii böyle dinamik bir üniversiteden, “uluslararası ticaret ve işletmecilik” alanında fahri doktora unvanı almak, büyük gurur. Bana bunu onuru bahseden; senato ve yönetim kuruluna teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

 

Girişimciliğin öneminden bahseden Hisarcıklıoğlu, zengin olmanın yolunun girişimcilikten geçtiğini, dünyada milletlerin gücünün toplarıyla tüfekleriyle değil girişimci gücüyle ölçüldüğünü söyledi.

 

Hisarcıklıoğlu, en zengin 20 ülkenin en girişimci 20 ülke olduğunu, ülkelerin artık girişimci ithal ettiğini belirtti.

 

İşsizliğin çözümünün de girişimcilikte olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, 1 girişimcinin 10 kişiyi istihdam ettiğini, daha çok girişimci çıkartmak gerektiğini söyledi.


Hisarcıklıoğlu, "Amerika'daki Silikon Vadisi'nde bulunan şirketlerin yüzde 51'i ABD dışında kurulmuş. Yani ABD bile girişimci ithal ediyor, girişimciyi herkes tepesinin üstünde taşıyor." dedi. 

Hisarcıklıoğlu, konuşmasına şöyle devam etti: "Girişimci, sınırlarını aşan kimsedir. Eskiden uzay ABD ve Rusya'dan sorulurdu. Bugün girişimcilikle anılıyorlar. Girişimcilik hep bir hayalle başlıyor. Hayal kurmaktan korkmayın. Hayalleriniz en özgür olduğunuz alandır. Tabii ki iyi bir hayal kurmak başarılı olmak için yeterli değil. Hayalleri hedeflere çevirmek gerekiyor. Hayalleri hedeflere çevirmezseniz hayalperest olursunuz. Hedeflere ulaşabilmek için de çok çalışmak gerekiyor. Çalışmadan hedeflere ulaşmanın mümkünatı yok. Başarılı olmak için çok çalışmak da yetmiyor. İnovasyon yapman gerekiyor. Biz inovasyona yeni bir tanım getirdik. İnovasyon eski köye yeni adet getirmektir. Bize eskiden bir şey yapmak isteyince 'icat çıkarma' derlerdi. Şimdi, icat çıkarabiliyorsan, eski köye yeni adet getirebiliyorsan başarılı oluyorsun. Bundan 10 yıl önce kimsenin hayal edemeyeceği kadar zengin olan, piyasanın tek sahibi olan bir telefon markasının ismini şimdi kimse hatırlamıyor bile. Çünkü çağa ayak uydurmadı. Duranın düştüğü bir devirdeyiz. Harekette bereket vardır. Tek bir taksisi olmayan bir sistem şu an dünyanın en büyük taksi şirketi. Bu şirketin değeri 67 milyar dolar. Türkiye'nin en köklü şirketinin değeri ise 8 milyar dolar. Yıllarca çalışarak ancak 8 milyar dolara ulaşmış."


 


Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA