TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Dursunbey OSB’den girişimcilere yatırım çağrısı


09.11.2019 / Dursunbey BalıkesirTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu beraberindeki heyetle birlikte Dursunbey Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB) tanıtım toplantısına katıldı. OSB alanındaki toplantıya Hisarcıklıoğlu’nun yanı sıra TOBB Yönetim Kurulu Üyeleri Hakan Ülken ve Özer Matlı, TBMM Eski Başkanı, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Cemil Çiçek, İçişleri Eski Bakanı Abdülkadir Aksu, Sanayi ve Ticaret Eski Bakanı Ali Coşkun, YSK Başkanı Sadi Güven, Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Balıkesir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Erdoğmuş ile Balikesir TSO Başkanı Rahmi Kula da katıldı. ​

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarckılıoğlu, Dursunbey’in kereste ve orman ürünleri alanında önemli potansiyeli bulunduğuna işaret ederken, OSB’lerin önemine işaret etti. “Eğer bugün Türkiye, İtalya ile Çin’in arasında bir sanayi devi ise bunun arkasında OSB’ler var” diyen Hisarcıklıoğlu Türkiye’de 300’den fazla OSB bulunduğunu ve bu bölgelerde odaların büyük katkısı olduğunu söyledi.

Hisarcıklıoğlu Türkiye’nin OSB’ler konusunda dünyaya örnek olduğunu ve bilgi ihraç ettiğini vurguladı. Lojistik istasyon yapılması halinde yatırımcının Dursunbey OSB’ye geleceğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, özellikle bölgede ahşap ve mobilya sektörleri üzerinde odaklanılmasını ve kümeleşmeye önem verilmesini tavsiye etti.

 

-Diğer konuşmacılar

 

Dursunbey Belediye Başkanı Ramazan Bahçavan da konuşmasında TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’ndan özellikle emek yoğun fabrikaları bölgeye getirmesini istedi. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ise “Biz Balıkesir’i üç ayrı ekonomik bölgeye böldük. Biri Güney Balıkesir, biri merkez Balıkesir, bir de Batı Balıkesir. Sadece kendi iliyle, ilçesiyle ilgilenen yerel yöneticilerin başarılı olma ihtimalinin olmadığının çok farkında olarak seçim kampanyalarımızda da, bundan önceki çalışmalarımızda da kendini bilen, ama etrafında ne olup bittiğini iyi bilen bir Balıkesir olması için odalarımızla, yerel yöneticilerimizle, tüm arkadaşlarımızla çalıştık” ifadesini kullandı.

 

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Cemil Çiçek ise Dursunbey’de yapımı devam eden OSB ile bölgenin kalkınacağını ifade ederek, “Bugün burada önemli ve güzel bir buluşma oldu. Dursunbey bir doğum sancısı çekiyor, inşallah bu doğum hayırlı olacaktır, ben buna inanıyorum. Bir gayrete ihtiyaç vardı, sanayi bölgesinin kurulmuş olması için devlette uğraşıyor.” dedi.

 

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA