TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Trabzon’da ekonomiye değer katanlar ödüllendirildi


08.08.2019 / TrabzonTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Trabzon’da düzenlenen Ekonomiye Değer Katanlar Ödül Töreninde yaptığı konuşmada, geleceğe dair asla karamsar olmadığını hep umutla baktığını vurgulayarak, Türkiye’nin son 25 senede, iç ve dış kaynaklı kriz ve çalkantıların üstesinden geldiğini, bugünde üstesinden geleceklerini söyledi.​

Hep birlikte el ele vererek, Türkiye’yi hak ettiği yere getireceklerini belirten Hisarcıklıoğlu, dünyanın en büyük ekonomileri arasına girmeyi hedeflediklerini, bunu da kimseyi ötekileştirmeden, birlik ve beraberlik içinde sağlayabileceklerini ifade etti.

 

Türk iş dünyası olarak, bin bir türlü sıkıntı yaşarken, devletten yanlarında olmasını isteyen Hisarcıklıoğlu, “Bu iktisadi mücadele ortamında bizi yalnız bırakmasın. İşte Merkez Bankasından sonra kamu bankaları faizleri indirmeye başladı. Hemşerimiz Maliye Bakanı sayın Berat Albayrak’ın bunda büyük emeği ve gayreti oldu. Kendisine de teşekkürlerimizi iletiyoruz.Artık sıra özel bankalarının da bir an önce kredi faizlerini düşürmelerini bekliyoruz” dedi.

 

-Daha fazla ihracat için kaliteli fındık üretilmeli

 

Fındığın kıymeti bilinirse Trabzon’un ve Türkiye’nin zenginleşeceğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Cumhurbaşkanımıza ve Hükümetimize teşekkür ediyoruz. Fındık fiyatları bu sene hem zamanında açıklandı, hem de beklentilerimizi karşıladı. Sıkıntılı dönemde nefes almamızı sağladı. Aslında fındıkta uzun vadeye odaklanmamız lazım. Bu işin ekmeğini yiyeceksek ihracatla yiyeceğiz. Daha fazla ihracat yapacaksak daha kaliteli fındık üreteceğiz. Bir de fındığı ürüne dönüştürüp satmamız çok önemli. Bunun için de elimizden ne geliyorsa yapmamız lazım” şeklinde konuştu.

 

Hisarcıklıoğlu Trabzon’da turizmin patladığını belirterek şunları kaydetti: “Bakın şu an Trabzon’a günlük yurt içinden 35, yurt dışından 15 uçak iniyor. Biz bunu hayal edemezdik. Ve ne diyoruz şimdi, uçak seferleri yetmiyor arttırılsın. Bu müthiş bir potansiyel. Altın yumurtlayan tavuk. Yatırımı yap, ömür boyu kazan”.

 

Turizmi bütün sezona yaymak gerektiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Hizmet kalitesi için eğitimli personelle çalışmamız, müşteri memnuniyetini birinci sırada tutmamız ve şu kayıt dışı işini bitirmemiz lazım. Bakın bu kayıt dışı en çok sizin marka değerinize zarar verir. Eğer bunları yaparsak Trabzon’un geleceği parlak” dedi.


-Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan da programda, ihracatın yanında kurumlar ve gelir vergisinde ilk 10'a giren firmalarla en çok istihdam sağlayan, teknoloji geliştiren ve 50 yılını dolduran 140 firmaya ödül verilecek olmasının, çalışmanın, üretmenin, alın terinin takdiri manasında önem arz ettiğini söyledi.

Trabzon'daki fındık hasadı programına katılamadığını dile getiren Turhan, "Buraya, Külliye'de Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımızın başkanlığındaki toplantıdan çıkarak geldik. Bu nedenle de çok arzu etmeme rağmen yine Ticaret Odamızın düzenlemiş olduğu fındık hasadı programına katılamadım." ifadelerini kullandı.

Turhan, fındığın önemine dikkati çekerek, "Karadeniz'imiz için, Trabzon'umuz için fındık deyip geçmemek lazım. Çay gibi fındık da insanımızın temel geçim kaynaklarından biri. Ülkemizde 702 bin hektar alanda fındık üretimi yapılıyor. Trabzon da önemli fındık üretim merkezlerinden biri. Ülkemiz, dünya fındık üretiminin yüzde 68'ini, ticaretinin ise yüzde 76'sını tek başına sağlıyor." diye konuştu.

"115 ülkeye fındık ihraç ediyoruz." diyen Turhan, şöyle devam etti: "Fındık ihracatından geçtiğimiz yıl 1 milyar 635 milyon dolarlık gelir elde ettik. Bu yıl inşallah fındık bol. Rekoltenin 700 bin tonu bulacağı tahmin ediliyor. Taban fiyat da memnuniyet verici. Hem bölge insanımız hem de ülkemiz için stratejik bir ürün olan fındığa, fındık bahçelerine gözümüz gibi bakmak zorundayız. Örnek bahçelerimizin sayısı arttıkça hasadımız da kazancımız da çok daha bol ve bereketli olacaktır."

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA