TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

“İnşaat sektörü, Türkiye'nin lokomotifi ve stratejik sektörüdür”


25.02.2015 / İstanbulTOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, inşaat sektörünün Türkiye'nin lokomotifi ve stratejik sektörü olarak görülmesi gerektiğini söyledi.​

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) tarafından düzenlenen '2. Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Kongresi'ne katılan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmada, dünyada iş dünyasının gündeminde üç ana konunun öne çıktığını belirterek, “Birincisi orta sınıfın hızla büyümesi. Dünyada, her yıl 2 Türkiye büyüklüğündeki nüfus orta sınıfa dahil oluyor. Bu da şehirleşmeye hız kazandırıyor. Önümüzdeki 10 yıl sonra dünya nüfusunun yüzde 60'ı şehirlerde yaşayacak. Ekonomiler de şehirlerde toplanacak.

 
Video Yükleniyor...


İkinci önemli konu, küresel rekabette ülkelerin yerine şehirler alıyor. Artık şehirler birbirleriyle rekabet eder hale geliyor. Zenginleşmek isteyen şehirler, rekabette öne çıkmak zorunda. Bu yüzden yatırımcılar nezdinde daha cazip hale gelmeleri gerekiyor. İşte bu nedenle “akıllı şehir” konseptine yenilenmelerine ihtiyaç var.

 

Üçüncü önemli konu, ülkelerarası rekabette “girişimcilik” ana unsur haline geliyor. Tüm ülkeler, daha fazla girişimci yetiştirmek istiyor ve hatta girişimci ithal ediyor. Çarpıcı bir örnek daha vereyim. Amerika’da, Silikon Vadisindeki girişimcilerin % 52’si ABD dışında doğmuş. Demek ki ABD bile geleceğe hazırlık yapıyor. Tüm dünyadan yenilikçi girişimcileri kendine çekiyor. Niye, çünkü daha çok girişimci çeken, yenilikçi fikirleri elinde tutan, yarının kazananı olacak” dedi.

 

Bu üç konunun inşaat sektörüyle ilgili olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, "Ülkemizde orta sınıf büyüyor. Büyüyen orta sınıf şehirlere yerleşiyor. 60 yıl önce şehirlerde yaşayan nüfus yüzde 15'ti. Bugün yüzde 75'e ulaştı ve artmaya da devam ediyor.Demek ki şehirlerimizin yenilenmesine ve büyümesine ihtiyaç var. Şehirlerimizin, daha yaşanabilir, kaliteli ve medeniyetimizin göstergesi haline gelebilmesi için en büyük görev inşaat sektörlerimize düşüyor" şeklinde konuştu.

 

Hisarcıklıoğlu, insanlar zenginleştikçe, dar gelirliden orta sınıfa, orta sınıftan yukarıya geçiş oldukça, taleplerin katlanarak artacağını, bu nedenle inşaatı Türkiye'nin lokomotif sektörü, hatta stratejik sektör olarak görmek gerektiğini söyledi.

 

Girişimci yetiştirmek açısında da inşaat sektörünün çok önemli bir rolü olduğunu belirten TOBB Başkanı, inşaat sektörünün Türkiye’de geleneksel sermaye birikim sürecinin en önemli halkası olduğunu ifade etti.

 

Hisarcıklıoğlu, 2014 yılında inşaat sektörünün durmadan yoluna devam ettiğini ancak konut satışı açısından 2014 yılının beklendiği gibi geçmediğini vurguladı.

 

TOBB Başkanı, "Konut satışları 2014 yılında 2013'e göre sadece binde 7 arttı. Bu azalma ipotekli konut satışlarının azalmasından kaynaklandı. İpotek dışı konut satışları ise yüzde 11 arttı" şeklinde konuştu.

 

İnşaat sektörünün başarısının sadece Türkiye ile sınırlı kalmadığına dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, “Türk müteahhitleri yurtdışında yer aldıkları projelerle diğer ülkelere fark attılar. İnşaat denilince, akla Türkiye’nin gelmesini sağlayacak kalitede işlere imza attılar. 2001 yılında dünya genelinde Türk müteahhitlerinin elindeki toplam proje bedeli 3 milyar dolar iken, 2014’de 23 milyar dolara ulaştık. Üstelikte bunları, çevre coğrafyalarda yaşanan siyasi istikrarsızlıklara rağmen başardık. Dünya ölçeğinde ilk 250’de yer alan Türk şirketlerin sayısı 42’ye ulaştı. Şirket sayı bakımından Çin’den sonra dünyada ikinci sıradayız. Türk müteahhitleri artık fasoncu değil, katma değeri yüksek projeler üstelene, proje hazırlayan, tasarım yapan bir konuma gelmiştir” dedi. 


Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA