TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Makine Ve Teçhizat İmalatı Meclisi İstanbul’da bir araya geldi


26.04.2023 / İstanbulTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Makine ve Teçhizat İmalatı Meclisi Toplantısı; Meclisten Sorumlu TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Büyüksimitci’nin katılımıyla, Meclis Başkanı Kutlu Karavelioğlu’nun başkanlığında İstanbul’da gerçekleştirildi. ​

Toplantıya video konferans aracılığıyla; Ekonomi ve Strateji Danışmanlık Hizmetleri (ESDH) Başkanı Dr. Can Fuat Gürlesel, Makine İhracatçıları Birliği (MAİB) Şube Müdürü Mehtap Önal, MAİB Almanya Danışmanı Ahmet Yılmaz ve Dr. Selçuk Mutlu katıldı.

 

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Büyüksimitci yaptığı açılış konuşmasında; TOBB tarafından başlatılan “El Verin Ev Yapalım” Kalıcı Konut Kampanyasına ilişkin bilgi verdi. Meclis Üyelerini kampanyaya katılmaya davet eden Büyüksimitci, kampanya detaylarına TOBB’un web sayfasından ulaşılabileceğini ifade etti.

 

Toplantı, Meclis Başkanı Kutlu Karavelioğlu’nun 2020 ve 2022 yılları arasında yaşanan küresel gelişmelerin sektöre etkilerinin değerlendirmesini yapmasıyla başladı. Değerlendirmesinde; küresel ekonominin büyüme hızına, dünyada gerçekleşen toplam mal ticaretine, ortalama ihraç birim fiyatlarına, yapılan makine ve teçhizat yatırımlarına, artan makine üretimine ve makine ihracatı ve ithalatının iç pazara etkilerine yer verdi.

 

MAİB Şube Müdürü Mehtap Önal tarafından ise makine ve teçhizat imalatı sektörünün 2023 yılı ilk 3 ayının dış ticaretteki konumunun değerlendirmesi yapıldı. Meclis Danışmanı Zühtü Bakır tarafından ise 2023 yılı ilk 3 ayına ilişkin sektör temel göstergelerindeki gelişmeler değerlendirildi.

 

ESDH Başkanı Dr. Can Fuat Gürlesel ise Türkiye ve Dünya Ekonomisi gelişmelerinden bahsederek, güncel durumun makine sektörüne olası etkilerine değindi.

 

İmalatçıların sürdürülebilir değer zincirine sahip olabilmeleri ve İkiz Dönüşüm'e hızla uyum sağlayabilmeleri için MAİB tarafından yayımlanan Türkiye Makine Sektörü Sürdürülebilirlik Eylem Planı Raporu’nun değerlendirmesi ise MAİB Almanya Danışmanı Ahmet Yılmaz tarafından yapıldı.

 

Sektör açısından nihai öneme sahip olan makine ve ekipman kiralama konusunda yapılan pazar analizi çalışmaları ise Dr. Selçuk Mutlu tarafından ele alındı.

 

Toplantı sonunda ise, Meclis Danışmanı Zühtü Bakır tarafından Mevzuat ve Kiralama Komiteleri çalışmaları hakkında bilgilendirme yapıldı. Bu kapsamda; Yeni Makine Emniyeti Yönetmeliği (2006/42/EC), Yol Dışı Makinelere Tip Onay Şartı (the approval and market surveillance of non-road mobile machinery circulating on public roads and amending Regulation (EU) 2019/1020), Yeni Eco-design Yönetmeliği (ESPR, Ecodesign for Sustainable Products Regulation) ve deprem konutlarının inşasındaki makine ihtiyacına dair tedbirler ve düzenlemelerden bahsedildi.

 

 

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA