TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Yeni TTK, aksak tarafları değiştirilerek Temmuz’da yürürlüğe girmeli


02.03.2012 / KonyaKonya’da yapılan Yeni Türk Ticaret Kanunu Eğitim Toplantısı’nda konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, yeni Türk Ticaret Kanunu’nda yaklaşık 50 maddede revizyona ihtiyaç bulunduğunu belirterek,  Kanun’un bir maddesinin bile değişmemesi gerektiği yönündeki görüşleri eleştirdi. Hisarcıkloğlu, yeni TTK’nın devrim niteliğinde bir yasa olduğuna işaret ederek üzerinde çekinceler bulunan maddeler üzerinde değişiklikler yapılmasının ardından Temmuz ayında yürürlüğe girmesini istediklerini söyledi. ​ ​


HABER VİDEOSU İÇİN TIKLAYINIZ.

 

6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’nun getirdiği fırsatlar, yenilikler ve yükümlülükler, TOBB, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile TÜRMOB işbirliğinde düzenlenen “Şirketlere Yönelik Yeni Türk Ticaret Kanunu Eğitim Toplantısı ile Konya’da tanıtıldı. Toplantıda TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Ziya Altunyaldız, TÜRMOB Başkanı Nail Sanlı ile çok sayıda iş adamı ve muhasebeci-mali müşavir yer aldı.

-“1950 model arabayla yarıştık”

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu toplantının açılış konuşmasında, yıllardır Türkiye’nin 1950 model arabayla yarış yaptığına dikkat çekti. Türkiye’nin dünyanın 17. büyük ekonomisi olduğuna işaret eden Hisarcıklıoğlu “Büyüme rekorları kırdık. Rekabet endeksinde 65. sırada olmamıza rağmen yaptık bunu. Biz devletten sadece rakibimiz hangi şatlarda oynuyorsa onu istiyoruz. Bakın bakalım biz ülkemizi o zaman kaçıncı yapıyoruz. Şoför becerikli araba 1950 model, sıkıntı bu” diye konuştu.

Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun iş yapma biçimi ve alışkanlıklarını değiştirdiğine değinen Hisarcıklıoğlu, hem muhasebecilerin hem de işadamlarının bu yenilikleri iyi takip etmesini istedi.

Yeni TTK’yı neden istediklerini anlatan Hisarcıklıoğlu şunları söyledi: “Biliyorsunuz krizin ardından küresel ekonomi yeniden yapılanıyor. Bütün dünya ülkeleri kendi sorunları ile boğuşurken, bu dönemi değerlendirip doğru adımı atanlar bir adım öne geçiyor. Yeni ortama uyum sağlayan ülkeler daha hızlı büyüyor, daha fazla zenginleşiyor. Yani ciddi bir fırsat var. Ama, bizde 1950 model bir ticaret kanunu var. Bu yasayla sol şeride geçersek yolda kalırız diye düşündük. Düşünün en iyi şoför sizde, ama ralliye sokarken altına Murat 124 veriyorsunuz.  Şimdi bizim girişimcimiz, iş adamımız herkesten daha cesur, herkesten daha becerikli. Ama altında Hacı Murat var. Buna rağmen rekorlara imza atıyor bizim özel sektörümüz. Bakın dünyada iş yapma kolaylığı endeksinde 65. sıradayız. Yani diyor ki bu işin ölçümünü yapanlar: Türkiye’den daha kolay iş yapılacak 64 tane ülke var. Ama buna rağmen, bu özel sektör Türkiye’yi 2010 yılında Avrupa’nın en hızlı büyüyen ülkesi yaptı. Bu yıl dünyanın en hızlı büyüyen ikinci ülkesi yaptı.”

-“Yaklaşık 50 maddede çekincemiz var”

Başından beri Yeni TTK’nın en büyük savunucusu olduklarını ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Yasa çıksın diye en fazla uğraşan biz olduk. Ben tam 10 yıldır istiyorum bunu. 10 yıldır istisnasız her yerde, her konuşmamda söylüyorum. Türkiye’ye bir hedef koyduk. 2023 yılında dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına gireceğiz.  Önümüzü açın, yeni yasayı bir an önce değiştirelim. Bu kanuna emeği geçen, yasalaşma sürecinde çaba gösteren herkes çok iyi bilir ki: bu kanuna en fazla destek veren kurum TOBB oldu. 10 yıla yakın bir süredir Meclis’te bekleyen kanunun yasalaşması için TÜSİAD, MÜSİAD ve TİSK ile birlikte Başbakanımızı, o zamanki CHP Lideri Sayın Baykal’ı ve MHP lideri Sayın Bahçeli’yi ziyaret etmiştik. Bakın açık söylüyorum, Yeni Türk Ticaret Kanunu Türkiye’nin iktisadi tarihine yazılacak bir devrimdir. Peki bu kanuna ilişkin hiç mi çekincemiz yok. Tabiî ki var. Bunları Meclis süreçlerinde dile getirdik. Uygulamaya ve uyum sürecine ilişkin belirsizlikler olduğunu söyledik. Yaklaşık 50 maddeye ilişkin çekincemiz var.”

Tüccarlar ve sanayicilerin dürüst çalışmaları halinde cennetle müjdelendiklerini ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Hiçbir meslek grubuna bu şehitlik mertebesi verilmemiştir. İnsanın en hayırlısı insanlara faydalı olandır. Siz üretmezseniz almaz satmazsanız zenginlik nasıl olacak. Aç insanların karnı nasıl dolacak. Büyük iş yapıyorsunuz Allah sizden razı olsun. Benim yatak odama kadar risk altında. Başka hiç başka meslekte böyle risk alan var mı? Bir gün risk almamış, çek senet yazmamış adam benim adıma kanun yazıyor sonra da bir maddesi bile değişmez diyor. Öyle bir şey olur mu?” dedi.

-“Düşüncelerinizi bildirin”

Bu toplantılarla iş dünyasının da görüşlerini toplayarak, makul maddelerin değiştirilmesi için siyasilere taşıyacaklarını bildiren TOBB Başkanı şöyle konuştu: Sadece burada anlatmakla da kalmıyoruz. Yeni Türk Ticaret Kanunu ve Şirketim isimli yayını tüm Türkiye’de Oda ve Borsalarımız vasıtasıyla dağıttık. Yasanın şirketleri ilgilendiren maddelerini içeren bu raporu, 93 sayfada özetleyip web sitemize de koyduk. Bunu okuyun! Yeni Yasa hangi suça hangi cezayı öngörüyor. 5 sayfada özetledik. Web sitemizde duruyor. Bunu okuyun! Şirketlerimizin, yeni Ticaret Kanunu'na, ne ölçüde hazır olduklarını saptamak üzere Deloitte ile ‘TTKMETRE’ isimli bir anket de hazırladık. 6 ana konu başlığı altında 44 soru var. Bu anketteki soruları cevaplandığınızda, şirketiniz Yeni Kanuna ne kadar hazır, hangi alanlarda zayıf, hangi alanlarda güçlü bunu göreceksiniz. Sizden ricam bugün anlatılanları iyi dinleyin. Raporlarımızı okuyun, TTKMETRE’yi şirketinize uygulayın. Lütfen bunları duyurun. Bu toplantıya gelemeyen eşinizi, dostunuzu TOBB web sayfasındaki bu bilgilere yönlendirin. Sonra da itirazlarınız, çekinceleriniz varsa bize bildirin.

Tüm bu çabalarımız yasanın planlandığı gibi Temmuz ayında yürürlüğe girmesi içindir. Bizim amacımız yasanın dayandığı şeffaflık ve hesap verebilirlik gibi temel ilkelere dokunmadan, uyumu kolaylaştıracak rötuşları yapmaktır. Örneğin ne diyoruz, çek kanunundan hapis cezasını kaldırdık. Ekonomik suça, ekonomik ceza ilkesini benimsedik. Niye TTK’da hapis cezaları var diyoruz? Biz sıkışınca elden borç verip alıyor muyuz? Bana diyor ki koy paranı oraya. Tamam koyayım. Önüne gelen benim web sayfama girip bakacak param var mı?

Tekrar ifade ediyorum yeni TTK bir devrimdir. Uygulamaya sağlıklı bir şekilde geçtiğimizde Türkiye’nin önü açılacaktır. Türkiye, bu reformlar sayesinde 2023 hedeflerine ulaşacaktır.”

Hisarcıklıoğlu ayrıca, ''Nail kardeşim (TÜRMOB Başkanı Nail Sanlı) diyor ki, 'bu kanun yürürlüğe girsin, uygulamaya geçsin, ondan sonra aksaklıklarına bakalım.' Güzel tamam ben buna varım. Ama bir maddelik değişiklik istiyorum. Ben içeri girersem muhasebecim de benimle gelsin'' diye konuştu.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA