TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Hisarcıklıoğlu: “Fransız Anayasa Konseyi tarihi bir yanlışın önüne geçmiştir”


28.02.2012 / AnkaraTOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Fransa Anayasa Konseyi’nin, soykırımların inkârını suç sayan yasa tasarısının anayasaya uygun olmadığına karar vermesi üzerine bir basın açıklaması yaptı.​ ​

 

Konseyin tarihi bir yanlışın önüne geçtiğini belirten Hisarcıklıoğlu şu ifadeleri kullandı:

“Fransız Anayasa Konseyi soykırımın inkârını suç sayan yasa tasarısını iptal ederek, tarihi bir yanlışın önüne geçmiştir.

Bu kararla, Fransız değerlerine, fikir özgürlüğüne, tarihi gerçeklere aykırı ve Türkiye-Fransa ilişkilerine büyük zarar verecek olan bir hukuksuzluk engellenmiştir.
Şunu artık herkesin kabul etmesi gerekiyor. Tarih yazmak parlamentoların işi değildir. Tarihi gerçekler parlamentoların eliyle değiştirilemez.

Fransız siyasetçilerin, bu karardan gerekli dersleri çıkaracağını umuyorum. Bu konunun artık kısır siyasi kaygılara alet edilmemesini diliyorum. Zira gerekli dersleri çıkarmayıp yanlışlarında ısrar eden siyasetçiler, hem kendi vatandaşları nezdinde, hem de uluslararası kamuoyunda itibarlarını yitirmeye mahkûmdur.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olarak sürecin en başından itibaren konuyu yakından takip ettik. Devlet kurumlarımızla işbirliği içinde büyük bir lobi faaliyeti yürüttük.

Her kanaldan, Fransız iş dünyasına bu işin yanlışlığını ve ikili ilişkilerimize vereceği zararı anlattık. Haklılığımızı Fransız kamuoyuna duyurduk.

Bu süreçte bizim yanımızda olan tüm Fransız iş çevrelerine teşekkür ediyorum.
Bu konu artık siyasi zeminlerde tartışılmamalıdır. Türkiye siyasi zemindeki bu tür ayak oyunları ile vakit kaybetmemelidir.  Bunun tek yolu da, tarihi gerçeklerin tüm belgeleri ile ortaya konularak, uluslararası çevrelerde daha iyi anlatılması olacaktır.

Bizim bundan sonraki mücadelemiz bu alanda devam edecek.
TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi bünyesinde kuracağımız Nüfus Hareketleri Etüt Merkezinde bu konudaki her türlü bilimsel çalışmayı destekleyeceğiz.
Bu Enstitüde gerek yerli, gerekse yabancı bilim adamlarının, tarihçilerin arşiv belgelerine dayalı çalışmalarını destekleyerek, tarihi gerçeklerin tüm dünyadaki bilimsel platformlarda lobisini yapacağız.

Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı bu haksız ve hukuksuz ithamlar sona erene kadar çalışmalarımız artarak devam edecektir.”

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA