TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Otomotiv Sanayi Meclisi Başkanlık Divanı seçimi yapıldı


26.07.2022 / Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Otomotiv Sanayi Meclisi Başkanlık Divanı Seçimli Toplantısı, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Davut Çetin başkanlığında Meclis Üyelerinin katılımı ile gerçekleştirildi.​

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Davut Çetin; TOBB çatısı altında faaliyet gösteren Türkiye Sektör Meclislerinin 2006 yılında kurulduğunu ve şu an 65 Sektör Meclisinin bulunduğunu, her dönem Meclis çalışmalarına katkı vermek üzere yeni üyelerin Meclise katıldığını ifade etti. Çetin; Meclislerin amacının sektörel bazda karşılaşılan sorunlara çözüm üretmek ve bu çözüm önerilerinin hayata geçirilmesi olduğunu vurguladı. TOBB Yönetim Kurulu Üyesi son olarak; Meclislerin kamu, özel sektör ve sektörel sivil toplum kuruluşlarını yasal bir zeminde bir araya getiren platform olduğunu ileterek seçimin hayırlı olmasını diledi.

 

Meclis Başkanı Cengiz Eroldu, Sektör Meclisinin otomotiv sanayi için önemli ve faydalı olduğunu, TOBB ile işbirliği içinde çalışıldığını ve sektör temsilcilerinin Bakanlık temsilcileri ile sorunları paylaşarak çözüm önerileri yönünde girişimlerde bulunduğunu belirtti. Eroldu ayrıca, otomotiv sanayinin Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden biri olduğunu, Türkiye pazarında hafif araçlarda yüzde 45,  otobüste ve midibüste yüzde 100, ağır vasıtada yüzde 80’in üzerinde yerlilik oranı olduğunu katılımcılarla paylaştı.  

 

Açılış konuşmalarının ardından Meclisin Başkanlık Divanı seçimi yapıldı. Yapılan seçim sonucunda Meclis Başkanlığına, eski dönemde olduğu gibi, yeniden Tofaş Türk Otomobil Fabrikası A.Ş. CEO’su Cengiz Eroldu, Meclis Başkan Yardımcılığına Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) Genel Sekreteri Özlem Güçlüer seçildi.

 

Gerçekleştirilen seçimden sonra; otomotiv sanayi 2022 yılı altı aylık iş sonuçları, mali düzenlemelerin otomotiv sanayinin ihracat rekabetçiliğine olumsuz etkileri ve Avrupa Birliği ve Güney Kore menşeli bazı sıcak yassı çelik ürünlerine getirilen damping vergisinin etkisine ilişkin gündem maddeleri konuşularak toplantı sonlandırıldı.

 

 Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA