TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Eğitim Meclisi, İstanbul’da Toplandı


14.06.2022 / Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Eğitim Meclisi toplantısı; TOBB Türkiye Sektör Meclisleri Müdürü Ayşe Çelebi Doğan’ın video konferans yöntemiyle katılımı ve Meclis Başkanı Dr.Yusuf Ekinci başkanlığında, TOBB İstanbul Hizmet Binasında özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının üst düzey temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirildi.​

Meclis Başkanı Ekinci, toplantı gündeminde sektörün gelişimi için önemli konuların olduğunu belirtip yoğun katılımla gerçekleştirilen toplantıya Üyelerin katılımı için teşekkür ederek, en son yapılan toplantıdan bugüne yaşanan gelişmeler hakkında kısa bir bilgilendirmede bulundu.

 

TOBB Türkiye Sektör Meclisleri Müdürü Ayşe Çelebi Doğan ise, sektör için önem arz eden konuların ve toplantıda alınacak olan kararların hayata geçirilmesi için takibinin sağlanacağını önemle vurguladı.

 

TEDMEM Koordinatörü Dr.Sabiha Sunar tarafından, “Eğitim Siyasetin Ezberlenmiş Denklemlerini Bozabilir” sunumu gerçekleştirdi. Sunar yaptığı sunumda, çalışmanın metodolojisini, çalışmanın amacını, Dünya’da eğitim siyasetindeki eğilimleri ele alarak üyelerin sorularını yanıtladı.

 

Toplantıya video konferans ile bağlanan, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Birim Müdürü Prof.Dr.Duygu Kızıldağ gençlere fırsat eşitliği çerçevesinde ve liyakat esaslarına uygun olarak kamu kurumları ve özel sektör kuruluşlarınca sunulan staj olanaklarından faydalanmasını sağlamak adına başlatılan Ulusal Staj Programı hakkında bilgilendirme de bulunarak, 9 Mayıs 2022 tarihi itibariyle faaliyete geçen programa ilişkin özel sektör temsilcilerinin desteğinden memnuniyet duyulacağını belirtti.

 

Okullarda İç Ortam Hava Kalitesinin İyileştirilmesinin Öğrenciler Üzerindeki Etkisi Hakkında video konferans yöntemiyle bir sunum gerçekleştiren TOBB Türkiye İklimlendirme Meclisi Danışmanı Prof.Dr.Atilla Bıyıkoğlu, İklimlendirme Meclisinin bahse konuyla ilgili bir politika rehberi hazırladığını, okullarda çocukların fiziksel ve bilişsel sağlığını ve performansını korumak, çocuklar aracılığıyla enfeksiyonların topluma taşınmasını önlemek için, sınıfların merkezi veya bağımsız, performansı öngörülebilen ve ölçülebilen, sınıf içindeki ısıl ve akustik konforu etkilemeyecek, ısı geri kazanımlı mekanik havalandırma sistem ve üniteleri ile havalandırılması  ulusal bir politika olarak benimsenmesi gerektiğini hassasiyetle vurguladı.

 

Milyon Kadına Mentor Program Lideri Sibel Esder ise, video konferans üzerinden yaptığı sunumunda; Milyon Kadına Mentor Programı hakkında bilgilendirmede bulundu.  Programın STEM (Fen Bilimleri  Teknoloji, Mühendislik ve Matematik) alanlarında okuyan, mezun  veya  çalışan genç kızları (15-25 yaş) ve sektör liderlerini dijital bir platform üzerinden bir araya getirmeyi amaçlayan bir mentorluk programı olduğunu dile getirdi. Esder, ayrıca programın  ABD-Türkiye İş Konseyinin liderliğinde, proje paydaşları TOBB ve TurkishWIN 'in işbirliğiyle STEMConnector’in global programı  olarak Türkiye'de  8 Mart 2021 yılında hayata geçirildiğini memnuniyetle belirtti.

 

Toplantıda ayrıca, Meclis Üyeleri tarafından sektörün öncelikli sorunları ve çözümü için yapılabilecekler istişare edilerek fikir alışverişinde bulunuldu.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA