TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

İçecek sektöründeki güncel konular, sorunlar ve çözüm önerileri gündeme geldi


13.01.2022 / Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye İçecek Sanayi Meclisi; TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay’ın katılımı ve İçecek Sanayi Meclis Başkanı Ozan Diren başkanlığında, sektör temsilcilerinin katılımıyla sektörün gündemindeki konuları görüşmek üzere video konferans yoluyla bir araya geldi.​
TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay yaptığı açılış konuşmasında; içecek sektörün gündeminde yer alan konuların önemine değinerek, Türkiye’de içecek sektörü ile ilgili söyleyecek ve yapacak çok şey olduğunu, yeni dönemde de tüm Üyelerin katkısıyla her türlü soruna planlı bir şekilde çözüm getirileceğine inandığını belirtti.

İlk olarak 7223 sayılı Ürün Güvenliği ve Teknik Düzenlemeler Kanununa bağlı olarak ambalajlı su üreticilerinin karşı karşıya kaldıkları idari para cezaları hakkında görüş ve öneriler paylaşıldı.

Meclis Üyeleri, uygulamanın nakit akış dengesine yük getirdiğini bu durumun da ambalajlı su üreticilerinin büyük çoğunluğunu mağdur ettiğini ve müdahale edilmediği takdirde firmaların kapanmasının kaçınılmaz olacağı yönünde endişelerini dile getirdiler.

İkinci olarak Türkiye Çevre Ajansı tarafından yürütülen Depozito Yönetim Sistemi hakkında gelişmeler ve Yeniden/Tekrar Kullanılabilir Ambalajlar için Depozito Sistemi Usul Esasların güncellenmesi konuları görüşüldü. 

Toplantıda ayrıca BOTAŞ Tarife uygulamalarının tarıma dayalı sanayi ve yeni yatırımlara olumsuz etkileri değerlendirildi. 

Sektörün sorunlarını dinleyen TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay’ın da önerileri ile sektör konularının derlenmesi ve ilgili Bakanlıklar ile görüşülmesi yönünde Meclis kararı alındı. 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA