TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

“Yeşil Dönüşüme Nasıl Ayak Uyduracağız?” Webinarı Seyahat Acenteleri, Sivil Havacılık ve Ulaştırma- Lojistik Sektörlerine Yönelik Gerçekleştirildi


22.10.2021 / Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Horizon Danışmanlık firması işbirliği ile gerçekleştirilen “Yeşil Dönüşüme Nasıl Ayak Uyduracağız?” webinarı; seyahat acenteleri, sivil havacılık, ulaştırma- lojistik sektörleri özelinde sivil toplum kuruluşları ve sektör temsilcilerinin yoğun katılımı ile gerçekleştirildi.​
Webinarda, TOBB Türkiye Seyahat Acenteleri Meclisi Başkan Yardımcısı Ali Bilir, TOBB Türkiye Sivil Havacılık Meclisi Başkanı Teoman Tosun, Ulaştırma ve Lojistik Meclisi Başkan Yardımcısı Turgut Erkeskin konunun sektörlerini nasıl etkileyeceği ve neler yapılabileceği hakkında katılımcılara bilgi verdi.

Ali Bilir, Yeşil Mutabakat hedeflerin gerçekleştirilebilmesi için turizm sektörünün sezon içerisinde gerekli hazırlıklar için bilgilendirildiğini ve hızla gerekli adımları atmaya başlanılması gerektiği belirtti.

Teoman Tosun, sivil havacılık sektörünün Yeşil dönüşümün 2035’de sıfır emisyonlu uçakların piyasaya hazır olması konusunda çok heyecanlı olduğun vurguladı.
 
Horizon Danışmanlık Kurucu Ortağı Eser Erginoğlu gerçekleştirdiği sunumla yeşil dönüşüme nasıl ayak uyduracağız, sınırda karbon düzenlemesi neler getiriyor, Fit For 55 nedir, Türk ihracatçısı için tehditler-fırsatlar nelerdir gibi soruları seyahat acenteleri, sivil havacılık, ulaştırma- lojistik sektörleri açısından ele aldı.
 
Toplantıya katılan Türk Standartları Enstitüsü Çevre Yüksek Mühendisi Başdoğrulayıcı Berna Bildik Yeşil Mutabakatı Eylem Planı ve TSE tarafından yürütülen çalışmalar hakkında katılımcılara bilgi verdi.

Berna Bildik, asıl amacın emisyonları azaltarak daha sürdürülebilir olmak olduğunu dile getirdi. Bu konunun taşımacılık sektörünün karşılaştığı en önemli zorluk olduğunu bildirdi. Şuan için dünyada en iyi emisyon ticaret sisteminin Çin’de olduğu ifade edildi. 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA