TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Kadın Girişimciler Kurulu Doğu Marmara Bölge Toplantısı yapıldı


08.10.2021 / Düzce Ticaret ve Sanayi Odası koordinatörlüğünde faaliyetlerini sürdüren TOBB Düzce Kadın Girişimciler Kurulu’nun ev sahipliğinde, Bolu, Bilecik, Kocaeli, Yalova, Sakarya, Bursa Kadın Girişimciler Kurulu Başkanları ve Kadın Girişimciler Kurulu Üyelerinin katılımı ile Doğu Marmara Bölge Toplantısı düzenlendi.​
Toplantının açılış konuşmasını yapan TOBB Düzce Kadın Girişimciler Kurulu Serap Küçük, Kadın Girişimciler Kurulu olarak kadın girişimcileri ve kadın kooperatiflerini desteklediklerini belirterek “Düzce’de şu an onun üzerinde kadın kooperatifimiz faaliyetine devam etmektedir. Kooperatifimize Kadın Girişimciler Kurulu olarak her türlü desteği veriyoruz. Kadın kooperatiflerinin güçlendirilmesi protokolü çerçevesinde ilimizde bulunan kadın kooperatiflerinin el emeği ürünlerinin tanıtılması ve pazarlanması konusunda çalışmalar başlatıldı. Vali Cevdet Atay, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tuncay Şahin’in öncülüğünde kadın kooperatiflerimizin üretimlerini yapabilmesi ve üretmiş oldukları ürünleri pazarlamaları için ‘kadın emeği merkezi’ kuruldu kooperatiflerimize 5 yıl ücretsiz tahsis yapıldı. Güçlü kadın, güçlü aile, güçlü Düzce vizyonuyla hayata geçirildi. Kadın emeği merkezinde çalışanların çocuklarının eğitimi için ana okulu ve genç girişimciler için ofis imkanları sunulmuştur. Düzce’de kurulan bu merkezde kadınların iş hayatına daha sağlam atılmaları hedeflenmektedir. Amacımız ilimizde bulunan kadın kooperatifçiliğini yaygınlaştırmak, sürdürebilirliğini sağlamak ve üretimde kadınların yer aldığı bir yapının oluşturulmasıdır” dedi.

Küçük, Doğu Marmara bölgesinde yer alan kooperatiflerin güçlendirilmesi, kurumsal kapasitelerinin ve rekabetçiliklerinin arttırılması hedefiyle Bursa Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Doğu Marmara temsilcisi Sevgi Saygın’ın öncülüğünde eğitim projesinin başladığını belirterek “Projemiz 18 ve 30 yaş arası lisans mezunu kadınlarla yapıyoruz. Eğitimlerimizin şu anda beyincisi yapılmaktadır. Amacımız yeni nesil kadınlarımı kurumsal sanayi ve iş dünyasına hazırlamak bölgemizde ekonomik açıdan ayakları üzerinde durabilin güçlü kadınların sayısını arttırmak istiyoruz” ifadelerinde bulundu.

Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Şahin, Düzce nüfusunun yüzde 50sinin kadın olduğunu işaret ederek “Rakamlar kadın nüfusunun ciddi bir ekonomik değer oluşturma potansiyeline sahip olduğunu gösteriyor. Oda olarak kadın istihdamını ve kadın girişimciliğini çok önemsiyoruz. Özellikle kadın girişimciler tarafından kurulan şirketleri daha yakından takip etmeye çalışıyoruz. Bir ülkede çalışan kadın sayısı ne kadar yüksek ise refah düzeyi de o kadar yüksektir. Kadın istihdamı ne kadar düşük ise o kadar da yoksulluk var demektir. Aynı durum kadın girişimci sayıları için de geçerlidir” dedi.

Tuncay Şahin, kadın kooperatiflerinin, kadın istihdamının artmasında ve kırsal alanda yaşayan kadınların ekonomik olarak kendilerini geliştirmelerinde en güvenli oluşumlar olduğunu söyledi.

Olimpik Anneler Kooperatifini desteklemeye devam edeceklerini belirten Tuncay Şahin, “Kadın Emeği Merkezi’ndeki çalışmalar son aşamalara geldi. Bu merkez tüm kadınlarımızın hizmetinde olacak. Potansiyel kooperatifçilik konularının araştırılması ve araştırma sonuçlarına göre kooperatif kurulması için yönlendirme çalışmalarının da yapılacağı bir sistem oluşturmak çok faydalı olacaktır. Bu süreçlerde Düzce Üniversitesi’nin de rol alması kadın kooperatifçiliğinin çok daha hızlı gelişmesine katkı sağlayacaktır” dedi.

Bölge illerinden gelen kurul başkanlarının da çalışmaları hakkında bilgi verdiği toplantı dilek ve temennilerinin ardından plaket ve hediye takdimi ile sona erdi.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA