TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Deri Sektörü, sektörel son gelişmeleri değerlendirmek üzere toplantı


17.09.2021 / Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Deri ve Deri Ürünleri Sanayi Meclisi toplantısı, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Zeki Kıvanç’ın katılımı ile Meclis Başkanı Muhittin Savranoğlu başkanlığında kamu ve sektör temsilcilerinin katılımıyla video konferans yoluyla gerçekleştirildi.​​

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Zeki Kıvanç açılış konuşmasında TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun selamlarını ileterek, pandemi boyunca sektörün yaşadığı tüm sıkıntıları birinci elden kamuya iletmeye devam ettiklerini ve TOBB olarak sorunların çözümüne yönelik her zaman sektörün yanında olduklarını vurguladı.

 

Meclis Başkanı Muhittin Savranoğlu gerçekleştirdiği açılış konuşmasının ardından, Meclisin bir önceki toplantısından bu yana sürdürdüğü çalışmalar hakkında Meclis Üyelerini bilgilendirdi. Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile 13/07/2021 tarihinde gerçekleştirilen istişare toplantısına dair değerlendirmelerde bulunan Savranoğlu, sektörün yaşadığı sorun ve çözüm önerilerinin istişare toplantısında Ticaret Bakanı Mehmet Muş ve beraberindeki bürokratlara aktarıldığını belirtti.

 

Toplantıya katılan Helal Akreditasyon Kurumu Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Soylu Meclis Üyelerini Kurum, dünya helal ticareti, helal belgelendirmesi ve akreditasyonu hakkında bilgilendirdi. Meclis Başkan Yardımcısı Ersin Kaşka deri ihracatı yaparken bazı ülkelerle helal sertifikasyonu noktasında sıkıntılar yaşanabildiğine dikkat çekerek, bu konunun çözümünün sektör için oldukça önemli olduğunu vurguladı.

 

Toplantıda ayrıca deri/kürk teriminin korunması, saraciye sektöründeki KDV farklılıkları, kromlu deri ihracatında uygulanan DFİF kesintisi ve AB Yeşil Mutabakatının sektör açısından önemi Meclis Üyeleri tarafından etraflıca değerlendirildi.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA