TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Savunma sanayi yeni yol haritaları için arama konferansında buluştu


16.12.2011 / Kızılcahamam AnkaraSavunma Sanayi Arama Konferansı’na katılan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girebilmek için savunma sanayinin güçlü olması gerektiğini belirtirken, “Özel sektörü destekleyip, geliştirerek ülkenin geleceğine yatırım yapmak zorundayız” dedi.​ ​

 

TOBB Savunma Sanayi Meclisi tarafından “2023 yılına doğru Türk savunma sanayinin yapısı ve uygulanacak politikalar” teması ile düzenlenen sektörel arama konferansı Kızılcahamam’da başladı. İş dünyasından, kamu yönetiminden, üniversitelerden ve benzeri pek çok kurumdan temsilcilerin katıldığı konferansta bir konuşma yapan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, bu tür toplantıların sektörün geleceğinin belirlenmesi ve yeni fikirlerin ortaya çıkması açısından son derece faydalı olduğunun altını çizdi.

 

-Ar-Ge’nin önemi


Dünyada en büyük yarışın teknolojide olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, “Teknolojik olarak ne kadar ilerdeysen o kadar güçlüsün” ifadesini kullandı. Ar-Ge konusuna da değinen TOBB Başkanı, ABD’deki Ar-Ge sisteminden örnekler vererek, Ar-Ge için önce sipariş sonra da kaynağın verilmesi gerektiğini anlattı. Birçok alanda kullanılan araçların savunma sanayinde yapılan Ar-Ge neticesinde ortaya çıktığını bildiren Hisarcıklıoğlu, “Örneğin astronotlar için uzayda sıcak yemek temin etmek üzere verilen siparişten mikrodalgalar çıktı” diye konuştu.


-“Yerli üretimi güçlendirmeliyiz”


Savunmanın, sanayinin temel taşı olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “devlet birilerini zengin mi edecek?” algılamasının son derece yanlış olduğunu söyledi. Savunma sanayinde yerli payının artırılması gerektiğini kaydeden TOBB Başkanı, savunma alanında 2 trilyon dolarlık bir pazar bulunduğundan söz etti.
İhracatta dünya 16.sı olan savunma sanayinin başarılarına dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, “Bu sanayiyi para kazanmak için geliştirmeliyiz ama daha da önemlisi her yıl istihdam piyasasına katılan 750 bin gencimize iş bulabilmek için de geliştirmeliyiz” dedi.
Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu: “Bu ülkede doğalgaz yok, petrol yok ama müthiş bir müteşebbis ruh var. Dünyada havalanan her uçakta bir Türk var. Bu bizim girişimci yönümüzü gösteriyor. Rahmetli Özal bizim önümüzü açtı. 30 yılda Türk özel sektörü müthiş bir başarı hikayesi  yazdı. Sakın kısa vadeli düşünmeyin. Uzun vadeli yaklaşın. Sanayileşmenin ana omurgası bu sektör.”

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA