TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Yazılım Meclisi yeni dönem yol haritasını belirledi


02.07.2021 / Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Yazılım Meclisi toplantısı, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Büyüksimitci’nin katılımı ve Meclis Başkanı Ertan Barut’un başkanlığında video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi. ​
TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Büyüksimitci, TOBB olarak Meclisin faaliyetlerini yakından takip ettiklerini ve her türlü desteği vermeye hazır olduklarını ifade etti.

Meclis Başkanı Ertan Barut, Yazılım Meclisi misyonu, amaç ve hedefleri hakkında bir sunum gerçekleştirdi. Barut yapmış olduğu sunumda ayrıca son üç ayda meclis olarak katılım sağlanan programlarlar, çalışılan mevzuatlar ve devam eden projeler hakkında meclis üyelerini bilgilendirdi. Yazılım endüstrisinin, dev bir endüstri olduğuna dikkat çeken Barut, firma ve ürün değerlemelerine ilave olarak, ülke ekonomilerine kattığı değer ve direk etkisi ile birlikte bir bütün olarak ölçeklendirildiğinde dünyanın en büyük endüstrilerinden biri haline geldiğinin açıkça görüldüğünü belirtti. 

Barut ayrıca, uzun vadeli ve geleceğe yön verecek, Milli Teknoloji Hamlesi Eylem Planlarını da gözetecek Türkiye Yazılım Endüstrisi Gelişim, Büyüme Strateji Planınının bir an önce hazırlanması ve tüm sektörlerde dijitalleşmeye yönelik talebi ve yatırımları artırıcı teşvik ve desteklerin uygulamaya geçirmesi gerekliliğine değindi. 


Meclisi çatısı altında devam eden Soft_Away projesi hakkında bir önceki dönem Meclis Başkanı Melek Bar Elmas meclis üyelerine bilgi verdi. Eğitim fazında olunduğunu belirten Elmas, eğitimlerin yurt dışı pazarına açılma aşamasında gerekli olan tüm konuları kapsadığı ve verimli geçtiğini, eğitim süreci tamamlandıktan sonra danışmanlık fazına geçileceğini aktardı.

Toplantıda, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Milli Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı İlknur İnam tarafından Açık Kaynak Platformu, Ekol 42 Okulları, Teknoloji ve İnovasyon Fonu hakkında bilgilendirme yapıldı. Bakanlık yetkilileri ayrıca Safir Bulut yaygınlaştırılması, blok zincir platformu modeli hakkında detayları aktarıp, sektör temsilcileriyle istişarede bulundular. Ayrıca Bakanlık ve Yazılım Meclisi Üyeleri, Yazılım Endüstrisi Envanter Projesi çalışmaları için birlikte sürecin başlatılması adına gerekli ön bilgi alış verişinde bulundular.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA