TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Çimento ve Çimento Ürünleri Meclisi Başkanlığına Fatih Yücelik Seçildi


04.05.2021 / Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Çimento ve Çimento Ürünleri Meclisi toplantısı TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Şaban Aziz Karamehmetoğlu başkanlığında video konferans yoluyla gerçekleştirildi.​
TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Şaban Aziz Karamehmetoğlu açılış konuşmasında Meclis Üyelerine, pandemi sürecinden kaynaklı zor bir yılı geride bıraktıklarını ve halihazırda zorlukların devam ettiğini, ancak TOBB olarak sektörlerin yanında olduklarını ve yaşanılan tüm zorlukların çözümü için Kamu ile birlikte çalıştıklarını ifade etti. İlgili Bakanlıklara sektör meclislerinden gelen talepleri birebir ilettiklerini ifade eden Azizoğlu, bu süreçte çimento ve çimento ürünleri sektörünün her zaman yanında olduklarını dile getirdi.

TOBB Türkiye Çimento ve Çimento Ürünleri Meclisi Başkanlık seçiminin gerçekleştirildiği toplantıda,  Meclis üyelerinin oy birliği ile Meclis Başkanlığına Aşkale Çimento Sanayi T.A.Ş. İcra Kurulu Başkanı Fatih Yücelik seçildi.

Meclis Başkanı seçilen Fatih Yücelik gerçekleştirdiği teşekkür konuşmasında, tüm üyelere göstermiş oldukları destek ve güvenden dolayı teşekkürlerini sundu. Yeni dönem hedefleri hakkında meclis üyelerini bilgilendiren Yücelik, yeni dönemde de Kamu - özel sektör olarak ortak hareket edilmesinde fayda gördüğü işbirliği alanlarını meclis üyeleri ile paylaştı.

Rakamlarla Çimento Sektörü

Yaklaşık 17 bin kişiyi istihdam eden, 1,7 milyar dolar ciro ve 1,1 milyar dolar ihracat geliri ile ülke ekonomisine önemli katkı sağlayan stratejik bir sektör olduklarını belirten Meclis Başkanı Fatih Yücelik, pandemi döneminde bile büyemeye devam edebilen bir sektör olarak ülke ekonomisine katkılarını artırdıklarını dile getirdi.

2020 yılı çimento üretiminin, 2019 yılına göre %27 oranında artış göstererek 76,5 milyon tona ulaştığını, bir önceki yıla göre iç satışlarda %23, çimento ihracatında ise %37’lik artış gerçekleştiğini ifade eden Meclis Başkanı Yücelik, bu artışla iç satışların 59,2 milyon tona, ihracatın ise 31,4 milyon tona ulaştığını belirtti.  

2020 TÜİK verilerine göre klinker ihracatının % 24 artarak 14,4 milyon tona, çimento ihracatının ise %50 artarak 17 milyon tona ulaştığı ve toplam ihracat değerinin %27 artışla 1 milyar 116 milyon dolar olarak gerçekleştiği bilgisini meclis üyeleri ile paylaşan Yücelik, çimento sektörünün ülke ihracat rakamlarındaki önemine vurgu yaptı.

Türkiye’nin Vietnam’ın ardından, 2020 yılında Dünyanın ikinci en büyük çimento ihracatçısı olduğunu belirten Meclis Başkanı Yücelik, yüzün üzerinde ülkeye gerçekleştirilen ihracatta en önemli pazarların ABD, İsrail, Gana ve Fildişi Sahili olduğunu ifade etti.

Toplantı meclis üyelerinin genel değerlendirmeleri ve yeni dönem temennileri alınarak sonlandırıldı.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA