TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

OSBÜK ve TOBBUYUM arasında arabuluculukta iş birliği protokolü imzalandı


29.04.2021 / Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Arabuluculuk ve Uyuşmazlık Çözüm Merkezi (TOBBUYUM), arabuluculuğun benimsenmesi, yaygınlaşması, tanıtılması ve eğitim konularında iyi niyetli iş birliklerinin resmileştirilmesi için iş birliği protokolü imzaladı.​

Video konferans yöntemiyle yapılan imza törenine TOBBUYUM Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Çiçek, TOBBUYUM Genel Müdürü Dr. Onur Yüksel ve OSBÜK Yönetim Kurulu Başkanı Memiş Kütükcü katıldı.

 

Arabuluculuğun önemine değinen TOBBUYUM Yönetim Kurulu Başkanı Çiçek şunları kaydetti: “Adalet Bakanlığı dönemimde 4,5 yıl karşılaştığım birkaç problem var. Bunlardan bir tanesi hala devam ediyor. Bu sadece bizim için değil, tüm gelişmiş ülkeler bakımından da şikayet. Davalar çok uzun sürüyor. 30-40 yıllık babadan oğula, toruna kadar süren davalar var. Ticari davalar sizi ilgilendiriyor. Çünkü ticari davaların iki tarafı da ‘Odalar Birliği’ mensubudur. İş davalarında kararlardan birisi büyük bir ihtimalle yine bu camianın mensuplarıdır. Bu davalar 3 ile 5 yıl sürebiliyor. Bu olay vatandaşı canından bezdiriyor. Mahkeme tabiri çok olumlu şeyleri çağrıştırmıyor. Onun için gelişmiş ülkeler, özellikle Avrupa Konseyine üye olan 47 ülke, ben Adalet Bakanı olduğumda 2000’li yıllardan itibaren bir çalışma yaptı. Davaların uzun sürme süreci ortak bir paydadır. İngiliz’in, Fransız’ın veya Alman’ın da sıkıntısıdır. Ne yapılabilir? İşte bu alternatif uyuşmazlık çözümü. Yargı dışında, mahkeme koridorlarında sizin firmanızın isminin ikide bir mübaşir tarafından okunması hoş bir şey değildir. Bu olay şirketin itibarını kaybetmesine neden olur. Mahkemede davalar hem uzun sürer hem masraflıdır arabuluculuğa nazaran, hem de sonuçta mahkemenin verdiği karar bazen taraflardan birini, bazen ikisini de tatmin etmez. Dolayısıyla bir memnuniyetsizlik de mahkeme kararlarında oluşur. İşte Avrupa Konseyi üyesi 47 ülke bu arabuluculuk sektörünü ortaya çıkardı.”

 

Çiçek, Türkiye’nin arabuluculuk konusunda attığı adımın Avrupa Birliğine uyum çerçevesinde çok doğru bir iş olduğunu belirterek, “Çok şükür arabuluculuk Türkiye’de de işler hale geldi. Böyle bir müessesenin iş hayatımıza, hukuk hayatımıza ve devlet hayatımıza katılmasındaki en büyük pay TOBB’undur. Bu konu iş dünyası bakımından önemli bir hizmettir. TOBB kendi mensuplarına bir hizmet olarak veriyor bunu” dedi.


-OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü


OSB’lerin arabuluculuk hizmetlerinden daha etkin faydalanacağı protokole ilişkin OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, OSB’lere sağlanacak hizmetleri anlattı. Kütükcü, “Organize sanayi bölgelerimizdeki sanayicilerimiz, karşılaştıkları ihtilafları uzayan dava süreçlerine girmeden, daha hızlı, sürdürülebilir ve ekonomik yollardan çözüme kavuşturacaklar. Artık OSB’lerimiz, OSB’lerimizdeki 64 bin işletmemiz arabuluculuk hizmetlerinden daha etkin faydalanabilecek. TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu ve TOBB Uyum Başkanı Cemil Çiçek’e teşekkür ederim” dedi.
 
OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü, arabuluculuğun aslında Türk iş dünyasına uzak olmadığını vurgulayarak, şunları söyledi: “Ahilik sisteminde, ticari ihtilafları Ahiler çözerdi. Esnaf içerisinde ortaya çıkan ihtilaflar, Ahi teşkilatı içerisinde karşılıklı mutabakatla çözüme kavuşturulur, mahkemeye çok ama çok nadiren başvurulurdu. O yüzden bize hiç yabancı değil. Ancak tabii rekabetin her geçen gün biraz daha yoğunlaştığı günümüz ticari hayatında, birtakım anlaşmazlıklar da olabiliyor. İşte TOBB Uyum ile protokolünü imzalayacağımız arabuluculuğun amacı da bu tür anlaşmazlıklarda konuyu yargıya taşımadan çözüm üreterek, hem yargının yükünü hafifletmek hem de taraflara hızlı yol aldırabilmek. Bu çözüm yönteminde, adli yargı ve tahkimde olduğu gibi bir kazanan veya kaybeden yok. Tam bir kazan-kazan modeli. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’mizin girişimleri ile kurulan TOBB UYUM Arabuluculuk ve Uyuşmazlık Çözüm Merkezi de, bu ticari uyuşmazlıkların çözümüne ve “kazan-kazan” anlayışının gelişmesine kritik katkılar sunuyor.”

İmzalanan protokolle, OSB’lerin arabuluculuk hizmetlerinden çok daha etkin faydalanacağını dile getiren Başkan Kütükcü, protokolle, TOBB UYUM Arabuluculuk ve Uyuşmazlık Çözüm Merkezi’nin OSB’ler ile işletmelere başta Zorunlu Arabuluculuk ve İhtiyari Arabuluculuk Hizmeti olmak üzere Müzakere Hizmeti ile eğitim ve sertifika hizmeti gibi birçok farklı başlıkta katkı sağlayacağını söyleyerek sözlerini şöyle tamamladı: “Bu süreçte Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu olarak biz de, bir köprü görevi üstleneceğiz. OSB’lerimiz, arabuluculuğa konu olacak bir ihtilafla karşılaştıklarında önce OSBÜK’e başvuru yapacaklar. OSBÜK bu konuyu inceleyecek, ardından TOBB UYUM Arabuluculuk ve Uyuşmazlık Çözüm Merkezi’ne iletecek. Böylece organize sanayi bölgelerimizdeki sanayicilerimiz, karşılaştıkları ihtilafları uzayan dava süreçlerine girmeden, daha hızlı, sürdürülebilir ve ekonomik yollardan çözüme kavuşturacaklar.”

Konuşmaların ardından OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü ile TOBB UYUM Başkanı Cemil Çiçek iş birliği protokolünü imzaladı. Toplantıda ayrıca TOBB UYUM Genel Müdürü Dr. Onur Yüksel, TOBB UYUM ve TOBB UYUM-OSBÜK iş birliğine ilişkin sunum gerçekleştirdi.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA