TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Kimya Sanayi Meclisi toplandı


25.03.2021 / AnkaraTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Kimya Sanayi Meclisi, TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ayhan Zeytinoğlu ve Meclis Başkanı Timur Erk’in öncülüğünde video konferans aracılığıyla toplandı.​

Meclis üyeleri mevcut konjonktürdeki genel durumlarını aktararak hammadde tedarik sorununa dikkat çekti. Hammadde fiyatlarındaki artış ve lojistik maliyetlerin yükselmesinin sorun yarattığı belirtildi.

 

Ekonomik Reform Paketi ve Kimya Sektör Platformu tarafından gerçekleştirilen sektörel şura hakkında detaylı bilgi verildi.

 

Petrokimya alanında Hatay’da yeni bir yatırım yapılmasının gündemde olduğu paylaşılarak bu gelişmenin oldukça olumlu sirayet edeceği düşüncesi aktarıldı.

 

Avrupa Yeşil Mutabakat hakkındaki güncel durum hakkında İKV Genel Sekreteri Doç Dr. Çiğdem Nas detaylı bilgilendirmede bulundu. Karbon sınır mekanizması süreçlerine ilişkin yöntemin henüz belirlenmediği ancak 2021’in ilk yarısında şekilleneceği ve ek vergi niteliğinde olması durumunda DTÖ ile çelişeceği söylendi.

 

Enerji yoğun sektörleri kapsayan sınırda karbon düzenlemesinin sadece bu çerçevede değerlendirilmesinin eksiklik olacağı sektörler arası tüm paydaşları da doğrudan etkileyeceği bu düzenlemenin tesis düzeyinde değil ekonomi düzeyinde bir dönüşümü tetiklediği belirtildi.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA