TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye-Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odası Forumu yapıldı


25.02.2021 / AnkaraTürkiye-Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odası Forumu Ortak Yönetim Kurulu Toplantısı, Türk Tarafı Eş Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Özer Matlı ile Ukrayna Tarafı Eş Başkanı Sergiy Savchuk eş başkanlığında sanal ortamda gerçekleşti.​

Toplantıya Ukrayna’nın Türkiye Büyükelçisi Andrii Sybiha katılarak bir konuşma yaptı. Türkiye’nin Kiev Büyükelçisi Sayın Yağmur Ahmet Güldere de toplantıya video mesajı göndererek Türkiye-Ukrayna ilişkileri konusunda bilgi verdi. Toplantıya ayrıca Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Valeriy Korol da iştirak etti.

 

Toplantının açılışında konuşan Özer Matlı, Türkiye ve Ukrayna’nın birçok ortak platformda bir araya geldiğini, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin giderek geliştiğini vurgulayarak, Türkiye ile Ukrayna arasında 10 milyar Dolarlık bir ticaret hacmi hedefi belirlendiğine dikkat çekti. Türkiye-Ukrayna Serbest Ticaret Anlaşmasının imzalanması ile ticari ilişkilerin daha sağlam bir zemine kavuşturulacağını belirtti.

 

Ukrayna Tarafı Eş Başkanı Sergiy Savchuk, kurulan Türkiye-Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odası Forumu’nun iki ülke arasındaki ikili ilişkileri, ticareti ve yatırımı geliştirmek için çalışacağını söyledi. Sorunlara somut çözüm önerileri getirerek her iki ülke iş adamlarının menfaatine dengeli olarak çalışmaların yürütüleceğini ifade etti. Ayrıca, iki ülke iş insanlarının karşılıklı olarak birbirini tanıması, projelerini paylaşması, hangi sektörlerde ve hangi ürünlere ihtiyaç olduğunu aktarmaları sayesinde ticaret ve yatırımın artacağına dikkat çekti.

 

Açılış konuşmalarının ardından Türkiye ve Ukrayna tarafı üyeleri kendilerini tanıtarak, işbirliği alanları, talep, sorun ve önerilerini gündeme getirdiler.

 

Türkiye-Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odası Forumu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odası (UCCI) tarafından 2019 yılında kuruldu. Oda'nın Türkiye tarafı Başkan ve üyeleri TOBB, Ukrayna tarafı da UCCI tarafından belirleniyor. Yıllık ekonomi zirveleri, ortak yönetim kurulu toplantıları, iş forumları, iş görüşmeleri ve Türkiye-Ukrayna iş ilişkilerini geliştirmeye dönük çalışmalar, Türkiye-Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odası Forumu’nun ana çalışma alanlarını teşkil ediyor.

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA