TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye-Bulgaristan TSO Forumu Ortak Yönetim Kurulu Toplantısı yapıldı


11.02.2021 / Türkiye-Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası Forumu Ortak Yönetim Kurulu Toplantısı, Türk Tarafı Eş Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay ile Bulgar Tarafı Eş Başkanı ve Bulgar-Türk Ticaret ve Sanayi Odası (BULTİŞAD) Başkanı Fikret İnce eş başkanlığında sanal ortamda gerçekleşti.​

Toplantının açılışında konuşan Eş-Başkan Günay, iki ülke arasındaki dış ticaret rakamlarının dengede olduğunu ifade ederek, bu dengenin korunarak ikili ticaretin daha da yukarıya taşınması için işbirliği içindeki çalışmaların sürmesine vurgu yaptı.

 

Günay, Türkiye-Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası Forumu  olarak hem Bulgaristan’daki yatırımların artması, hem Bulgaristan’dan Türkiye’ye yatırımcı getirilmesi, aynı zamanda karşılıklı ticaretin arttırılması için de çalışmaların süreceğini belirtti.

 

Açılışta söz alan Eş-Başkan İnce, iki ülke arasındaki ticaret hacminin artırılması gerektiğini ifade etti. Pandemi ile birlikte tedarik zincirlerinin kırıldığına dikkat çeken İnce, artık ülkelerin daha çok komşuları ile ticaret yapmaya başladığını, bu durumun Türkiye ve Bulgaristan açısından bir fırsat olduğunu vurguladı.

 

Toplantıya Sofya Ticaret Müşavirleri Okan Pakbeşe ve Sinem Taştan ile Bulgaristan’ın İstanbul Başkonsolosu Toşko Tomov’un yanı sıra Türkiye Ticaret ve Sanayi Odası Forumu’nun Türk ve Bulgar tarafı üyeleri katıldı.

 

Türkiye-Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası Forumu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Bulgar-Türk Ticaret ve Sanayi Odası (BULTİŞAD) tarafından 2020 yılında kuruldu. Oda'nın Türkiye tarafı Başkan ve üyeleri TOBB, Bulgaristan tarafı da BULTİŞAD tarafından belirleniyor. Yıllık ekonomi zirveleri, ortak yönetim kurulu toplantıları, iş forumları, iş görüşmeleri ve Türkiye-Bulgaristan ilişkilerini geliştirmeye dönük çalışmalar, Türkiye-Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası Forumu’nun ana çalışma alanlarını teşkil ediyor.

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA