TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Dayanıklı Tüketim Malları Meclisi Aralık ayı toplantısını gerçekleştirdi


28.12.2020 / Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Dayanıklı Tüketim Malları Meclisi Aralık ayı toplantısı, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Oğuzhan A. Sadıkoğlu ve Meclis Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğu’nun başkanlığında video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi. ​
TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Oğuzhan A. Sadıkoğlu, 28 Kasım’da TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu koordinasyonunda Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın katılımlarıyla, TOBB Yönetim Kurulu ve 60 Sektör Meclis Başkanı ile video konferans üzerinden gerçekleştirilmiş olan toplantıda, sektörün de sorun ve çözümlerini sunarak, meclise dair faydalı bir toplantı gerçekleştirme imkanı bulduklarını dile getirdi.

Toplantı gündemi kapsamında ilk olarak Koç Holding Ekonomik Araştırmalar Koordinatörü Ahmet Çimenoğlu tarafından Dünya ve Türkiye’nin ekonomik görünümü hakkında bilgiler sunuldu. Çimenoğlu, yurtdışında aşı haberleri, ABD’de başkanlık seçimi sonrası olumlu hava, Uzakdoğu ülkelerindeki pozitif toparlanma ile birlikte piyasalarda olumlu eğilim devam ederken, Emtia fiyatlarında yükseliş hafta başında Covid-19 mutasyonu haberlerinin petrol fiyatlarında sert düşüşe neden olduğunu belirtti.

Yurtiçinde Kasım ayı başındaki görev değişimi sonrasında yabancılar hisse senedi ve tahvil piyasasından toplam yaklaşık 2 milyar $ alım yapılarak, Merkez Bankası politika faizini 24 Aralık tarihinde 2 puan artırarak %17’ye çıktı. Önceki dönemdeki faiz artışı ile birlikte kredi büyümesi yavaşlarken, yabancı para mevduatları 11 Aralık tarihinde en yüksek seviyeye (231,5 milyar $) ulaştığını vurguladı. Faiz artışları en çok konut satışlarını olumsuz etkilerken, otomotiv ve beyaz eşya satışları gücünü korurken, otomotiv satışlarının ilerleyen dönemde faiz artışlarından olumsuz etkilenebileceğini belirtti. Türkiye ekonomisinin 3. çeyrekte %6,7 büyüdüğünü dile getirdi.

Sonrasında, Arçelik Enerji Yöneticisi Ömer Ünal enerji verimliliği finansman mekanizması önerisinin geliştirilmesi alt çalışma grubu faaliyetleri hakkında bilgilendirme sunumunu meclis üyeleri ile paylaştı. Alt Çalışma Grubu’nun 8 Aralık tarihli toplantısında dünyadan iyi uygulama örnekleri ve çıktıları değerlendirilerek, 12 adet somut önerilerin sunulması yönünde çalışma yapıldığını, Dayanıklı Tüketim, Konut, Sanayi ve Otomotiv sektörlerine yönelik toplamda 26 adet uygulama konsolide edilerek 22.12.2020’de Meclis Üyeleri paylaşıldığını 05.01.2021 tarihinde planlanan toplantıda Çalışma Grubu ile değerlendirme yapılacağını dile getirdi.

Diğer gündem maddesi olan, yassı çelik tedarikinde yaşanan sıkıntıları Arçelik’ten Cenker Tezel sunumu ile paylaşıldı. Son dönemde Türkiye’de hammadde arzının talebi karşılayamaması nedeniyle ana sanayilerdeki üretimlerin aksaması problemi üst seviyeye çıktığını ayrıca, yurtiçinde yassı sac vergilerinin yarattığı etki ile piyasada bozulma yaşanmakta ve uygulanan vergi oranı doğrultusunda piyasa fiyatlarının arttığını belirtti. Olumsuz etkilerin ülkemizin üretim ve ihracat rekabetçiliğini doğrudan olumsuz etkilediğini, sac hammaddenin beyaz eşya maliyetlerindeki oranı düşünüldüğünde, bu durumun ayrıca enflasyonu artırıcı yönde etkisi olduğunu belirtti.

Son gündem maddesini ise Meclis Üyesi Elektronik Cihazlar İmalatçıları Derneği Genel Sekreteri Ahmet Çelebi meclis üyelerine bir sunum gerçekleştirdi. Çin, Japonya, G.Kore ilk defa birlikte bir serbest ticaret sistemi içerisinde yer aldığını ve anlaşma kapsamı ülkelerin küresel Ar-Ge harcamasının %35’ini oluşturduğunu belirtti.  Ülkemizin Gümrük Birliği ile AB pazarına yakın konumu ile RCEP’te daha nasıl aktif bulunabileceğine yönelik ayrı bir değerlendirme başlatılıp, kamu nezdinde girişimde bulunulması hususunda bilgi verdi.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA