TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türk-Özbek Ticaret ve Sanayi Odası Forumu, 1. Ortak Yönetim Kurulu Toplantısı yapıldı


16.12.2020 / Türk-Özbek Ticaret ve Sanayi Odası Forumu 1. Ortak Yönetim Kurulu Toplantısı, Türk ve Özbek tarafının katılımlarıyla sanal ortamda gerçekleşti. Toplantıya, Türk Tarafı Eş Başkanı Osman Doğan Şahlan ile Özbekistan Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Dr. Adham Ikramov başkanlık etti. ​

Toplantının açılışında söz alan Osman Doğan Şahlan, Türk iş dünyası olarak 35 milyona yaklaşan genç ve dinamik nüfusu, tarihi birikimi, stratejik konumu, zengin doğal kaynakları ve gelişen sanayisi ile Özbekistan’ın müthiş bir gelecek vadettiğine inandığını belirterek, Devlet Başkanı Mirziyoyev'in güçlü ve kararlı liderliğinde yürütülen reform sürecini de takdirle izlediklerini ifade etti.

 

Bu yılın ilk on aylık verilerine bakınca, 1,6 milyar dolarlık ticaret hacmi ile Türkiye'nin Özbekistan’ın dış ticaretinde beşinci sırada olduğunu belirten Şahlan, ticaret rakamlarının tarihi ve kültürel ilişkilerimizle uyumlu bir seviyeye taşınması gerektiğini vurguladı.

 

Toplantının açılışında ayrıca, Türkiye'nin Özbekistan Büyükelçisi Mehmet Süreyya Er, Özbekistan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dr. Adham Ikramov ve Özbekistan'ın Ankara Büyükelçiliği Ekonomi Müşaviri Azizbek Salahattin söz aldı.

 

Açılış konuşmalarının ardından, Türk ve Özbek tarafı üyeleri kendilerini tanıtarak, sorun, talep ve önerilerini ilettiler. Eş-Başkanlar ve üyeler tarafından, önümüzdeki dönemde, seracılık, dericilik ve tekstil sektörlerinde online b2b görüşmeler ayarlanması konusunda mutabık kalındı.

 

Türk-Özbek Ticaret ve Sanayi Odası Forumu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Özbekistan Ticaret ve Sanayi Odası (UZCCI) tarafından 2017 yılında kuruldu. Oda'nın Türkiye tarafı Başkan ve üyeleri TOBB, Özbekistan tarafı da UZCCI tarafından belirleniyor. Yıllık ekonomi zirveleri, ortak yönetim kurulu toplantıları, iş forumları, iş görüşmeleri ve Türkiye-Özbekistan ilişkilerini geliştirmeye dönük çalışmalar, Türk-Özbek Ticaret ve Sanayi Odası Forumu’nun ana çalışma alanlarını teşkil ediyor.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA