TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

“Dünyadaki girişimcileri rol model olmaları için İstanbul’a davet ettik”


14.11.2011 / AntalyaAntalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) tarafından düzenlenen geleneksel vergi ödül töreni, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Faik Yavuz, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Osman Budak, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Harun Karacan, Antalya Valisi Dr. Ahmet Altıparmak, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın ve çok sayıda davetlinin katılımıyla gerçekleştirildi.​ ​

 

HABER FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ.​

 

HABER VİDEOSU İÇİN TIKLAYINIZ.


Ödül töreninde bir konuşma yapan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Girişimcilik Haftası’nın bugün 81 ilde eşzamanlı yapılan basın toplantıları ile başladığını belirterek, bu kapsamda düzenlenecek etkinlikler hakkında bilgi verdi.

Küresel Girişimcilik Zirvesi’nin bu yıl İstanbul’da gerçekleştirileceğini belirten Hisarcıklıoğlu, “bütün dünyadaki girişimcileri İstanbul’a davet ederek, sizlere rol model olmalarını istiyoruz” dedi.

Girişimciliğin önemine değinen TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu şunları söyledi; “Türkiye’de 2,5 milyon işsiz var. Buna ilaveten her yıl 750 bin genç istihdam nüfusuna katılıyor. İşsizliğin çözümü ve ilacı girişimciliktedir. İşsizliği azaltmanın tek bir yolu var, girişimci sayısını artırmak”.

Japonya'nın nüfusunun 120 milyon olduğunu ancak girişimci sayılarının 6 milyon 400 bin olduğunu vurgulayan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Bizim Japonya ile eşdeğer konuma gelebilmemiz için 3 misli daha girişimciye ihtiyacımız var” dedi.

-“Ne kadar ürettiğimizi bilmiyoruz”

Tarım sektöründe hangi ürünün ne kadar yetiştirildiğinin bilinmediğini söyleyen Hisarcıklıoğlu, “Bugün Türkiye, neyi, ne kadar ürettiğini bilmiyor. Fındıkla ilgili yaşadığım bir hatıram var. 3 veya 4 yıl önceydi. Fındık rekoltesiyle ilgili anlaşmazlık var. Tarım Bakanı benden ricada bulundu, bu fındık rekoltesini bir türlü tespit edemedik, aralarını bul. Kimlerin arasını bulacağım? Borsacılar, ziraat odası başkanı, önce ihracatçılar birliği başkanları. Tamam dedim, baktım TMO, müsteşar, borsa başkanları, oda başkanları Ankara'ya geldiler. Tartışmalar başladı. Trabzonlu borsa başkanımız diyor ki, yağmur çok yağdı, bizim orda 700 bin ton olmuştur. Bizim Düzce başkanı diyor ki, bizim orda yağış az oldu 500 bin ton olmuştur. Ben bunları sohbet zannediyorum. Yanımda müsteşar oturuyor, dedim ona hani bir done çıkartmayacak mısın, nasıl uzlaşacağız. Yok dedi başkanım işte uzlaşıyoruz ya dedi. Nasıl uzlaşıyoruz, yağmur az yağdı, çok yağdı" dedi.

TOBB Başkanı sözlerini şöyle sürdürdü: "Hollanda bir Konya büyüklüğünde. İhracatı 50 milyar dolar. Allah akıl vermiş, imkan da vermiş, eğer sen bunu değerlendiremiyorsan yapacak bir şey yok. Öncelikle hangi ürünü nerede ekeceğiz dikeceğiz, bunun planlamasını yapamazsak zengin olmamız mümkün değil. Bir başka yanlışımız, arazilerimizi toplulaştırmamız lazım. Miras yoluyla araziler küçülerek verimsiz hale geliyor. Ama İngiltere 100 yıl önce bunu düşünmüş. Biz hala bunu yapamadık. Tarımda, envantere ve arazi toplulaştırmaya ihtiyaç var.”

 

-TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve ATSO Başkanı Budak

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Osman Budak da, “Antalya, vergi ve döviz getirisi alanında her yıl olduğu gibi bu yılda çok başarılı bir performans göstermiştir. Mal ve hizmet vergileri tahsilatında artış Türkiye’de % 15 seviyesinde iken bu oran Antalya’da % 40’a yaklaşmıştır. Gelir vergisinde de Türkiye genelinde artış oranı % 18, Antalya’da ise % 25’tir. Dolayısıyla ben tüm üyelerimizi yürekten kutluyorum” dedi.

Bugünün Antalya iş dünyasının günü olduğunu belirten Budak şunları kaydetti; “Bu tören Antalya’yı bugünlere getiren Antalyalı tüccarın, turizmcinin, sanayicinin, üreticinin ve esnafın günüdür. Antalya yıllardır Türkiye’ye en çok vergi ve döviz kazandıran birkaç ilden biridir. Bu il 10 milyonun üzerinde turiste ev sahipliği yapıyorsa, bu il 1 milyona yakın insana istihdam sağlıyorsa, bu ilde yüz binlerce vatandaşımız ve yabancılar konut edinmiş ve yerleşmişlerse, bu ilin köylüleri, çiftçileri bugün ihracatçı olmuşlarsa, bu başarı tabi ki sizlerin sayesinde, sizlerin büyük özverileriyle meydana gelmiştir. Bu nedenle bu akşam her şeyden önce 30 bin ATSO üyesine ve bu salonu dolduran onların temsilcileri siz değerli arkadaşlarıma sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

Antalya’yı bugüne sizler getirdiniz. Başarılı olduğunuz için Antalya bugün Türkiye’nin sayılı illerinden birisi oldu. 2023 yılında Cumhuriyetimizin 100. Yılında, sizler Antalya’yı çok daha yükseklere taşıyacaksınız. Sizleri tanıyorum ve bunu başaracağınıza yürekten inanıyorum”.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’nun bütün yoğunluğuna rağmen geleneği bozmadığını ifade eden ATSO Başkanı, “Bizleri onurlandırmıştır. Başkanımızın nasıl oradan oraya koşturduğunu biliyorsunuz. Emin olun, bir insanın aile hayatını, özel hayatını bırakıp, kendisini kamu hizmetine vakfetmesi insanüstü bir çaba gerektirir.

Başkanımızın gayretinin artık Türkiye’yi aştığını da biliyorsunuz. Başarılarına en son örnek ise Eurochambres Başkan Yardımcılığına yeniden oy birliğiyle seçilmiş olmasıdır. Bir Türk’ün bu görevlere gelmesi ve başarılarının artarak devam etmesi öyle kolay bir iş değildir, büyük emek ve birikim ister.

Bu nedenle Sayın başkanımız hepimizin teşekkürlerini ve alkışlarını fazlasıyla hak ediyorlar. Sayın Valimize, milletvekillerimize ve tüm il yöneticilerimize de her zaman bizimle birlikte oldukları, her çalışmamıza destek verdikleri için teşekkür ediyorum” dedi. 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA