TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Kazakistan Tarım Bakanı Omarov ile işbirliği imkânları görüşüldü


14.10.2020 / AnkaraTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Faik Yavuz; Kazakistan Cumhuriyeti Tarım Bakanı Saparhan Omarov, Kazakistan Ankara Büyükelçisi Abzal Saperbekuly ve beraberindeki heyetin iştirakiyle TOBB İkiz Kuleler’de düzenlenen toplantıya katıldı. Toplantıda Kazakistan’daki yatırım imkânlarına ilişkin Türk iş dünyasına bilgi verildi.​

TOBB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Faik Yavuz, Kazakistan ekonomisine, Kazakistan halkının parlak geleceğine yürekten inandıklarına işaret ederek, “Kazakistan’da, özel sektörü öne çıkaran, dünya ekonomisiyle bütünleşmeye dönük iktisadi reformları da memnuniyetle takip ediyoruz” dedi.

 

Tüm bunların, Kazakistan’ın ticaret ve yatırım anlamında cazibesini daha da artıracağına inandıklarını,  bu konuda iş insanları olarak daha fazla çalışmamız gerektiğinin de farkında olduklarını ifade eden Yavuz, “Bunun için, kardeş kuruluş, ATAMEKEN ile yakın bir işbirliği içindeyiz. 2017 yılında, ATAMEKEN ile birlikte, Türk Kazak Ticaret ve Sanayi Odası Forumunu kurduk. Pek çok sektörde Kazakistan’a değer katan yatırımlar gerçekleştirdik. Müteahhitlerimiz de çok sayıda başarılı işlere imza attı. Şimdi bu iş birliğini Tarım sektörüne da yaymamız lazım” diye konuştu.

 

COVID-19 salgınının, gıda ve tarımın ne kadar önemli ve stratejik bir alan olduğunu gösterdiğine vurgu yapan Faik Yavuz şöyle konuştu: “Gelecekte gıdayı kontrol edenin, dünyayı da kontrol edeceği gerçeği, her geçen gün biraz daha netleşiyor. Dünyada mevcut 13 milyar hektar toprak alanının sadece 5 milyar hektarı tarım toprağı. Bunun da sadece 1,5 milyar hektarlık alanında tarım yapılmakta. Şehirleşmenin artması, küresel ısınma, toprağın yanlış kullanımı, çölleşme, erozyon gibi gelişmeler tarıma elverişli arazileri tehdit ediyor. Dolayısıyla bu alanda da işbirliğimizi geliştirirsek, hem ülkelerimizin geleceğini güvence altına alırız, hem de küresel rekabette önemli bir üstünlük elde ederiz. Türkiye olarak, 190 ülkeye 18 milyar dolar değerinde, 1,800 farklı tarımsal ürün ihraç ediyoruz. Tarımsal hasılada Avrupa’da ilk sıralardayız. Kazakistan’la yapacağımız ortak girişimlerle, tarım ve gıda alanında dünyada söz sahibi olabiliriz.”

 

-Kazakistanlı Bakan’dan yatırım daveti

 

Kazakistan Cumhuriyeti Tarım Bakanı Saparhan Omarov ise konuşmasında ülkesinde iş ortamını iyileştirmek için sürekli çalıştıklarını anlattı. Omarov, prosedürleri basitleştirdiklerini ve Kazakistan’da yatırım yapanların haklarını korumak üzere yasal düzenleme gerçekleştirdiklerini söyledi.

 

Bakan Omarov, ülkesinin yatırımcılar açısından cazip yönleri hakkında bilgi verirken, Türk iş dünyasını da yatırıma davet etti.

 

Kazakistan’ın Ankara Büyükelçi’si Abzal Saperbekuly de konuşmasında Kazakistan ve Türkiye’nin kardeş iki ülke olduğuna dikkat çekerek, Kazakistan’ın dünyanın en çok yatırım çeken 40’ıncı ülkesi olduğunu bildirdi. Son 10 yılda 24 milyar dolar yatırım çektiklerinden bahseden Büyükelçi Saperbekuly iki ülke arasındaki ticaret hacminin 3,9 milyar dolara ulaştığını bildirdi.

 

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA