TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye İklimlendirme Meclisi Toplantısı gerçekleştirildi


03.09.2020 / Türkiye İklimlendirme Meclisi toplantısı, TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Selçuk Öztürk ve Meclis Başkanı Zeki Poyraz’ın başkanlığında yapıldı. ​

Meteoroloji Genel Müdürlüğü İklim ve İklim Değişikliği Şube Müdürü Mesut Demircan, İklim Değişikliğinin Sektöre Etkisi ve Bölgesel Isıl Değerleri isimli sunumda iklim değişikliğinin yaratmış olduğu ısı, yağış değişiklikleri ve değişimin tarım sektörü başta olmak üzere sanayi ve teknoloji üzerindeki etkisine değindi. Isı değerlerinin iklimlendirme sektörünün tasarım, ürün ve üretim sürecine olan etkisinin değerlendirildiği toplantıda, Meclis olarak ilgili kamu kurum kuruluşlarıyla birlikte çalışma yapılması kararı çıktı.

 

Hazine ve Maliye Bakanlığı Ekonomik Programlar ve Araştırmalar Genel Müdürlüğü ile gerçekleştirilen toplantı hakkında bilgi alan Meclis Üyeleri, toplantıda aktarılan binalarda ısı yalıtımı konusunda istişarede bulundu. Yalıtımın uygun kredi şartları sağlanarak zorunlu hale getirilmesinin, enerjinin verimli kullanımı ve dolayısıyla dış ticaret açığına olan katkısının yanı sıra yurtiçi üretim ve istihdama sağlayacağı katkının önemine değindi.

 

TSE 825 çalışmaları kapsamında kaldırılması gündeme gelen EK E hakkında görüşmede bulunan Meclis üyeleri, Ek E’nin tasarımcılar için çok önemli bir referans olduğu, kaldırılmasının yapılarda risk oluşturacağı değerlendirilmesinde bulundu ve ilgili kurumlar ile iletişime geçilmesi kararı aldı.

 

Profesyonel mühendislik konusunun görüşüldüğü toplantıda ayrıca Ticaret Bakanlığı tarafından korsan servis sağlayan firmaların önlenebilmesi amacıyla oluşturulan Servis Bilgi Sistemi Projesi (SERBİS) hakkında bilgi verildi. Satış sonrası hizmet sunan firmaların yetkili servis istasyonlarının yer aldığı sistemin, tüketicinin firmanın yetkili servisine yani doğru ve güvenilir adrese ulaşabilmesine imkan sağladığı belirtildi.   

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA