Şerit Komutlarını Atla

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Oturum Aç

Singapur

Singapur’da Altın ve Gümüş Sektör Raporu.
(TC Singapur Büyükelçiliği Ticaret Müşavirliği'nden)

Singapur, nüfusu 4.6 milyon olmakla beraber, GSYIH’sinin üç misli ticaret hacmine sahip ve 2003 yilinda 272,3 milyar Dolarlik (yaklasik yarisi bölge ülkelerine re-eksport olan; 2003 için 64,4milyar ABD Dolari) dis ticaret hacmi gerçeklestirmis ABD, Japonya, Almanya ve Holanda gibi dünya ve Malezya, Tayvan, Tayland, Çin, Endonezya, Hindistan ve Avustralya gibi bölge ülkeleri ile güçlü ekonomik ve ticari baglantisi olan bir ülkedir.

 

Ülkenin etnik yapisi, Türk firmalarinin ticari faaliyetlerini basta Çin olmak üzere diger Güney-dogu Asya ülkelerine yaymalari için önemli bir avantajdir. Zira, Singapur nüfusunun %76,7’si Çin, %14’ü Maley ve %7,8’i de Hint kökenlidir. Özellikle Çin kökenli vatandaslar Singapur-Çin ticari faaliyetlerinde çok aktif bir rol oynamaktadirlar. Ayrica ülke nüfusunun %14,9’unun müslüman olmasi da ülkemiz açisindan avantaja dönüstürülebilecek bir faktördür.

 

Diger yandan, son dönemde Singapur gerçeklestirilen Fuarlari önemli katilimlar olmaya baslamistir;

 

· 11 Eylül 2001 sonrasi, Avrupa ve ABD’ye girisin çok zor olmasi,

· Çin’in önderliginde basta Güney-dogu Asya ülkeleri olmak üzere, bölge ülkelerinin uluslararasi ticaretteki agirliginin artmasi,

· Bölgenin diger bölgelere göre nispeten ucuz olmasi,

· Singapur’un bölgedeki serbest ekonomi kurallari ile en iyi ulasim ve telekomünikasyon altyapisina sahip olmasi

· Ülkenin etnik yapisi geregi nüfusunun belli oranlar dahilinde Çince, Maleyce ve Hintçe’nin yanisira, toplam nüfusun resmi dil olan INGILIZCE konusabilmesi

 

bu artisin nedenleri olarak gösterilmektedir.

 

Bunun yanisira, kiymetli metaller ve kaplamalarindan mücevherci esyasi/kuyumculuk sektörü ürünleri ihracatimiz 2001 yilinda 932 bin dolar, 2002 yilinda 903 bin dolar ve 2003 yilinda ise 2 milyon dolar olarak gerçeklesmistir (DTM istatistiklerine gore).

 

Singapur`a olan toplam ihracatimizin yaklasik %2` ine tekabul etmektedir.

 

Singapor`un 7113 GTIP nolu Mücevherler (Altin) Dis Ticaret Rakamlari* (ABD $) 1.000

  ITHALAT IHRACAT RE-EXPORT
Diger Ülkeler 533.366 294.000 200.000
Türkiye 2.561 - -

Kaynak: International Enterprice Singapor

* Hesaplamlarda 2003 yili döviz kuru ortalamasi olan 1 ABD= 1.74 Sin Dolari esas alinmistir.

 

Yukardaki tablolardan da görülecegi üzere Singapur toplam 533 milyon dolarlik altin ve ürünleri ithal ederken, 200 milyon dolarlik mali ise tekrar ihraç etmektedir.

 

Söz konusu, ihracat, ithalat ve re-eksport rakamlarinin hangi ülkelerden gerçeklestirildigine dair detayliliste ekte yer almaktadadir.

 

Ayrica, 30 Mart-3 Nisan 2004 tarihlerinde Türkiye de gerçeklestirilen “Mücevher, Taki, Gümüs, Saat ve Malzemeleri Fuarina” Alim Heyetleri kapsaminda Singapur`lu firmalarin katilmasi sektörün potansiyelini gösteren diger bir somut parametredir.

 

Bu kapsamda, üyelerinizin çalismalarinda faydali olabilecegi düsüncesiyle, ihraç ürünlerinin potansiyel Singapur’lu ithalatçilarinin listesi -sorumlu isim ve açik adresler dahil- ekte gönderilmektedir.

 

Diger yandan, Müsavirligimiz bilgi bankasindan gönderdigimiz ithalatçi firmalara ek olarak söz konusu firmalar ile ilgili arastirmalarin, öncelikle Singapur, genel olarak ise Güney-dogu Asya piyasasina yönelik olarak, asagida yer alan web sayfalari yardimiyla genisletilmesi de mümkündür ve mutlaka yapilmasinda fayda mütalaa edilmektedir.

 

Bunun yanisira, Singapur'da, 4 kalem mal grubu (petrol ve petrol ürünleri, tütün ve tütün mamülleri, alkollü içkiler, motorlu tasitlar) disindaki mallardan gümrük vergisi, resim ve harç alinmamaktadir. Ancak, bütün mallardan %5 oraninda GST (Goods and Services Tax- Mal ve Hizmetler Vergisi) tahsil edilmektedir.

 

Bilgilerini ve mücevher/altin piyasasi ile ilgili ekte mevcut olan sektör raporunun -ithalatçi firma listeleri ile istatistiki bilgilerin de dahil oldugu- üyelerinize dagitiminin temini hususunda geregini saygilarimla rica ederim.

 

 

H. Halil VANLI

Ticaret Müsavir Yrd.

 

 

NOT: 1-Gönderilen potansiyel firmalar içinde detayli bilgi (firmanin kullandigi markalar, distribütörünün olup olmadigi, toplam çalisan sayisi ve ürün yelpazesi gibi…) sahibi olmak istenilen firma isimlerinin Müsavirligimize bildirilmesi halinde gerekli arastirma yapilacaktir.

 


DOSYALAR:

1. 61100-01 Import Export General Trading
2. 61600 Department stores
3. 61620 Chain and dept stores – Supermarkets
4. General mail order buying com
5. General online buying co
6. 49 Jewellery Importers
7. Jewellery companies – IE S’pore
8. Jewellery Companies gathered from different sources
9. Jewellery distributors 39
10. Jewellery – Green book
11. Jewellery Importers 19
12. Jewellery Silver distributors 15
13. Jewellery Silver Importers 4
14. 15 Picture files – on Major Jewellery companies

 

Aspial 1 Aspial 2 Esthe Edes 1 Esthe Edes 2
Esthe Edes 3 Jumbo Diamond House 1 Jumbo Diamond House 2 Keracker 1
Keracker 2 M. Mustaffa 1 M. Mustaffa 2 On Cheong 1
On Cheong 2 Poh Heng 1 Poh Heng 2  

 

15. Contact details for S’pore Jewellery Association
16. Jewellery Statistics 2

 


WEB SAYFALARI VE KULLANIMLARI;

 

A) POTANSIYEL ITHALATCI ARAMA SITELERI

 

1) www.thegreenbook.com

 

Bu sitede, ekranin “search” yazan bölümüne ürettiginiz ürünün adini yazdiktan sonra, sag kösede yer alan seçeneklerden “ Products and Services” seçenegini isaretledikten sonra “find it” i tiklayiniz.

 

2) www.businesscontact.gov.sg/etops

 

Bu sitede, sag ortada “Search By” kisminin altinda yer alan 6 degisik arama tipinden (mal almak isteyen, mal satmak isteyen ve GTIP/HS Codes bazli arama v.s) en kapsamli sonuç vereni “ HS Codes” adli bölümdür. Bu bölüme girdiginizde “Code” ya da “ Description” kisimlarindan “description” bölümüne ürününüzün adini yazdiginizda size net olarak söz konusu ürünü üreten yada ihraç/ithal eden firmalarin listesini verecektir.

 

3) www.businesscontact.gov.sg/ehtml/home.asp

 

Bu sitede, sol ortada yer alan “ Free listing (foreign companies)” bölümünde firmanizin detaylarini parasiz yayinlatabilirsiniz.

 

4) www.iesingaporebiz.com

 

Bu sitede, degisik arama yapma alternatifleri mevcuttur. Ancak, en etkin yol “Industry Caregories” bölümünde ürününüzün ait oldugu sektörün üzerine bir kez tiklamanizdir.

 

5) www.ebizasialink.com

 

Bu site tüm ülkeleri kapsadigindan öncelikle “All Countries” bölümünden “Singapore” seçilmeli daha sonra ise ”Products and Services” dügmesi seçildikten sonra “Search For” bölümüne ilgili ürün adi yazilmak suretiyle arama yapilmalidir.

 

6) www.yellowpages.com.sg

 

a) Bu web sayfasini açtiginizda, karsiniza çikan ekranin sol alt kösesinde yer alan “Business Solutions” basligi altinda bulunan “Trade Inquiry” bölümü araciligi ile ihraç etmek istediginiz ürün ile ilgili talebinizi kayit ettirip potansiyel alicilara ulasmaniz mümkündür.

b) Ekranin tam ortasinda beliren “I am looking for……”cümlesinin devamina aradiginiz ürün detayini yazmaniz halinde ilgili firmalar liste halinde belirecektir.

 

7) http://www.aaaoe.com

 

Bu web sayfasi kanaliyla ithalat veya ihracat talebinde bulunulabilmektedir.

 

8) www.eworldfaxdirectory.com

 

Bu web sayfasi yardimiyla, Singapur, Malezya, Hong-Kong, Tayland, Tayvan, Endonezya, Bruney ve Filipinler de mevcut olan firma bilgilerine ulasmak mümkündür.

 

BUSINESS TO BUSINESS

 

1 http://www.accessasia.com/A/Default.asp

2 http://www.alibaba.com

3 http://www.alltradeleads.com

4) http://www.asiatrade.com

5 http://www.asiannet.com

6) http://www.samalla.com

 

FOOD

 

1) http://www.efoods.com

2) http://www.foodaa.com

3) http://www.foodmarketexchange.com

4) http://www.vfoodportal.com/

5) https://www.foodtrader.com/

6) http://www.onlyfoods.com/

 

 

Chemicals

 

1) http://www.chempages.com/html/english/index.htm

 

B) ÜRÜNÜNÜZLE ILGILI DETAYLI ISTATISTIKLERIN BULUNDUGU SITE

 

1) http://www.iesingapore.gov.sg/

 

Bu siteden faydalanabilmek için ücret karsiligi üye olmak gerekmektedir. Bu kapsamda söz konusu sitede, sag kösede yer alan “Quick Links” bölümünde “Statlink” seçenegini tikladiginizda karsiniza “Statlink” sayfasi gelecektir. Üyelik islemlerini gereklestirmek için ekranin solunda yer alan seçeneklerden tekrar “Statlink” seçenegini tiklamaniz gerekmektedir.

 

C) SIRKET SICIL KAYDI ARASTIRMASI

 

“Accounting and Corporate Regulatory Authority”nin http://www.acra.gov.sg/information/instantinfo.html web sayfasi araciligi ile cüz`i bir ödeme karsiliginda her türlü sirket sicil bilgilerine ulasmak mümkündür.

 

Ayrica, https://www.psi.gov.sg/NASApp/tmf/TMFServlet?app=RCB-BIZFILE-BIZCODIR adresinden hiç ödeme yapmaksizin sadece ilgili sirketin halihazirda ticaret siciline kayitli olup olmadigi tesbit edilebilmektedir.

 

D) IHALE ILANLARI

 

1) http://www.gebiz.gov.sg/

(http://www.gebiz.gov.sg/scripts/tenderNotice.do?strSubmit=showIttListing&chPublishDateCondCheckFlag=Y)

Bu sitede, kamu kurum ve kuruluslarinca açilan tüm insaat ihaleleri yayimlanmaktadir. Söz konusu ihale ilanlarina, ilgili web sayfasinin sag kösesindeki “Tendering Information” baslikli kutucugunun “TENDER NOTICE” bolümüne girilmek suretiyle ulasilabilmektedir.

 

2) Diger yandan, Eulid INFO Tech Pvt. Ltd. adli özel bir firmanin http://www.tendersinfo.com adli web sayfasi marifetiyle de, basta Hindistan olmak üzere tüm Güney Dogu Asya ülkelerinin ihale ilanlarina ulasilabilecegi ifade edilmektedir.

 

D) YATIRIM/PROJE IMKANI ARASTIRAN FIRMALAR IÇIN WEB SAYFASI

 

3) http://www.businesscontact.gov.sg/ehtml/home.asp

 

Bu sitede, sol ortada yer alan “ Free Listing (foreign companies)” bölümüne firmanizin detaylarini –parasiz- girdiginizde yatirim veya bayilik gibi isbirligi taleplerinize muhatap bulabilirsiniz.

 

 

· http://www.gov.sg Singapur E-Devlet sitesi (Asagida listelenen adresler yanisira, burada belirtilemeyen diger Tüm Kamu Kuruluslarina ve Sanayi/Ticaret odalarina linklerin bulundugu bir ana sayfa. Bu sayfa üzerinden tüm Devlet Kuruluslarina ve ticaret odalarina linkler vasitasiyla erisim saglanabilmektedir.)

ARAMA