TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Otomotiv Sanayi Meclisi yerli otomobili görüştü


03.07.2019 / AnkaraTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Otomotiv Sanayi Meclis toplantısı, Meclis Başkanı Cengiz Eroldu başkanlığında, TOBB Genel Sekreter Yardımcısı Sarp Kalkan ve Meclis üyelerinin katılımıyla Ankara’da gerçekleştirildi. ​

Toplantıda ilk olarak, Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG)  Üst Yöneticisi (CEO)  Gürcan Karakaş tarafından  “Türkiye’nin Otomobili Projesi ve Otomotiv Ekosisteminin Dönüşümü” başlıklı bir sunum yapıldı.  Karakaş, otomotivin mobilite ekosistemine dönüşümünün önemli bir fırsat olduğunu, mobilite ekosisteminde ekonomik yaklaşımların değiştiğini, otomotiv üreticilerinin teknoloji bazlı bu değişim için yatırım yaptığını dile getirdi. Otomotiv pazarının giderek büyüdüğüne dikkat çeken Karakaş, yerli otomotivde gelinen noktayı belirterek,  otomotiv sektörünün elektrikli araçlarla çok farklı bir yere geleceği bilgisini paylaştı.

 

Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) Genel Sekreteri  Osman Zeki Sever, 2019 Ocak -Mayıs dönemi sektörün büyüme rakamları ile ilgili sunum yaparak Meclis üyelerini bilgilendirdi.

 

Türkiye Otomotiv Sektörü Strateji Belgesi ve Eylem Planı hakkında bilgilendirmenin de yapıldığı toplantıda, Geri Kazanım Katılım Payına İlişkin Yönetmelik Taslağı, Sıfır Atık Yönetmelik Taslağı, Yeni Gümrük Kanunu, Akıllı Dijital Takograf Servis Kartlarının Temini, E-Call/Acil Durum Çağrısı,  Eşdeğer Parça ve Otomotiv Test Merkezi çalışmaları konuları görüşüldü.

 

Toplantıda ayrıca, otomotiv ana ve tedarik sanayinden, dünya otomotiv devlerinin, Ar-Ge ve ürün geliştirmeden sorumlu mühendislerinin katılacağı IAEC 2019 Uluslararası Otomotiv Mühendisliği Konferansı hakkında bilgi verildi. Ek gündem maddesi olarak sahte parça uygulamaları görüşülerek toplantı sona erdi.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA