TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Hazır Giyim ve Konfeksiyon Meclisi çalışma toplantısı yapıldı


14.06.2019 / İstanbulTOBB Türkiye Konfeksiyon ve Hazır Giyim Meclisi Meclis Başkanı Şeref Fayat başkanlığında sivil toplum kuruluşları ve sektörün üst düzey temsilcilerinin katılımıyla sektördeki son gelişmeleri değerlendirmek üzere İstanbul sanayi Odası’nda bir çalışma toplantısı düzenledi.​

Meclis üyelerinin katılımı ile gerçekleştirilen toplantıda sektörün 2019 yılı ilk 5 ayı değerlendirildi.

 

Girdi maliyetlerinin yüksekliğinden ve değişkenliğinden dolayı kar oranları düşünülmeksizin sadece sürdürülebilirliğin sağlanmasına yönelik üretimin yapıldığına dikkat çeken üyeler, kar oranlarında ciddi düşüşlerin yaşandığını belirtti.

 

İç pazarda daralmaların yaşandığına, ihracat yapan firmaların bir nebze daha iyi durumda olduğuna dikkat çekilerek, ihracata yönelerek sıkıntıların aşılabileceğinin altı çizildi. Döviz kurlarındaki dalgalanmanın ise ihracat yapan firmaları fiyatlandırma konusunda zorladığı belirtildi. AVM’lerdeki kiraların yüksekliğine dikkat çekilerek satışların düşmesinden dolayı birçok firmanın sıkıntı yaşamaya başladığı dile getirildi.

 

İhracat- ithalat rakamlarıyla sektörün 2019 ilk 5 ayının değerlendirildiği toplantıda, 2018 yılına göre 2019 yılının ilk 5 aylık dönemine bakıldığında birim fiyat (kg/$) bazında gerileme görüldüğü belirtildi. Avrupa’nın en önemli ihraç pazarımız olduğuna dikkat çekilerek, avantajlı durumun korunmakta zorluk çekildiği belirtildi.

 

-Türkiye - Birleşik Krallık ticari ilişkileri görüşüldü

 

İngiltere’nin sektör olarak dış ticaret fazlası verilen en önemli ülke olduğuna dikkat çeken üyeler, İngiltere ile olumlu olan ticaret ilişkisinin devamının sağlanmasına yönelik önlemlerin alınması gerektiğini vurguladı.

 

Brexit sürecinin yakından takip edilerek, ülke ticaretinin vergiler nedeniyle yara almaması için gerekli çalışmaların yapılmasının çok önemli olduğu belirtildi. Başka bir toplantı nedeniyle İstanbul Sanayi Odası'nda bulunan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan da toplantıya katılarak meclis üyeleriyle kısa bir süreliğine bir araya geldi.

 

Meclis üyelerinin Brexit, İran ile ambargo listesindeki ürünlerle ticaret yapılamaması ve üretici ihracatçıların aksesuar konusunda gümrüklerde yaşadığı sorunlar ile ilgili görüşlerini dinleyen Pekcan, konuları yakından takip ettiklerini belirterek sektörlerin mevcut ticari durumlarının devamını sağlamaya yönelik önlemleri almak için çalıştıklarını belirtti.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA