TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Züccaciye Meclisi, sektörün genel değerlendirmesini yaptı


21.06.2019 / İstanbulTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Züccaciye Meclis toplantısı, TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Kopuz ve Türkiye Züccaciye Meclis Başkan Yardımcısı Murat Akyüz Başkanlığında; özel sektör ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin katılımlarıyla TOBB İstanbul Hizmet Binasında gerçekleştirildi. ​

Meclis Başkan Yardımcısı Murat Akyüz, “Sektörel Stratejik Durum Değerlendirmesi” ve “Ev ve Mutfak Eşyaları Sektör Değerlendirmesi” konu başlıklı sunumları Meclis Üyeleriyle paylaştı. Akyüz bu sunumlarda sektörün 2018 yılı ithalat ve ihracat verilerini paylaşarak 2019 senesinde sektörün büyüme durumuna ilişkin tahminlerinden söz etti. Ayrıca sektördeki trendler ve son gelişmeler hakkında meclis üyelerine bilgilendirmede bulundu.

 

Toplantının ikinci kısmında katılımcılar sektörün sorunları hakkında değerlendirmelerde bulundu. Meclis üyeleri; özellikle KDV oranının düşürülmesi, elektrikli ev aletlerindeki ÖTV’nin kalıcı olarak sıfırlanması, paslanmaz, plastik hammaddelerindeki ek gümrük vergilerinin kaldırılması ve teşviklerle ilgili konularda bundan sonraki süreçte izlenecek yol haritası konusunda fikir alışverişinde bulundu.

 

 

TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Kopuz yaptığı kapanış konuşmasında; sektörün ihracat fazlası veren ender sektörlerden biri olduğunu ve bu nedenle ülke ekonomisi açısından öneminden bahsetti. TOBB Başkan Yardımcısı ayrıca Sektör Meclislerinin özel sektör ile kamu arasında ki işbirliğini geliştirdiğini kaydederek bu oluşumun öneminin altını çizdi. Tüm katılımcılara katılımlarından dolayı teşekkür ettiler.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA