TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Düzce kabağını marka yapacaklar


09.06.2019 / DüzceTOBB Düzce Kadın Girişimciler Kurulu Başkam H. Aslıhan Akbal Tüysüz, evlendikten soma yerleştiği Samsun'da iş hayatına girişimci olarak başlamış. KOSGEB desteği alarak kurduğu şirkette tek kullanımlık ıslak mendil, restoran ve otobüs firmaları için gerekli sarf malzemelerin üretimi ve satışı yapılıyormuş. Şirket, 2006'da Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu'daki ilk ıslak mendil üretim tesisi olarak faaliyet gösteriyormuş. 2012'de ise sadece Samsun'da beş ıslak mendil üretim firması kurulmuş. Tüysüz, bu süreçte iki çocuğu olunca işi devretmiş. Daha soma eşiyle Düzce'ye yerleşen Tüysüz, burada özel sektörde kalite kontrol müdürlüğü yapmış. Bugün ise girişimciliğe geri dönerek eşiyle beraber kafe bistro işletmeciliği yapıyor. Bunun yarımda aile şirketi olarak otobüs dinlenme tesisi işletmeciliği de devam ediyor. ​

H. Aslıhan Akbal Tüysüz, kurulu oluştururken sektörlerinde uzman kadınları seçmeye gayret ettiklerini söylüyor. Kurulda bankacı, psikolog, akademisyen, hukukçu gibi farklı alanlarda uzmanlar bulunuyor. Tüysüz, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkam M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkam Tuncay Şahin'in kurula olan desteklerinin ve inancının da kendilerini motive ettiklerini ekliyor.

 

BEŞ KABAK ÜRÜNÜ

 

Düzce Kadın Girişimciler Kurulunun projelerinden bahseden Tüysüz, öncelikle kabak yetiştiriciliğinden bahsediyor. Düzce, kabak üretiminde Türkiye'de üçüncü sırada. Kanuna göre zincir mağazalar ve büyük marketler coğrafi işaret belgesine sahip olmayan tarım ürünlerim satmıyor. Bu nedenle kabağa coğrafi işaret kazandırılması için yasal süreç başlatılmış. Yine ambalajlanması ve kabaktan farklı türev ürünler elde edilmesi için Düzce Üniversitesi Bilimsel Araştırma Merkezi ile birlikte çalışmalar devam ediyormuş.


Ayrıca, Düzce kabağının markalaşması amacıyla girişimler devam ediyor. Tüysüz, "Biz Düzce KGK olarak kabaktan markalaşabilecek 5 ürün belirledik. KOSGEB'in İşbirliği güç birliği programı desteğiyle birlikte markalaşmaya çalışıyoruz. Ben de kişisel olarak kabak pestili üzerine çalışmalar yapıyorum. Bu patent çalışması devam eden bir ürün" diyor. Düzce'nin bir başka önemli alam ise tıbbi aromatik bitki yetiştiriciliği. İlaç yapımında kullanılan bitkilerin etken maddelerinin Düzce toprağında daha yüksek oranda olduğu tespit edilmiş. Şehir, bu nedende pilot bölge seçilmiş. Şuan birkaç bölgede pilot yetiştiricilik yapılıyor. Tıbbi aromatik bitki uzmanı bir kadın girişimci de bu noktada hem köy halkını eğitip, hem de kamplar düzenliyormuş. Bu kamplarda farklı şehirlerden gelen ziyaretçilere bitkiler hakkında tanıtım yapılıyor. Düzce KGK da bu alandaki kadın girişimcilere yönelik mentorluk veriyor, maddi kaynaklara gidecek yolda onlara destek oluyor.

 

FARKLI MİLLETLER BİR ARADA

 

Düzce, Çerkez, Abhaz, Laz, Muhacir gibi farklı kültürlerden milletlerin bir arada yaşadığı bir il. Her kültür asimile olmadan burada yaşayabiliyor. Tüysüz, bu noktada bir kültür mutfağı oluşturma projesinden bahsediyor. Buna göre bir konak bulunacak ve bu konağın her odasında farklı bir milletin kültürü tanıtılacak. Bir başka proje ise KOSGEB himayesinde olan İş Geliştirme Merkezi'nin (İŞGEM) Düzce'ye de açılması. Girişimciliğin en kırılgan dönemlerinde onların ayakta durmalarım sağlayacak bir İŞGEM oluşturmak amaçlanıyor. Düzce KGK ayrıca, Düzce Fuarı'nda ve Tynche Düzce Otları festivalinde stant açarak burada ürünlerim tanıtmışlar, özellikle dezavantajlı kesimde ürünlerini sunmakta zorlanan kadınlara fırsat sunmuşlar. Önümüzdeki günlerde ise Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Düzce Barosu ve kurulun işbirliğiyle çocuk istismarı konusunda geniş kapsamlı eğitim programları ve farkındalık oluşturmayı amaçlayan etkinler düzenlemeyi planlıyorlar. 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA