TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Dayanıklı tüketim sektöründeki güncel konular masaya yatırıldı


23.05.2019 / İstanbulTürkiye Dayanıklı Tüketim Malları Meclisi 2019 yılı Mayıs ayı toplantısını, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Oğuzhan Ata Sadıkoğlu ve Meclis Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu Başkanlığında, Meclis Üyelerinin katılımlarıyla TOBB İstanbul Hizmet Binasında gerçekleştirdi. ​

Toplantıda ilk olarak Koç Holding Ekonomik Araştırmalar Koordinatörü Ahmet Çimenoğlu, dünya ve Türkiye’nin ekonomik görünümü hakkında bilgiler sundu. Dünyada 2019 ikinci yarısı büyüme tahminleri, Türkiye ekonomisindeki mevcut durum ve beklentilere, finansal piyasalardaki değişikliklere güncel rakamlarla değindi.

 

Sonrasında; TÜRKBESD sektör verilerinin üretim, iç satış ve ihracat rakamları ve İMMİB sektörel ihracat verilerinin güncel hali paylaşıldı. TÜRKBESD verilerine göre, Ocak-Nisan 2019 döneminde beyaz eşya 6 ana ürün kapsamında geçtiğimiz seneye kıyasla, iç satış ve ihracat adetlerinin sırasıyla %10 ve %1 oranında azaldığı belirtildi. Bunun yanında İMMİB verileri incelendiğinde de, Dayanıklı Tüketim Malları (DTM) ihracat değerinin ($), geçtiğimiz senenin Ocak-Nisan dönemine kıyasla %2 arttığı, büyümeye sebep olan ana eşyaların TV alıcıları, bulaşık makinesi ve buzdolabı olduğu bilgisi paylaşıldı.

 

Toplantıda ayrıca Elektronik Cihazlar İmalatçıları Derneği (ECİD) tarafından elektronik cihazlarda iç satış adetleri ve ihracat rakamları hakkında bilgi verildi. ECİD verilerine göre, uzun süredir iç pazardaki daralmaya karşın Nisan 2019’da geçtiğimiz senenin aynı ayına kıyasla %27 kadar artış olduğu paylaşıldı. 2019 yılının ilk 4 ayında, geçen seneye kıyasla ihracattaki %7,4 daralmanın toplam üretimin %7 kadar düşmesine sebep olduğu belirtildi.

 

Dayanıklı tüketim malları üzerindeki ÖTV’nin kalıcı olarak kaldırılmasına yönelik sektörün talepleri tekrar paylaşıldı. İnsan yaşamını rahatlatması, enerji sınıfları ile çevreci yönü olan, kadınların ev işlerini kolaylaştırarak iş hayatına girmesine fırsat sağlayan, gıda israfını azaltan elektrikli ev aletlerinin ÖTV kapsamı dışında değerlendirilmesi gerektiği konusunda ilgili kurumlara tekrar talebin iletilmesine karar verildi.

 

Gündem maddesi kapsamında toplantıda, TSE Ayna Komite Çalışmaları kapsamında Standardizasyon Sisteminin İyileştirilmesi ve Farkındalığın Artırılması Projesi ile ilgili bilgilendirme sunumu yapıldıktan sonra Suudi Arabistan'da 1 Eylül 2019’dan itibaren pazara girecek ürünlerde streç ve shrink plastik ambalajlarının oxo-çözünebilir olması ve SASO logosunun kullanılması gerektiğine yönelik uygulamalar hakkında bilgi verildi.

 

Toplantıda son olarak, dayanıklı tüketim malları sektörünün yanında birçok sektörü yakından ilgilendiren GEKAP (Geri Kazanım Katılım Payı Tutarı) Yönetmelik Taslağı ile ilgili üye görüşleri gündeme alındı.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA