TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Sınır Ötesi E-ticaret Lojistiği Çalıştayı ile lojistik üs konusu istişare edildi


25.04.2019 / AnkaraTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ev sahipliğinde, Türkiye E-ticaret Meclisi koordinasyonunda ve TOBB Sektörler ve Girişimcilik Daire Başkanı Ozan Acar’ın moderatörlüğünde Sınır Ötesi E-ticaret Lojistiği Çalıştayı gerçekleştirildi.​

Çalıştaya ilgili kamu kurumu temsilcileri ile özel sektörü temsilen T. E-ticaret Meclisi ve T. Ulaştırma ve Lojistik Meclisi üyeleri katılım gösterdi. Ticaret Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı ve PTT temsilcileri çalıştaya aktif olarak katkılarını sundu.

 

Türkiye’nin ihracatta yeni bir atılım gerçekleştirmesi için sınır ötesi e-ticaretin toplam ihracat içindeki payını artırması gerektiği ifade edildi.  Dünyadaki güncel akımların paylaşıldığı çalıştayda Türkiye’nin güçlü ve zayıf yönleriyle ilgili mukayeseler yapılarak swot analizi gerçekleştirildi. Yüksek taşıma maliyetlerinin azaltılması ve gümrük süreçlerinin iyileştirilmesinin önemi üzerinde duruldu ve öneriler dile getirildi. Lojistik üsler konusu detaylarıyla ele alınarak yurt içinde hayata geçecek konsolidasyon merkezlerinin fayda sağlayacağı paylaşıldı.

 

Çalıştayda dile getirilen değerlendirme ve görüşlerin çalıştay sonrasında bir rapor haline getirileceği bilgisi verildi. Bahse konu raporun TOBB’un ve TOBB Türkiye E-ticaret Meclisi’nin kamu kurumları nezdinde sınır ötesi e-ticareti geliştirmek üzere yapacağı girişimlere temel teşkil edeceği ifade edildi. 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA