TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Kimya sektörü yerleşme ve kümelenmenin önemine değindi


11.04.2019 / İstanbulTürkiye Kimya Sanayi Meclisi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ayhan Zeytinoğlu ve Meclis Başkanı Timur Erk’in başkanlığında kimya sektöründeki gelişmeleri istişare etmek üzere İstanbul’da bir araya geldi. ​

Toplantıda TOBB ev sahipliğinde 25 Şubat 2019 tarihinde gerçekleştirilen Türkiye Sektörel Ekonomi Şurası hakkında bilgilendirme yapıldı. Sektörün öncelikli 5 sorun ve 5 çözüm önerisinin ilgili bakanlara aktarıldığı ve gelişmelerin takip edildiği ifade edildi.

 

Stratejik alan olarak belirlenen kimya sektörünün ülkelerin önemli bir gelişim göstergesi olduğuna, yerleşme ve kümelenme hususuna dikkat çekildi. Meclis üyelerinin güncel durum değerlendirmelerini paylaştığı toplantıda Gümrük Birliği’nin genişletilmesi konusu da detaylarıyla istişare edildi.

 

Petrokimya yatırımlarında ÖTV sorunu toplantıda ele alınan bir diğer önemli konuydu. Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan katılan temsilciye konu detaylarıyla aktarıldı. Kimyasalların Kaydı, Değerlendirmesi, İzni ve Kısıtlanması Yönetmeliği hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri tarafından bilgilendirici bir sunum gerçekleştirildi ve sektör temsilcilerinin soruları yanıtlandı.

 

Sürdürülebilir Kalkınma Derneği tarafından toplantıya katılan temsilciler sıfır atık ve sürdürülebilir kalkınma konusuna dikkat çekti. Ayrıca TurSEFF-Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansman Programı hakkında paylaşımlar yapıldı.

 

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA