TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Dayanıklı Tüketim Malları Meclisi sektördeki son gelişmeleri değerlendirdi


26.02.2019 / AnkaraTürkiye Dayanıklı Tüketim Malları Meclisi, Meclis Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu Başkanlığında gerçekleştirdiği toplantıda ilk olarak TÜRKBESD sektör verilerinin üretim, iç satış ve ihracat rakamları ve İMMİB sektörel ihracat verilerinin güncel hali paylaşıldı. ​

TÜRKBESD verilerine göre, Ocak 2019 döneminde geçtiğimiz senenin aynı ayına kıyasla, ihracat ve iç satış adetleri (6 Ana Ürün) sırasıyla %0,5 ve %13,5 azaldığı, İMMİB verilerinde ise dayanıklı tüketim malları ihracat değeri ($), geçtiğimiz senenin ocak ayına kıyasla %5 arttığı bilgisi aktarıldı. İhracatta en yüksek payın %70 ile AB’ye ait olduğu, bununla birlikte İngiltere’nin dayanıklı tüketim mallarında %47’lik ihracat artışı ile birinci sırada olduğuna dikkat çekildi.

 

Toplantıda ayrıca Elektronik Cihazlar İmalatçıları Derneği (ECİD) tarafından elektronik cihazlarda iç satış adetleri ve ihracat rakamları hakkında bilgi verildi. ECİD verilerine göre, 2018 yılında bir önceki yıla kıyasla, televizyon ihracat ve iç satış adetlerinin sırasıyla %8 ve %36 azaldığı, bunun yanında ciro olarak ihracatta 46 inç üstü (büyük ekran) TV’lerde %25,5 artış olduğu bilgisi aktarıldı.

 

Sonrasında, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ev sahipliğinde; ekonomiden sorumlu bakanların katılımıyla gerçekleştirilen Türkiye Sektörel Ekonomi Şurası hakkında bilgilendirmede bulunuldu.

 

Meclis Başkan Yardımcısı Ahmet Kaya, ülkeye katma değer üreten bu sektörün sürdürülebilir ilerlemesi ve büyümesi için ÖTV muafiyetinin süresiz kaldırılması, sıcak sac ve paslanmaz çelik ithalatında uygulanan gümrük vergilerinin kaldırılması ve Brexit mevzusu nedeni ile mevcut ticaret hacmini korumak için İngiltere ile uygun STA yapılması taleplerini ilgili Bakanlara ilettiklerini aktardı.

 

Meclis bünyesinde oluşturulan, Gümrük Birliği İyileştirme Komisyonu, BREXIT Komisyonu, Teşvikler ve üniversite Sanayi İşbirliği Çalışma Komisyonlarının faaliyetlerinin de paylaşıldığı toplantıda, Standardizasyon Sisteminin Gelistirilmesi ve Farkindaligin Arttirilmasina Yonelik Teknik Destek Projesi hakkında yapılan bilgilendirmeyle sona erdi.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA