TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Sverdlovsk Bölgesi Heyeti tanıtım ve işbirliği için TOBB’da


12.03.2019 / AnkaraRusya'nın Ural Federal Bölgesi'nde yer alan Sverdlovsk Bölgesi’ni tanıtmak ve işbirliği artırmak için temaslarda bulunmak üzere Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne gelen heyete TOBB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Faik Yavuz ev sahipliği yaptı.​

Faik Yavuz toplantının açılışında yaptığı konuşmada, TOBB’un yapısı ve faaliyetlerine ilişkin bilgi verdi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin, Türkiye’de iş dünyasının çatı örgütü olduğunu anlatan Yavuz, “Yerli ve yabancı 1,5 milyon üyemiz var. Üyelerimiz, küçük, orta ve büyük ölçekli tüm firmaları kapsıyor. Ticaret, sanayi, tarım, lojistik, müteahhitlik, turizm gibi ekonominin tüm sektörlerini temsil ediyoruz. Yurt dışında da çok geniş bir network’e sahibiz. Hem Avrupa, hem İslam coğrafyası, hem de Asya-Pasifik bölgesi iş örgütlerinin yönetimlerindeyiz. Moskova da bir temsilciliğimiz bulunmakta. Rusya Federasyonu Ticaret ve Sanayi Odası ile hem ikili düzeyde ve Avrupa Ticaret Odaları bünyesinde birlikte çalışıyoruz. Aynı zamanda, Rusya Sanayi ve Girişimciler Birliği ile de birlikte çalışıyoruz” dedi.

 

-Daha fazla işbirliği istiyoruz

 

Türkiye ile Rusya Federasyonu arasındaki ilişkilerin gelişmesine çok önem verdiklerinden bahseden Faik Yavuz, ikili iktisadi ilişkileri, en üst düzeye çıkarmak istediklerini bildirdi. Rusya Federasyonunun iktisadi olarak en önemli bölgelerinden olan Sverdlosk Bölgesi ile daha fazla işbirliğine gitmek istediklerini belirten TOBB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Faik Yavuz şunları söyledi: “Türkiyeli İş insanlarımız uzun süredir Rusya Federasyonunda aktiftir. Başarılı ortaklıklar tesis ettiler. Bunun sonucu olarak, 2018’de 25 milyar Doların üzerinde bir ticaret hacmi gerçekleşti. Turizmde, 2018 yılında Rusların en çok tercih ettiği ülke Türkiye oldu. Son dönemde, TIR sürücülerine ve hususi (yeşil) pasaport sahiplerinden vize zorunluluğun kaldırılması da, ikili ilişkiler açısından çok önemli bir adımdır.  Vize serbestisinin yakın gelecekte tüm vatandaşlarımızı kapsamasını bekliyoruz. Bu konuda, sizlerin de desteğini bekliyoruz.  Bizler Rusya’nın potansiyeline ve geleceğine inanıyoruz. Bu nedenle ticaret ve müteahhitlik işlerinin yanı sıra, Rusya’da yatırımlar da yapıyoruz. Ticaret ve yatırım hacmini daha da artırmak istiyoruz.”

 

- Sverdlovsk Bölgesi Yatırımlar ve Kalkınma Bakanı Kazakova

 

Sverdlovsk Bölgesi Yatırımlar ve Kalkınma Bakanı Viktoriya Kazakova ise konuşmasında Sverdlovsk’un Rusya’nın en önemli ekonomik bölgelerinden birisi olduğuna işaret ederken, bölgenin organize sanayi alanıyla ilgili bir sunum yaptı.

 

Rusya Federasyonu’na bağlı bölgeler arasında ihracatta üçüncü sırada olduklarını belirten Kazakova, 140 ülke ile ticari ilişkileri olduğundan söz etti. 10 milyar dolarlık bir ticaret hacmine sahip olduklarını anlatan Konuk Bakan, Türkiye ile de önemli bir işbirlikleri olduğunu vurguladı. Sverdlovsk Bölgesi Yatırımlar ve Kalkınma Bakanı Kazakova,  Türkiye’ye başta metal ürünleri, makine ve kimyasal ürünler sattıklarını, Türkiye’den de yüksek teknolojili ürünler aldıklarını dile getirdi. Kazakova, metalürji ve inşaat kompleksleri üzerinde yoğunlaştıklarını kaydetti.

 

Rusya Federasyonu Ticaret Mümessili Aydar Gaşigullin de Türkiye ile ciddi bir işbirliği içinde olduklarını ve bunu daha da geliştirmek istediklerini ifade etti. Gaşigullin, 2017’deki ticaret hacimlerinin 2018’de yüzde 15 oranında bir artış gösterdiğine dikkat çekerek, uzay alanından geleneksel tarıma kadar birçok alanda projeleri ve işbirlikleri olduğunu sözlerine ekledi.

 

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA