TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Kız Kardeşim Projesi – Kadın Girişimciler ile İlham Buluşması İzmir’de yapıldı


17.01.2019 / AnkaraTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) liderliğinde, kadınların ekonomik hayata katılım konusunda gerekli bilgi ve becerilerle donatılarak toplumsal ve ekonomik konumlarının güçlendirilmesi ve ekonomik kalkınmada aktif rol almalarının sağlanması amacıyla, Habitat Derneği, Coca-Cola Türkiye ve İstanbul Teknik Üniversitesi işbirliği ile Kız Kardeşim Projesi yürütülüyor. 2018 yılında, 30 ilde 9000 kadına finans, bilişim, iletişim ve girişimcilik eğitimlerine erişim imkanı sağlayan Kız Kardeşim Projesi, 2019 yılında da devam ediyor.​

Bu kapsamda İzmir Ticaret Borsası ve TOBB İzmir Kadın Girişimciler Kurulu ev sahipliğinde Kız Kardeşim Projesi - Kadın Girişimciler ile İlham Buluşması 15 Ocak 2019 Salı günü İzmir’de, Swiss Otel'de yapıldı.

 

Kadın Girişimciler İle İlham Buluşması etkinliğinin açılış konuşmacıları, TOBB İzmir Kadın Girişimciler Burulu Başkanı ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Üyesi Aysel Öztezel,  Coca-Cola Türkiye Sürdürülebilirlik ve Kurumsal Sorumluluk Müdürü Tülin Kara Özger, İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli ve İzmir Demokrasi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bedriye Tunçsiper oldu.

 

TOBB İzmir Kadın Girişimciler Burulu Başkanı ve TOBB Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Üyesi Aysel Öztezel açılış konuşmasında, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu olarak, kadın girişimciliğinin nicelik ve nitelik bakımından geliştirilmesi, kadınları daha donanımlı hale getirilmesi ve girişimcilik kültürünün kadınlar arasında gelişmesi için çalıştıklarını söyledi. Sözlerinin devamında “Türkiye’de kadınları iyi birer finansal okuryazar, bilgisayar okuryazarı, sosyal medya okuryazarı haline getirecek, Kız Kardeşim Projeleri artmalı” dedi. Öztezel, katılımcılara sevgili kız kardeşim mektubu ile seslenerek şunları söyledi:  

 

“Sevgili kız kardeşim, Belki yüklerin çoktu, ağırdı,  yürüyemedin, Belki bağların seni durdurdu, belki destek bir yana, köstekler vardı. Belki de, her an çalışmaktan, gelişmeye vakit kalmadı. Ama sen hiç yılmadın,  gayretliydin, içindeki ateş hiç sönmedi biliyorum ama biz buradayız. Kız kardeşlerimizi unutmadık. Sevgili kız kardeşim; belki haneni, belki el emeğini, belki atölyeni yönetiyor, belki de bir kurum için hizmet veriyor olabilirsin. Senin potansiyelini biliyorum. Daha cesur, daha bilinçli, daha sosyal, daha başarılı olabilirsin. Elbette daha donanımlı olursan ve farkındalığın daha yüksek olursa,

Biz kız kardeşiz. Sana destek olmak istiyoruz. Birlikte başarmak, birlikte güçlenmek, birlikte hızlanmak istiyoruz.  Çünkü bir toplumun ilerleme hızını, en yavaş yürüyenler tayin eder. Biz kol kola,  el ele, yan yana yürümeliyiz. Bildiklerimi, biriktirdiklerimi seninle paylaşmalıyım ki, sen daha güçlü ol, çocuklarımız daha güçlü olsun, Türkiye daha güçlü olsun, gelecek güzel olsun.”

 

-Kestelli, başarının sırrını paylaştı

 

İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli ise konuşmasında, kadın işgücüne yönelik verileri paylaştı. Kestelli, Türkiye’nin yalnızca üyesi olduğu OECD ülkeleri arasında değil, tüm dünyada kadınların işgücüne katılım oranının en düşük olduğu ülkelerden biri olduğunu ifade ederken,  kadınlar için başarıya giden yolun basamaklarını 10 maddede topladı ve şöyle açıkladı: “İyi bir eğitim alın. Kadın olmakla ilgili önyargıları unutun. Kendinize güvenin. Cesur olun. En iyisini yapabileceğinize inanın. Aşırı detaycılığı bir kenara bırakın. Karar almaktan çekinmeyin. Planlı çalışın, kendinize ve sevdiklerinize vakit ayırın. Stres başarının en büyük düşmanıdır, sakin olun. Hem çocuk, hem kariyer yapmak pekala mümkün, hayatın tüm güzelliklerini yaşayın.”

 

 

TOBB Sektörler ve Girişimcilik Dairesi Başkanı Ozan Acar ve Habitat Derneği Başkanı Sezai Hazır da Kız Kardeşim Projesi’ne ilişkin detayları katılımcılarla paylaştı.

İlhan Buluşmaları bölümünde Film Yapımcısı ve TÜRSAK Başkanı Elif Dağdeviren “Bu Filmin Başrolünde Sen Varsın”, TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcısı, Koton Yönetim Kurulu Üyesi Gülden Yılmaz “Türkiye’de Girişimci Kadın Olmak”  sunumlarını gerçekleştirdi.

 

Proje illeri TOBB İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanlarının da katılım sağladığı program,  Kıbrıs Türk Yatırım Geliştirme Ajansı Başkanı Ebru Kaptan Sertoğlu ve KREDO Muhasebe Danışmanlık Yöneticisi Evren Erk “KKTC Yatırım Fırsatları” konulu sunumu ile sona erdi.

 

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA