TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Maden Kanunu Tasarısı değerlendirildi


17.12.2018 / AnkaraTOBB Türkiye Madencilik Meclisi toplantısı, Türkiye Madencilik Meclis Başkanı İsmet Kasapoğlu'nun başkanlığında kamu, sivil toplum kuruluşları ve özel sektör temsilcilerinin üst düzey katılımıyla sektördeki son gelişmeleri görüşmek üzere Ankara’da gerçekleştirildi. ​

Meclis üyeleri toplantıda Maden Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi ve Gerekçesi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

 

Kanun teklifinde bulunan bazı maddelerin madencilik sektörüne birçok açıdan ek yükümlülük getireceğinin altını çizen sektör meclisi üyeleri, hali hazırda çalışmalarına devam eden birçok madencilik işletmesinin kapanma tehlikesi ile karşı karşıya kalacağını belirtti.

 

Sektörün büyük bir kısmını oluşturan KOBİ niteliğindeki işletmelerin getirilen maddi yükümlülükler sonrasında faaliyetlerine devam edemeyeceği belirtildi. Tasarı ile ruhsat güvenliğinin tehlikeye girebileceğine ve uzun dönemli yatırımlar gerektiren madencilik sektöründe sürdürülebilirliğin sağlanması için en önemli şartın ruhsat güvenliği olduğuna dikkat çekildi.

 

Tasarıda sektöre verilecek cezalar öncesinde, tespit edilen soruna yönelik bir uyarı süreci tanınmamış olduğuna dikkat çekilerek, en azından sorun tespit edildiğinde bir uyarı süreci tanınmasının gerektiği dile getirildi. Taslak kanunla getirilecek bazı hükümlerin özel sektör ile kamu arasında haksız rekabete yol açabileceği, maden sahalarının ihale yolu işletilmesinin daha doğru olacağı vurgulanarak, bu maddenin tekrar gözden geçirilmesi gerektiği belirtildi.

 

Sektör meclis üyeleri Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mustafa Elitaş’tan Maden Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi ve gerekçesi hakkında görüş ve değerlendirmeleri iletmek üzere randevu talep edilmesine karar verdi.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA