TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Mobilya Ürünleri Meclisi toplandı


14.12.2018 / AnkaraTOBB Türkiye Mobilya Ürünleri Meclisi toplantısı, Meclis Başkanı Ercan Ata ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının üst düzey temsilcilerinin katılımıyla TOBB İkiz Kulelerde gerçekleştirildi.​

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, sektör temsilcileriyle bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek,  yeni dönemde sektörün çalışmalarını yakından takip edeceklerini ve TOBB olarak her zaman sektörün yanında olduklarını dile getirdi.

 

Meclis Başkanı Ercan Ata, KDV indirimi konusunda sektöre gösterdikleri destekten dolayı hem Hükümete ve hem TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’na teşekkürlerini iletti. Sektörün sağlanan destekten dolayı büyük memnuniyet duyduğunu ve bu indirimin olumlu yönde satış rakamlarına yansıdığını belirtti.

 

TOBB Mobilya Ürünleri Meclis Danışmanı Hamza Çınar toplantıda gerçekleştirdiği sunumda özellikle sektörde kullanılan boya, kereste, vernik, levha gibi girdilerin fiyatlarında 2016'dan bu yana çok ciddi artış yaşandığına işaret ederek, "Sektör ihracatı iyi gidiyor. Son 17-18 yıldır dış ticarette açık vermeyen bir sektör. Buna karşın tüketicinin alım gücü düştü ve fiyat oluşumlarındaki etik değerler kayboldu" ifadesini kullandı. Dünya genelinde mobilya sektöründe 14.sırada olduğumuzu ifade eden Çınar, 2017 yılında ihracatta %3,9 artış, ithalatta % 6,0 düşüş yaşandığını belirterek, en çok ihracatın sırası ile Irak, Almanya ve Suudi Arabistan’a gerçekleştiğini dile getirdi.

 

Toplantıda sektörün en önemli hammaddelerinden biri olan süngerin yüzde 90’nının ithalat yolu ile sağlandığına dikkat çekilerek, devlet kanalı ile hammadde konusunda yatırım yapılmasının teşvik edilmesinin gerekliliği vurgulandı.

 

Toplantıya katılan T.C. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı Sektörler ve Kamu Yatırımları Genel Müdürlüğü İmalat Sanayii Dairesi Başkanı Emrah Öngüt ve Uzman Uğur Gelir tarafından bir sunum gerçekleştirilerek Strateji Ve Bütçe Başkanlığının yatırımlar kanunu hazırlık çalışmaları hakkında meclis üyeleri bilgilendirildi.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA