TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Sınırları Aşan Türkiye Projesi başlıyor


29.11.2018 / İstanbulTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Facebook ve Habitat işbirliğinde gerçekleştirilecek olan Sınırları Aşan Türkiye Projesi başlıyor.​

"Sınırları Aşan Türkiye" projesinin lansmanı TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ayhan Zeytinoğlu, Facebook Küresel Pazarlama Çözümleri Başkan Yardımcısı Carolyn Everson, Facebook Türkiye Ülke Direktörü Derya Matraş, TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Ali Sabancı ve Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır'ın katılımıyla İstanbul'da gerçekleştirildi.

 

Küçük ve orta ölçekli işletmeleri ve önemli paydaşları bir araya getirmeyi amaçlayan ve dört ayaktan oluşan "Sınırları Aşan Türkiye" projesinde Türkiye’deki işletmelerin Facebook ve uygulama ailesini kullanarak büyümeleri ve sınırları aşmaları için desteklemek adına bir farkındalık kampanyası başlatılması hedefleniyor.

 

Proje kapsamında ayrıca TOBB, Facebook ve Habitat işbirliğinde 2019 yılında İstanbul'da bir Girişimcilik ve Sosyal Etki Merkezi açacak. Toplantıda projenin ilk ayağı olan ve Deloitte tarafından hazırlanan Ekonomik ve Sosyal Etki Raporu’nun sonuçları da paylaşıldı.

 

-TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ayhan Zeytinoğlu

 

Toplantının açılış konuşmasını yapan TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ayhan Zeytinoğlu, TOBB olarak, projeye destek vermekten duydukları memnuniyeti dile getirerek, "TOBB olarak İstanbul'u tüm bu coğrafyanın girişimcilik merkezi yapmak için çalışıyoruz. Bunun için bugün burada yeni bir adımı atacağız. Yeni sanayi devriminin simgesi haline gelen Facebook ile İstanbul'umuza bir inovasyon hub'ı kazandırmak için yola çıktık” dedi.

 

Facebook’un, milyarlarca insanı birbirine bağlayan ve toplumsal fayda sağlamak isteyen toplulukların etkisini artıran, dünyanın en önemli teknoloji şirketlerinden biri olduğunu vurgulayan Zeytinoğlu, “Facebook aynı zamanda faaliyet gösterdiği ülkelerdeki işletmelerin, dünyaya açılmasına da katkı sunan bir platform. Facebook Küresel Pazarlama Çözümleri Başkan Yardımcısı Carolyn Everson'a, bu merkezi açmak için İstanbul'u seçmelerinden dolayı teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

 

Ayhan Zeytinoğlu, Habitat’ı Türkiye’ye kazandıran Sezai Hazır’a da teşekkür ederek, bu proje kapsamında söz konusu merkezden işletmelerin yararlanması için TOBB olarak çalışacaklarını söyledi.

 

İçinde bulunulan devrin 'Dijitalleşme Devri' olduğuna dikkat çeken Zeytinoğlu, şunları kaydetti: "Yapay zeka, sonuçları itibarıyla, dünya ekonomisi üzerinde, önceki buluşlardan çok daha büyük etkiye neden olacak. Araştırmalara göre, 2000'li yıllarda bilgi teknolojilerinin yaygınlaşmasının milli gelir üzerindeki etkisi, yıllık binde 6. Yapay zekanın, 2030 yılına kadar, dünya ekonomisindeki etkisinin büyümesine yüzde 1,2 katkı yapacağı tahmin edilmekte. OECD'nin yaptığı çalışmaya göre, Türkiye'deki işlerin yüzde 60'ı, yapay zeka ve otomasyonun tehdidi altında.

 

Rüzgar esmeye başlayınca kimileri duvar örer, kimileri yel değirmeni yapar. Biz Türk iş dünyası olarak yel değirmeni yapan tarafta olmak için çalışıyoruz. Deloitte'un yaptığı çalışmada, Facebook'un Türkiye ekonomisi üzerindeki olumlu etkisi net şekilde ortaya kondu. Facebook, Türkiye'nin katma değerinde 15 milyar liralık bir artışa neden olmuş. 'Sınırları Aşan Türkiye' projesi ile bu etki, daha da yukarı çıkacaktır."

 

-Facebook Küresel Pazarlama Çözümleri Başkan Yardımcısı Everson

 

Facebook Küresel Pazarlama Çözümleri Başkan Yardımcısı Carolyn Everson da Facebook'un Türkiye'ye verdiği önemden bahsetti.

 

Facebook'un, platformları aracılığıyla Türkiye ekonomisine 15,3 milyar lirası katma değer ve bu katkıları sonucunda ülkede 209 bin istihdam sağlandığını belirten Everson, Türklerin hızlı öğrenen, dayanıklı kişiler olduğunu söyledi.

 

Everson, Türkiye'de görüşme gerçekleştirdiği şirketlerin yaklaşımlarından ve Facebook ile dünyaya açılan şirketlerden söz ederek, projeye ilişkin "Türkiye'de ekonominin büyümesi ve istihdamın yaratılması adına inanılmaz fırsat görüyoruz" ifadelerini kullandı.

 

-Derya Matraş

 

Facebook Türkiye Ülke Direktörü Derya Matraş ise Türkiye'nin Facebook için pek çok açıdan çok değerli bir ülke olduğunun altını çizerek, bir Türk olarak, hem Türkiye ekonomisine hem de Türk halkına katkıda bulunmak için çalıştıklarını söyledi.

 

Proje hakkında bilgi veren Matraş, genel hatlarıyla proje kapsamında Türkiye'de her boyuttan işletmenin yerel ve global anlamda büyümesine destek vermek, Türk toplumuna katkıda bulunmak için bir dizi çalışmanın ve yatırımların yapılacağını anlattı.

 

Derya Matraş, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın gönderdiği tebrik telgrafını da katılımcılarla paylaştı.

 

-TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Sabancı

 

TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Ali Sabancı da Türkiye'nin teknolojide geldiği noktaya işaret ederek, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın iş dünyasından gelmesi nedeniyle, girişimcilere verdiği destek ve önemden bahsetti.

 

Projenin Türkiye için önemine dikkati çeken Sabancı, şunları söyledi: "Bu, iyi bir lansman. Benim tabirimle 'iyi bir gaz.' Ülkemizin buna ihtiyacı var çünkü her şeyimiz var, sadece biraz daha 'Hadi ya, hadi kardeşim, hadi kızım, hadi bacım, canım.' diyebilmemiz gerekiyor. Bunu becermek için de icraat çok önemli.

 

TOBB, Facebook ve Habitat bir araya geldi projede ama bu bahsedilen Girişimcilik Merkezi'ni 2019'da açmak çok mühim, Nisan-Mart erken belki ama Mayıs gibi bir tarihi netleştirelim, iş soğumasın. Habitat Derneği şimdiye kadar 1,3 milyon gence dokunmuş, teşekkür etmekten başka ne diyebilirim buna."

 

Açılış konuşmalarının ardından Gazeteci Yazar Elif Ergu yönetiminde, TOBB, Facebook, Habitat Derneği, Konda ve Deloitte Türkiye yetkilileri ile Proje Paneli gerçekleştirildi.

 

Başarı Hikâyeleri Panelinde Kaan Camgöz (Facebook) moderatörlüğünde katılımcılar Ali Emre Arpacı (KAFT), Burak Sağlık (TEKNASYON), Izabela Erşahin (BEBEMOSS) ve Kerim Türe (MODANİSA)’nin başarı hikayelerini dinledi. 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA